Kenevir tohumunda oyun bozuldu!

TİGEM, verim bakımından dünyadaki endüstriyel kenevirlerden daha üstün olduğu tespit edilen Narlısaray popülasyonu tohumunun, “üçüncü şahıslarca farklı tekliflerde bulunularak” alınmasını önlemek için tamamını satın alacak. Söz konusu çeşidin orijinalliğinin bozulmaması için de çiftçilere tohum tedarikini yalnızca TİGEM yapacak.

Kenevir tohumunda oyun bozuldu!
Kenevir tohumunda oyun bozuldu!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TİGEM, verim bakımından dünyadaki endüstriyel kenevirlerden daha üstün olduğu tespit edilen Narlısaray popülasyonu tohumunun, “üçüncü şahıslarca farklı tekliflerde bulunularak” alınmasını önlemek için tamamını satın alacak. Söz konusu çeşidin orijinalliğinin bozulmaması için de çiftçilere tohum tedarikini yalnızca TİGEM yapacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), kenevir tohumu üretimi çalışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’de Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Raporu ve Eylem Planı

Ülkemizde endüstriyel kenevir bitkisi üretiminin yaygınlaştırılması ve sanayi sektörünün kenevir ham madde tedarikinin yerli üretimden karşılanması politikasına uygun olarak; Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TÜBİTAK yetkililerinin katılımı ile 11 Ocak’ta yapılan toplantı sonucunda “Türkiye’de Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Raporu ve Eylem Planı" hazırlandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Eylem Planında;

  • Ülkemizde kenevir üretiminin kısa vadede yerli popülasyonla yapılması,
  • Vezir ve Narlı isimli yerli ve milli kenevir çeşit adaylarının tescil süreçleri ve tohum çoğaltım işlemleri tamamlanıncaya kadar, yerli Narlısaray popülasyonundan tohum çoğaltımının yapılması (TİGEM),
  • Yerli çeşitler üzerinde devam eden tohum tescil çalışmalarının tamamlanması ve sertifikalı tohum kullanımına geçiş sağlanması (TAGEM ve TİGEM),
  • Kenevire dayalı sanayinin ve mekanizasyon sistemlerinin geliştirilmesi,
  • Öncelikli yatırım alanlarının belirlenmesi, konularına yer verilmiştir.

Tescilli kenevir çeşidimiz yok!

Ülkemizde henüz tescilli kenevir çeşidi yoktur. Ancak Samsun Vezirköprü ilçesinde halkın elinde bulunan ve Avrupa’da tescil edilmiş 69 adet endüstriyel kenevir çeşidi içerisinden seçilen 6 adet çeşitle yürütülen çalışmalarda ön plana çıkan Narlısaray popülasyonunun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesince yapılan analiz sonuçlarına göre, THC oranının %1’in altında olduğu ve lif-sap verimi bakımından dünyadaki endüstriyel kenevirlerden daha üstün olduğu tespit edilmiştir.

Sertifikalı kenevir tohumu üretim süreci tamamlanıncaya kadar yerli tohumların çoğaltılması konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TİGEM görevlendirilmiştir. Narlısaray popülasyonunun genetik yapısının bozulmaması (yabancı döllenen bir bitki) ve tohumunun ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilen kenevir popülasyonlarıyla karışmaması amacıyla 2019 yılında TİGEM Gökhöyük İşletmesinde 40 dekar, Vezirköprü/Narlısaray Köyünde 27 çiftçi ile yapılan sözleşmelere dayalı üretim modeli ile ise 127 dekar alanda ekim gerçekleştirilmiştir.

Çiftçinin ürettiği tohumların tamamı satın alınacak

Vezirköprü/Narlısaray Köyünde sözleşmeli ekim yaptırılan 27 çiftçinin elindeki tohumların üçüncü şahıslarca farklı tekliflerde bulunularak alınmak istenmesini önlemek ve popülasyonun tohumunun kısa sürede çoğaltılarak ekim alanlarını hızla artırmak amacıyla Samsun Vali Yardımcısı başkanlığında, TİGEM Genel Müdürü ve Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluş temsilcilerinden oluşan bir heyet; sözleşme yapılan çiftçiler, Samsun/Vezirköprü Kaymakamı ve diğer üst düzey yöneticilerle bir dizi görüşme gerçekleştirmiştir.

Görüşmelerde; Narlısaray popülasyon tohumunun diğer uygun olmayan çeşitlerle karıştırılmadan kontrollü olarak çeşidin merkezi konumundaki Vezirköprü bölgesinde 2020 yılında daha fazla ekim alanı oluşturulması amacıyla, 2019 yılında sözleşmeli üretim yapılan çiftçilerden kenevir tohumlarının TİGEM tarafından alınmasının önemi dile getirilmiştir.

Kenevir tohumu tedarikini de TİGEM yapacak

Söz konusu çeşidin orijinalliği bozulmadan yeni sezonda da Vezirköprü bölgesindeki çiftçilerin üretimlerinin sürdürülmesi amacıyla kendilerine tohum tedarikinin yalnız TİGEM’den yapılmasına yönelik çalışmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde tamamlanarak uygulamaya konulacaktır.

Ülkemizde endüstriyel kenevir bitkisi üretiminin yaygınlaştırılması ve sanayi sektörünün kenevir ham madde tedarikinin ülkemiz üretiminden karşılanması amacıyla yukarıda sıralanan önlemler, ülkemizdeki THC değeri düşük ve lif verimi yüksek endüstriyel amaçlı kenevir tohumu çeşidinin üretiminin hızla artırılmasını ve THC değeri yüksek kenevir tohumları ile karıştırılmadan üretiminin sekteye uğratılmasını önlemeyi hedeflemektedir.

Tohum üzerinden çeşit ayrımı yapılamıyor

Tohumlar THC ve CBD barındırmadığından bunların tespitinin ya da tohumlar üzerinden çeşit ayrımının yapılması mümkün değildir. Bu sebeple, TİGEM olarak orijinal Narlısaray popülasyonundan tohumluk üretim planlanması yapılmıştır ve çalışmalar da bu doğrultuda devam edecektir.

17 Eki 2019 - 11:33 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.