Kurban bağışı kabul eden kurumlar listesi

Kurban Bayramı’na çok kısa bir süre kala Hemen hemen herkes kurban bağışı kabul eden kurumlar listesini aramaya başladı. İşte detaylar...

Kurban Bayramı’na çok kısa bir süre kala Hemen hemen herkes kurban bağışı kabul eden kurumlar listesini aramaya başladı. İşte detaylar...

Kurban Bayramı’nın manevi olarak doyumu çoktur. Duygusal bir amaca hizmet eden bu bayramda, herkesin et yiyebilmesi, insanlar arasındaki dayanışma ve paylaşma ruhunun çoğalması temel amaçlardandır.

Hepimizin bildiği üzere pek çok kurum ve kuruluş da bu amaçları gerçekleştirmemize önayak olmak için her sene Kurban Bayramı'nda bağış toplayarak ihtiyacı olanlara ulaştırıyor, bu sebeple de bizlerin kurbanlık desteklerini bekliyor. Hangi kurum kurban bağışı kabul ediyor ve belirledikleri kurban kesim maliyetleri nedir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık biz de sizler için.

İşte sizler için bir araya getirdiğimiz kurban bağışı kabul eden kurumlar:

  • LÖSEV
  • Darülaceze
  • Darüşşafaka
  • Türk Kızılayı
  • TSK Mehmetçik Vakfı
  • THK (Türk Hava Kurumu)
  • Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk)

LÖSEV

Lösemili Çocuklar Vakfı, Kurban Bayramı için vekaleten kurban kesimi ve bayram bağışı kabul ediyor. Vekaleten kesilen kurbanlar 12 ay boyunca dağıtılıyor, ihtiyaç fazlası et, deri, yün ve bağırsak gibi kısımlar ise paraya çevrilerek vakfın önemli faaliyetlerinde kullanılıyor.

Bayram bağışları ise lösemili ve kanserli çocukların parasız bir şekilde tedavi görmelerine, ücretsiz bir şekilde eğitim almalarına ve diğer ihtiyaçlarını karşılamada kullanılıyor.

Kurban bağış ücreti: 1450 TL

LÖSEV Bağış Sayfası için tıklayın

Darülaceze

1895 yılından bu yana varlığını sürdüren, iyi ki de sürdüren kurumlardan olan Darülaceze, kurulduğu günden beri binlerce insana ücretsiz hizmet verdi. Bu hizmetlere sizin de ufacık bir katkınız olsun isterseniz Darülaceze'ye bizzat giderek bağış olanaklarını ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kurban bağış ücreti: 1800 TL

Darülaceze bağış sayfası için tıklayın

Darüşşafaka

Annesi ya da babası hayatta olmayan çocuklara uzun yıllardır eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Darüşşafaka, bayram bağışlarını maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilerinin eğitim, gıda, barınma, giyim ve sağlık gibi giderlerini karşılamak için kullanıyor.

Cemiyet, Darüşşafakalı öğrencilerin et ihtiyacını yıl boyu gelen adak bağışlarından karşılayabildiği için vekaleten kurban kesimi gerçekleştirmiyor.

Önerilen bayram bağışı ücreti: 1100 TL

Darüşşafaka bağış sayfası için tıklayın

Türk Kızılayı

Yoksul insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırma, afet, göç gibi durumlarda hem ulusal hem de uluslararası çapta yardım sağlama gibi çeşitli konularda önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, Kurban Bayramı için vekaleten kurban kesimi yapıyor. Kesilen kurbanlar, kavurma olarak konservelere dolduruluyor ve yıl boyu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Kurban bağış ücreti: 1050 TL

Türk Kızılayı bağış sayfası için tıklayın

TSK Mehmetçik Vakfı

TSK Mehmetçik Vakfı da Kurban Bayramı için vekaleten kurban bağışı kabul eden kurumlardan. Kesilen kurbanlar, kesim bölgelerinde bulunan şehit yakınlarına ve malul gazi Mehmetçik ailelerine et olarak, kesim bölgelerinin dışında yaşayan şehit yakınları ve malul gazi Mehmetçik ailelerine ve kurban bağışçılarına ise kurban etlerinden yapılan kavurma şeklinde dağıtılıyor.

Kurban bağış ücreti: 1355 TL

Mehmetçik Vakfı bağış sayfası için tıklayın

THK (Türk Hava Kurumu)

Türk Hava Kurumu da bildiğiniz gibi kurban derisi bağışı yapılabilen kurumlardan. Kurban deriniz hazır olduğunda size en yakın THK şubesine giderek bizzat teslim edebileceğiniz gibi, bölgenizde bulunan THK şubesini arayarak sizden teslim alınmasını da sağlayabilirsiniz.

THK bağış sayfası için tıklayın

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk)

Temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarına ortaokuldan üniversiteye kadar bakım ve eğitim desteği veren Koruncuk, kız çocuklarının meslek sahibi bireyler olarak toplumda yer almaları için elinden gelen desteği veren kurumlardan. Siz de katkınız olsun isterseniz vakfın bağış sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kurban bağış ücreti: 1290 TL

Koruncuk bağış sayfası için tıklayın

Allah için kurban nasıl kesilir?

Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir.

Kurban kim tarafından kesilir?

Böyle bir malî imkâna sahip her müslümanın akıl bâliğ olması kaydıyla kurban kesmesi gerekir. Bu durumdaki kadın ve yetişkin çocuklar bizzat mükellef olmakla birlikte kocası veya babası bunlar adına -hibe yoluyla- kurban keserse o da yeterli olur.

Hayvan keserken nasıl besmele çekilir?

Hayvan keserken nasıl besmele çekilir?

Önce besmele çekilir:

“Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn.”

“Ey Rabbim bu senden ve yine sanadır. Namazım, kulluğum, kurbanım, ölümüm ve dirimim eşi benzeri olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve teslim olanlardanım” demek.

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir. Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir.

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir (Semerkandî, Tuhfe, III, 66):

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En'âm, 6/162-163)

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim.” (En'âm, 6/79)

Kurban kesmek farz mı?

Kurban Bayramı bu sene 01 Eylül'de başlayacak ve 4 Eylül 2017 tarihinde sona erecek. Dini bayramların ikincisi olan Kurban Bayramı'nda kurban ibadeti görevini yerine getirmek isteyen müslümanlar 'kurban farz mı?' sorusunun cevabını araştırıyor. Kurban farz değildir. Kurban, Şafii mezhebine göre sünnettir, Hanefi mezhebine göre ise vaciptir.

Kurban vekaleti nasıl verilir?

Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Kurban kesmenin faydaları neler?

Kurban kesmek kişiyi, mal ve para arzularından ve cimrilik duygusundan kurtararak; zengin bir kimseye malını yüce yaratıcının yolunda başka kimselerle paylaşma ve yardımlaşma alışkanlığını kazandırır ve bundan keyif duymasını sağlamaktadır. Bu sayede zengin kişiyi sonu gelmez cimrilik duygularından ve önüne geçilemez dünya malına tutkunluğundan kurtarmaktadır.

Kurban, fakir olan kimselere ise zengin olan kulların yardımı ve paylaşması sayesinde yüce Allah’a şükür ve minnet duygularıyla yönelmesine, kendini yaşadığı toplumun gerçek bir bireyi gibi hissetmesine, sunulan dünya nimetlerinin de dağılımı noktasında karamsarlık ve düşmanlık gibi kötü duygulardan kendisini arındırmasına vesile olmaktadır.

Kurban kesmenin önemi ve faziletleri konusuna ilişkin, ‘’Muhakkak yarın kıyâmet günü kestiğin bu kurbanın kanını ve etini getirip yetmiş kat fazlasıyla, terâzinin sevâplar kefesine koyarlar." buyuruldu.

Kurban kesmenin hükmü nedir?

Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

# Kurban

17 Tem 2021 - 14:59 - Haber

Muhabir  Serdar İplikçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.