Omicron mutasyonu Kıbrıs’ta! Ülkeler aşıyı zorunlu hale getiriyor

İlk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19'un Omicron mutasyonu Hindistan'da 3 yaşındaki bir çocukta tespit edilirken, ülkeler artan Omicron vakalarına önlem olarak aşı zorunluluğunu uygulamaya koyuyor.

Omicron mutasyonu Kıbrıs’ta! Ülkeler aşıyı zorunlu hale getiriyor
Omicron mutasyonu Kıbrıs’ta! Ülkeler aşıyı zorunlu hale getiriyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İlk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19'un Omicron mutasyonu Hindistan'da 3 yaşındaki bir çocukta tespit edilirken, ülkeler artan Omicron vakalarına önlem olarak aşı zorunluluğunu uygulamaya koyuyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından yapılan açıklamada, Limasol kentinde Nöroloji ve Genetik Enstitüsü tarafından pozitif vaka numunelerinde yapılan çalışma sonucunda Omicron mutasyonuna sahip 3 vaka tespit edildiği kaydedildi. Hastaların yakın zamanda yurtdışına çıktığı ve tedaviye ihtiyaçları olmadığı belirtildi.

Hindistan’da 3 yaşındaki çocukta Omicron mutasyonu tespit edildi

Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron mutasyonu Hindistan’da bir çocukta tespit edildi. Maharaştra eyaletinde 3 yaşındaki çocukta tespit edilen mutasyonun ülkede ilk çocuk vaka olduğu aktarıldı. Yetkililer, ülkedeki toplam Omicron vaka sayısının 7 yeni vakanın tespit edilmesi ile 32’ye yükseldiğini açıklarken, vakaların hafif semptomları olduğu ifade edildi.

Ulusal Viroloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, yeni tespit edilen 7 vakanın 3’ünün yakın zamanda Tanzanya, İngiltere ve Güney Afrika seyahat geçmişi olduğu ifade edildi. Enstitü, 7 vakadan 4’ünün tamamen aşılı olduğunu aktardı.

Hindistan’da salgının başından bu yana 34 milyon 674 bin 744 kişide Covid-19 tespit edilirken, 474 bin 735 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Omicron mutasyonu Ürdün’e sıçradı

Ürdün Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk Omicron mutasyonunun tespit edildiğini bildirdi. Omicron ile enfekte olan ilk kişinin, Güney Afrika’dan yeni dönen ve şu anda başkenti Amman’daki bir otelde karantinada bulunan Ürdün vatandaşı olduğu aktarıldı. İkinci Omicron vakasına ise yakın zamanda yurt dışına çıkmayan bir Ürdün vatandaşında rastlandığı kaydedildi. İkinci vaka da otelde karantinaya alınırken, yurt dışı geçmişi olmaması nedeniyle Omicron mutasyonunun ülkede yayıldığına dair endişeler arttı.

Ulusal Güvenlik ve Kriz Yönetimi Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise ülkeye gelenlerin Ürdün’e varmadan 72 saat önce PCR testi ve ülkeye girişte tekrar PCR testi yaptırmaları gerektiği duyuruldu. Pazar günü yürürlüğe girecek olan kuraldan 5 yaşın altındaki çocuklar muaf tutuldu.

Ürdün’de korona virüs salgınının başlangıcından bu yana 998 bin 492 vaka tespit edilirken, 11 bin 879 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 10.3 milyon nüfuslu ülkede halkın yüzde 37,3’ü korona virüse karşı tamamen aşılandı.

İngiltere'de Omicron vaka sayısı bin 265'e yükseldi

İngiltere'de korona virüs salgınında son 24 saatte 58 bin 194 vakanın kaydedilmesi ile günlük vaka sayısı 8 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 10 milyon 719 bin 165’e ulaşırken, son 24 saatte 120 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 146 bin 255'e yükseldi. İngiltere’de 8 Ocak’ta 67 bin 794 vaka tespit edilmişti.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamada, Birleşik Krallık genelinde son 24 saatte 448 kişide daha Covid-19'un Omicron mutasyonun tespit edilmesiyle, Omicron vaka sayısının bin 265'e yükseldiği belirtildi.

Vakaların yarıdan fazlası Omicron olacak!

UKHSA, Aralık ayı ortasına kadar ülkedeki tüm vakaların yarısından fazlasının Omicron mutasyonundan kaynaklanacağını ve bu büyümenin hız kesmeden devam etmesi halinde, ülkede ay sonuna kadar 1 milyondan fazla enfeksiyon olacağını ifade etti. UKHSA Bağışıklama Başkanı Dr. Mary Ramsay, “Bu erken tahminler dikkatle ele alınmalıdır. Veriler ikinci aşıdan birkaç ay sonra, insanların Delta mutasyonuna kıyasla Omicron mutasyonuna yakalama riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor" dedi.

Ramsay, "Ancak aşıların Covid-19'un ciddi semptomlarına karşı daha yüksek koruma göstermesini bekliyoruz, bu nedenle henüz ilk iki dozunuzu almadıysanız lütfen hemen bir randevu alın" ifadelerini kullandı.

Omicron'a karşı iki doz aşı yeterli değil

İngiltere'deki sağlık yetkilileri Omicron mutasyonunun yayılmasını durdurmak için iki doz Covid-19 aşısının yeterli olmadığı konusunda uyardı. İngiltere'de Covid-19'un Omicron ve Delta mutasyonlarına ilişkin yürütülen bir araştırmanın ilk sonuçlarına göre, aşıların Omicron’u durdurmada Delta’ya kıyasla daha az etkili olduğu ortaya konuldu. Bununla birlikte araştırmada, destekleyici doz olarak bilinen üçüncü bir aşılamanın virüse karşı yaklaşık yüzde 75 koruma sağladığı belirtildi.

Araştırmada, 581 Omicron vakası ve binlerce Delta vakasının incelenmesi ile elde edilen verilere göre, Oxford-AstraZeneca aşısının ve Pfizer-BioNTech aşısının etkinliğinde önemli bir düşüş görüldüğü belirtildi.

Almanya'da sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getiriliyor

Almanya'da hastanelerde ve bakım evlerinde çalışan sağlık çalışanlarının korona virüs aşısının yaptırmalarını ve hastalığı atlatanların ise iyileştiğine dair belge sunmalarını zorunlu kılan yasa tasarısı, Federal Meclis'te kabul edildi.

Halkı Enfeksiyondan Koruma Yasası’nda yapılmak istenen değişiklik, parlamentonun üst kanadı Federal Konsey’de de kabul edilmesi halinde yasalaşacak ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in imzasına sunulacak. Böylelikle sağlık çalışanlarının 15 Mart 2022'ye kadar aşılandıklarını veya iyileştiklerini kanıtlamaları şart olacak.

Ayrıca virüsün yayılma durumuna göre ve aşılamanın hızını arttırabilmek amacıyla doktorların yanı sıra eczaneler, diş hekimleri ve veterinerler de sınırlı bir süre için aşı yapabilecek. Kritik bir durumda gece kulüpleri, barlar ve restoranlar kapatılabilecek. Geniş katılımlı toplantılar yasaklanabilecekken, futbol müsabakaları da seyircisiz oynatılabilecek.

"Aşı zorunluluğu gerekli"

Görevine iki gün önce başlayan Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, hastanelerde ve bakım evlerinde bazı kişilerin hala aşılanmamış olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Lauterbach, "Bu aşı zorunluluğu gerekli, çünkü iki yıldır süren salgından sonra insanların gereksiz yere ölmesi kesinlikle kabul edilemez. Bunu kabul edemeyiz" ifadelerini kullandı.

Alman milletvekilleri, önümüzdeki haftalarda herkes için geçerli olacak bir aşı zorunluluğu konusunda farklı bir yasa tasarısını tartışmaya hazırlanıyor.

Ülkede son 24 saat içinde 61 bin 288 yeni vaka tespit edilirken, 484 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısının 6 milyon 423 bin 520'ye yükseldiği ülkede can kaybı ise 104 bin 996'ya ulaştı.

Avusturya’da Covid-19 aşısı zorunlu hale geliyor

Avusturya’da Covid-19 aşılarını zorunlu hale getirmeyi planlayan hükümet, 14 yaş ve üzeri kişilerin aşı olmayı erteledikleri her 3 ayda 3 bin 600 Euro para cezası ödemelerini içeren yeni düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Üç aylık aşı sürelerinin dolmasının gözlemlenmesi için hükümet tarafından merkezi bir aşı kaydının oluşturulacağını açıklayan Sağlık Bakanı Wolfgang Mueckstein, “Eğer durum böyle değilse, işlemler başlatılacak ve devam etmesi durumunda 3 bin 600 Euro ceza verilecek. Alternatif olarak, yetkililer son aşı tarihinden hemen sonraki daha kısa işlemlerde de para cezası uygulama seçeneğine sahipler. Burada para cezası miktarı 600 Euro” dedi.

Anayasa Bakanı Karoline Edtstadler de, “Aşılanmamış insanları cezalandırmak istemiyoruz. Onları kazanmak ve aşı olmaları için ikna etmek istiyoruz” dedi.

Hamile kadınlar muaf tutulacak

Hükümet, 3 hafta önce rekor sayılara ulaşılan Covid-19 salgınında, 4. ulusal sokağa çıkma yasağını ilan etmiş ve AB ülkeleri içinde aşıyı zorunlu hale getiren ilk ülke olunacağını da duyurmuştu. Aşı zorunluluğu kararının, meclis tarafından onaylanmasının ardından Şubat 2022 ve Ocak 2024 tarihleri arasında uygulanması bekleniyor. Hamile kadınlar ve sağlık durumu nedeniyle aşı olmaması gereken kişiler, aşı zorunluluğundan muaf tutulacak.

Avusturya’da nüfusun yaklaşık yüzde 68’inin Covid-19’a karşı aşılandığı biliniyor.

Brezilya sağlık sistemine siber saldırı

Brezilya’da Sağlık Bakanlığı sistemine düzenlenen siber saldırı nedeniyle yurtdışından gelen yolcular için uygulanacak olan önlemler 1 hafta ertelendi.

Bilgisayar korsanları tarafından Sağlık Bakanlığını hedef alan siber saldırı sonrası yapılan açıklamada, saldırının sabah saatlerinde meydana geldiği ve Ulusal Bağışıklama Programının bildirim sisteminin yanı sıra Covid-19'a karşı Ulusal Aşı Sertifikası verilmesini sağlayan sistemin etkilendiği aktarıldı. Milyonlarca bilginin ele geçirildiği saldırı hakkında soruşturmanın devam ettiği ve sistemleri en kısa sürede eski haline getirmek için çalışıldığı bildirildi.

Saldırıyı üstlenen Lapsus Grubu adlı bilgisayar korsanları, Sağlık Bakanlığı sitesine "Verileri kurtarmak istiyorsanız bize ulaşın" mesajı bıraktı. Lapsus Grubu’nun, tahminen 50 terabayt veri kopyaladığı ifade edildi.

Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, Bakanlığın kopyalanan tüm bilgileri elinde tuttuğunu ve hiçbir verinin kaybolmayacağını dair güvence verdi.

Saldırı nedeniyle milyonlarca Brezilyalı halka açık yerlere erişemezken, yurtdışına seyahat edecek olanlar ise aşı pasaportu çıkaramadı. Ayrıca Brezilya'ya gelen yolcular için uygulanacak olan yeni sağlık önlemleri de bir hafta ertelendi.

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun aşı pasaportunun kullanılmasına karşı çıkmasına rağmen Salı günü alınan tedbirler kapsamında, Brezilya'ya gelen aşısız yolcular 5 gün karantinaya alınacak ve Covid-19 için test edilecek.

İHA

11 Ara 2021 - 08:52 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.