Tarım ve gıda ürünleri ithalatında kayıt dönemi!

Ticaret Bakanlığı 3 ayrı tebliğle, balıklar ve su ürünleri ile sarımsak, badem, ceviz, kaju ve tohumluklar hariç yağlı tohumlu bitkilerin ithalatının kayda alınması suretiyle gözetim uygulaması başlattı.

Tarım ve gıda ürünleri ithalatında kayıt dönemi!
Tarım ve gıda ürünleri ithalatında kayıt dönemi!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Bakanlığı 3 ayrı tebliğle, balıklar ve su ürünleri ile sarımsak, badem, ceviz, kaju ve tohumluklar hariç yağlı tohumlu bitkilerin ithalatının kayda alınması suretiyle gözetim uygulaması başlattı.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2021/1, No: 2021/2, No: 2021/3), 11 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Her üç tebliğle, bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatı için gözetim uygulaması başlatıldı.

Tarım ve gıda ürünleri ithalatı kayda alınacak

Yayımlanan tebliğler, eklerindeki gümrük tarife pozisyonu (GTP) veya gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) belirtilen eşyanın ithalatının kayda alınmak suretiyle ileriye yönelik olarak gözetime tabi tutulmasına ilişkin usul ve esasları içeriyor.

Söz konusu ürünleri ithal etmek isteyen ithalatçılar, gerçekleştirecekleri ithalata ilişkin bilgileri ithalattan önce Ticaret Bakanlığı tarafından Kayıt Merkezi olarak yetkilendirilen İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerine, “ithalat.ebirlik.org” internet sitesi üzerinden kaydettirecekler. İthal işleminin kayda alındığına dair elektronik ortamda bir Kayıt Belgesi düzenlenecek.

Kayıt belgesi 45 gün geçerli olacak

Kayda alınacak ürünlerin serbest dolaşıma girişinde gümrük beyannamelerinin tescilinde menşe ayrımı yapılmaksızın, Kayıt Belgesinin düzenlendiğine ilişkin Tek Pencere Sistemi çerçevesinde elektronik ortamda verilen numaranın gümrük beyannamesinin ilgili hanesine ithalatçı tarafından kaydedilmesi gerekecek.

Kayıt Belgesi başvurusunda sunulan bilgi ve belgelerin doğruluğundan ithalatçı ve temsilcisi sorumlu olacak.

Tam ve usulüne uygun olarak yapılan Kayıt Belgesi başvuruları en geç 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak.

Kayıt Belgelerinin geçerlilik süresi 45 gün olacak ve bir Kayıt Belgesi birden fazla beyanname için kullanılamayacak ve süresi uzatılamayacak.

Gümrük beyannamesi ithalat kıymet ve miktarı, kayıt belgesinin yüzde 5’ini aşamayacak

Kayıt Belgesi, 4458 sayılı Gümrük Kanununun “Eşyanın Gümrük Kıymetine” ilişkin hükümlerinin uygulanmasını engellemeyecek ve diğer mevzuat çerçevesinde alınması gereken belgelerin yerine geçmeyecek.

Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, Kayıt Belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarı, toplam %5’ten daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek.

Kayıt Belgesi üçüncü kişilere devredilemeyecek.

Tarım İzleme Komitesi

İthalat Genel Müdürlüğü ve ilgili İhracatçı Birliği temsilcilerinden teşkil edilmiş olan ve görevleri ile çalışma usul ve esasları Genel Müdürlükçe belirlenen Tarım İzleme Komitesi, Tebliğ kapsamındaki eşyanın niteliği, menşei, değeri ve benzeri özellikleri ile ithalatının kayda alınmasına ilişkin belirlenen diğer iş ve işlemler hususunda, Genel Müdürlüğe tavsiye ve önerilerde bulunacak.

İthalatta gözetim uygulanacak tarım ve gıda ürünleri

Söz konusu tebliğler doğrultusunda, ileriye yönelik gözetim uygulaması amacıyla ithalatı kayda alınacak tarım ve gıda ürünleri şunlar:

Balıklar ve su ürünleri (somon, ringa, hamsi, sardalya, uskumru, karides, yumuşakçalar ve diğerleri)

Balık ve su ürünleri konserveleri,

Sarımsak

Kaju

Badem

Ceviz

Muz

Karışık sert kabuklu meyveler

Yeşil ve siyah çay, Paraguay çayı

Tatlı biberler, kırmızı biber

Yer fıstığı

Keten tohumu

Rep veya kolza tohumları (tohumluk hariç)

Çerezlik ayçiçeği tohumu (tohumluk hariç)

Aspir tohumu

Ayçiçeği tohumunun unları

Ayçiçeği tohumu yağı

Meyve fideleri, asmalar ile kesme çiçekler

Yürürlükten kaldırılan tebliğler

Yayımlanan tebliğlerle;

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2013/9),

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2019/3),

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2020/3),

Yürürlükten kaldırıldı.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğlerin hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

11 Haz 2021 - 05:47 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.