Koronavirüs testim pozitifken aşı olursam ne olur, zararı var mı?

Koronavirüs testim pozitifken aşı olursam ne olur, zararı var mı? gibi birçok soru, koronavirüs salgını döneminde vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Koronavirüs testim pozitifken aşı olursam ne olur, zararı var mı? gibi birçok soru, koronavirüs salgını döneminde vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Aşılamanın 40-45 yaş üstü vatandaşlara yapılmaya başlanması sonrası akıllarda kalan sorular, Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinden yanıtlanmış durumda.

Biz de gıda hattı olarak, bu soruları ve yanıtlarını sizler için bir araya getirdik. İşte sıkça sorulan sorular ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen cevaplar...

Koronavirüs testi yapılmadan aşı yapılıyor. Koronavirüs pozitif isem ve bilmiyorsam bir şey olur mu?

koronavirüs pozitif olan bir kişiye koronavirüs aşısı uygulanmasının olumsuz bir etkisi yoktur.

Yumurtaya alerjim var, inaktif koronavirüs aşısı olabilir miyim?

Aşının üretim sürecinde yumurta kullanılmamaktadır. Bu nedenle yumurta alerjisi olan kişilere inaktif koronavirüs aşısı uygulanabilir.

Zatürre aşısı oldum, koronavirüs aşısı da olmama gerek var mı?

Zatürre (pnömokok) aşıları koronavirüse karşı koruma sağlamamaktadır. Dolayısıyla koronavirüse karşı korunabilmek için ona özel üretilmiş koronavirüs aşısının uygulanması gerekmektedir.

Grip aşısı oldum, koronavirüs aşısı da olmama gerek var mı?

Grip (mevsimsel influenza) aşıları koronavirüse karşı koruma sağlamamaktadır. Dolayısıyla koronavirüse karşı korunabilmek için ona özel üretilmiş koronavirüs aşısının uygulanması gerekmektedir.

Kimlere inaktif koronavirüs aşısı önerilmemektedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için bu gruba koronavirüs aşısı uygulanmayacaktır.

Gebelikte inaktif koronavirüs aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. koronavirüsü ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir.

Emzirme döneminde inaktif koronavirüs aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. koronavirüsü ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir.

İnaktif koronavirüs aşısı; koronavirüsü geçirmekte olan kişilere, 180 gün içerisinde koronavirüsü geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) kişilere ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir koronavirüs vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır.

İnaktif koronavirüs aşısının uygulanmaması gereken durumlar hangileridir?

Aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerji/anafilaksi öyküsü bulunması durumunda aşı uygulanması önerilmemektedir.

Daha önce yaşanan belirgin bir alerjik reaksiyon varsa aşı uygulamasından önce bu durum sağlık personeline belirtilmelidir.

Diğer tüm aşılarda da olduğu gibi yüksek ateş (38ºC ve üzerinde), tablosu netleşmemiş hastalık ve kronik hastalıkların atakları sırasında aşının uygulanmasının bir süre ertelenmesi önerilmektedir.

İnaktif Pandemik koronavirüs aşısı CoronaVac'ın içeriği nedir?

CoronaVac aşı içeriğinde; SARS-CoV-2 antijeni (600SU), adjuvan olarak alüminyum hidroksit (0,45 mg/ml), izotonik ajan olarak sodyum klorür (9,0 mg/ml), tampon ajanları olarak disodyum hidrojen fosfat (1,16 mg/ml) ve monosodyum hidrojen fosfat (0,2 mg/ml), pH ayarlayıcı olarak sodyum hidroksit ve enjeksiyonluk su bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine koronavirüs aşısını kendi okulları mı yapacaktır?

Tıp Fakültesi 4., 5. ve 6. sınıf öğrencileri, bağlı bulundukları Tıp Fakültesi Hastanesinde aşılanacaktır. Diş Hekimliği Fakültesi 4. ve 5. sınıf öğrencileri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden randevu alarak aşı olabileceklerdir. Ayrıca Üniversite/Kamu/Özel Eğitim Hastaneleri bünyesinde uygulamalı eğitim alan öğrencilerin kayıt işlemini kurumlar kendileri T.C. Sağlık Bakanlığı EKİP Portal sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Belirtilen öğrenciler hastanelerimizde görev alıyorlarsa hastane personel birimleri tarafından kayıt yaptırabilirler.

Sağlık çalışanıyım, ikamet adresim dışındayım. Aşı yaptırabilecek miyim?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden randevu alarak aşı yaptırabilirsiniz. İkametinizle ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Tıp Fakültesi öğrencisi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aşı kapsamında mıdır?

Üniversite/Kamu/Özel Eğitim Hastaneleri bünyesinde uygulamalı eğitim alan öğrencilerin kayıt işlemini kurumlar kendileri T.C. Sağlık Bakanlığı EKİP Portal sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Belirtilen öğrenciler hastanelerimizde görev alıyorlarsa hastane personel birimleri tarafından kayıt yaptırabilirler.

Kurum hekimiyim, nasıl aşı olabilirim?

Kendi aşı uygulama birimine sahip olan (soğuk zincir ekipmanı, aşılama yapılabilmesi için gerekli olan acil seti vb., diğer tıbbi cihaz ve ekipmanları bulunduran) kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının kendi kurumlarında aşılanması esastır. Ancak istekleri halinde kendi kurumu dışındaki diğer sağlık kurumlarından da Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden randevu alarak aşı olabilirler.

Sağlık çalışanı olmadığım halde aşı olabileceğime dair mesaj aldım, ne yapmalıyım?

Sağlık çalışanı olmadığınız halde aşı olabileceğinize dair kısa mesaj (SMS) aldıysanız bu durum mobil hatlardan veya kişinin beyan ettiği telefon numarasının hatalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Kısa mesajı (SMS) dikkate almayınız.

Aşı olmadan önce alkol almıştım, aşı oldum. Aşı olduktan sonra alkol alabilir miyim?

Olası ASİE (Aşı Sonrası İstenmeyen Etki) izleminde değerlendirme açısından sıkıntı olacağı için alkol alınmaması önerilmektedir.

Tıp Fakültesi/Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisiyim. e-Nabız’da öncelikli grupta görünmüyorum, ne yapmam gerekiyor?

Üniversite yönetiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Eğer üniversitenin kendi hastanesi var ise üniversite hastanesinin Sağlık Personeli Takip Sistemi (SPTS) yetkilisi, Diş Hekimliği Fakültesi 4. ve 5. sınıf ile Tıp Fakültesi 4., 5. ve 6. sınıf öğrencilerini Bakanlığımızın ekip.saglik.gov.tr sistemine kayıt edebilir. Üniversite, T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane ile afiliye ise üniversitenin başvurusu üzerine hastane personel birimi, ÇKYS (Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi) Diğer Personel ve Kapsamdaki Öğrenci ekranından kayıt işlemini gerçekleştirebilir.

13 Haz 2021 - 12:00 - Haber

Muhabir  Serdar İplikçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.