Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı hazır!

“Küresel Toprak Ortaklığı Bağlamında Tarım Altyapı Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İş birliği Projesi” kapsamında Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı oluşturuldu.

Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı hazır!
Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı hazır!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

“Küresel Toprak Ortaklığı Bağlamında Tarım Altyapı Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İş birliği Projesi” kapsamında Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı oluşturuldu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ve ortaklığında yürütülen “Küresel Toprak Ortaklığı Bağlamında Tarım Altyapı Hizmetlerinin Güçlendirilmesi’’ Teknik İş birliği Projesinin kapanış toplantısı, 26 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı

Proje kapsamında toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için toprak ile ilgili kurumlarda kapasite geliştirme yoluyla “ulusal bir politika” oluşturmak, bir eşgüdüm mekanizması kurmak, toprak veri yönetimi ve bilgi sistemi için tavsiye niteliğinde “ulusal bir strateji” belirlendi.

Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı olarak adıyla hazırlanan plan, FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü idaresinde ulusal ve uluslararası uzmanlar ile tüm paydaşların ortak çalışması neticesinde bir strateji ve politika geliştirme belgesi olarak ortaya konuldu.

Planın amacı ve hedefleri

Planla, küresel tarım ve gıda güvenliği hassasiyetlerini dikkate alarak, güncel “Dünya Toprak Sözleşmesi” çerçevesinde ulusal ölçekte sürdürülebilir toprak yönetiminin ilke ve uygulamalarını tanıtmak, farkındalığını artırmak ve eylemleştirmek hedeflendi.

Strateji ve Eylem Planının amacı, toprağa yönelik tüm tehditleri kapsamlı ve tutarlı bir şekilde ele alarak, gelecekteki nesiller için ülke topraklarının sağlıklı kalmasını ve ekonomik faaliyetlerin bağlı olduğu ekosistemleri destekleyebilmeyi sağlamak için ortak bir yasal çerçeve oluşturmaktır.

“Sürdürülebilir toprak yönetimi öncelikli”

Projenin kapanış toplantısının açılışında konuşan Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada doğal kaynakların özellikle de toprak kaynaklarının sürdürülebilir ve etkili kullanımı ile sürdürülebilir arazi yönetim planlamasının öncelikli konular olduğunu söyledi. Özlü, “Bunun içinde eldeki veri kaynaklarının günümüz yeni teknolojileri kullanılarak tanımlanması, haritalanması ve coğrafi veri tabanlarının oluşturulmasını kapsayan ‘Toprak Bilgi Sistemi’nin oluşturulması büyük öneme sahiptir.” dedi.

Proje kapsamında hazırlanan “Küresel Toprak Paydaşlığı ve Türkiye Bilgi Sistemi” kitabının Türkiye’nin toprakları hakkında bilgi sağladığını ve aynı zamanda sürdürülebilir toprak yönetiminin temel prensipleri hakkında farkındalık yaratmanın amaçlandığı dile getiren Özlü, kitabın Türkiye’nin etkin ve sürdürülebilir toprak kullanımı ve tarımsal verimliliğini artırmasını sağlayacak politikalar geliştirmesine yardım edeceğini kaydetti. Hasan Özlü, ayrıca iklim değişikliği, toprak bozulması ve ekosistem servisleri gibi küresel programlara da katkı sağlayacağını ekledi.

“Plan, yol haritası niteliğini taşıyor”

Toplantıda konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ise, Mart 2018’de başlayan Projenin kapanış toplantısını gerçekleştirmekten onur duyduğunu söyledi. Gutu, hazırlanan Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Ulusal Eylem Planı’nın, sürdürülebilir toprak yönetimini desteklemeye yönelik etkili stratejiler, politikalar ve uygulamalar oluşturma yönünde, karar vericiler, araştırmacılar, akademik çevreler, STK’lar ve diğer toprak paydaşları için, 5 yıllık bir zaman dilimi dâhilinde gerçekleştirilebilecek, amaçları, hedefleri, eylemleri ve faaliyetleri gösteren bir referans doküman ve yol haritası olduğunu vurguladı.

Toplantının kapanışında konuşan FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman da, FAO ve paydaşlar olarak projenin hayata geçmesinde uzun bir yol kat edildiğini ve çok faydalı sonuçlar elde edildiğini bildirdi. FAO’nun ulusal ve uluslararası danışmanlarından, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nden çok güzel bir teknik ekibin oluşturulduğunu ve kapasite geliştirme konusunda çok ciddi çalışmalar yapıldığının altını çizen Ahaduzzaman, tüm paydaşlara uygulama sürecindeki özverili çalışmaları için teşekkür etti.

27 Kas 2019 - 12:25 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.