Gıda Bankacılığı nedir? Bağışçılara sağlanan vergi avantajları neler?

Dünyada yıllardır uygulanan Gıda Bankacılığı, ülkemizde de giderek yerleşiyor. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerince gıda bankalarına yapılan gıda maddesi bağışlarının tamamı, vergiden düşülebiliyor.

Gıda Bankacılığı nedir? Bağışçılara sağlanan vergi avantajları neler?
Gıda Bankacılığı nedir? Bağışçılara sağlanan vergi avantajları neler?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyada yıllardır uygulanan Gıda Bankacılığı, ülkemizde de giderek yerleşiyor. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerince gıda bankalarına yapılan gıda maddesi bağışlarının tamamı, vergiden düşülebiliyor.

Dünyada gıda bankacılığı alanında faaliyet gösteren kuruluşların üyesi olduğu The Global Foodbanking Network, gıda bankacılığı konusundaki en büyük ağ.

TBMM Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu, AK Partili Mihrimah Belma Satır başkanlığında çalışmalarını sürdürüyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde, başkanlığını Dilekçe Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır’ın yaptığı Gıda Bankacılığı Uygulamasının Araştırılması ve Yaygınlaştırılmasını İnceleme Alt Komisyonu, nihai raporunu sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Raporunda, ilgili meslek örgütleri ve STK’ların da görüşlerine yer verecek olan Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu, gıda bankacılığına ilişkin merak edilen konulara açıklık getirdi.

Gıda Bankacılığı nedir?

“Kavram olarak literatürümüze henüz girmiş olan gıda bankacılığı, özü itibariyle bağış olarak yapılan gıda yardımlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasından ibarettir.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükelleflerince gıda bankalarına yapılacak gıda maddesi bağışlarının tamamı vergiden düşülebilmektedir.

5035 Sayılı Kanun ve 251 sıra nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile Gıda Bankacılığının kapsamı ve ne şekilde uygulanacağı detayları ile açıklanmıştır.

Gıda Bankacılığını kimler yapabilir?

Gıda Bankacılığı faaliyetinde sadece dernekler veya vakıflar bulunabileceklerdir.

Gıda Bankacılığının kapsamı nedir?

Yapılan düzenleme ile Kurumlar ve Gelir Vergisi Mükelleflerince gıda bankalarına bağışlanacak gıda maddelerinin maliyet bedelleri, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecektir.

Bağışın nerelere yapılması gerekir?

Gıda maddesi bağışının, tüzük veya senedinde ihtiyacı bulunanlara gıda yardımı yapılabilmesine ilişkin hükümlerin bulunduğu dernek veya vakfa yapılması gerekir. Bununla beraber dernek veya vakfın başka alanlarda faaliyet gösteriyor olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Bağışa konu mallar nelerdir?

Yapılacak bağışın mutlak suretle gıda maddesi niteliğinde olması ve “bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere” şartı ile verilmiş olması gerekmektedir.

Bağış karşılığında bir belge düzenlemek gerekir mi?

Bağışı yapanların mutlaka bağış yapılan dernek veya vakıf adına fatura düzenlemesi ve faturaya “ihtiyaç sahiplerine yardım şartı ile bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibaresini düşmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bağış yapılan derneğin ve vakfında kendi mevzuatlarında öngörülen belgeyi düzenleyip, bağış yapanlara vermesi gerekmektedir.

Bağışlanan gıda maddesinin KDV’si ne olacak?

Gıda Bankacılığı kapsamında yapılan bağışlar Katma Değer Vergisi Kanununda (KDV) yapılan değişiklik neticesinde katma değer vergisinden de müstesna tutulmuştur.

Bu durumda bağışlanan gıda maddesi tesliminde katma değer vergisi hesaplanmayacak olup, daha önce bu gıda maddesinin alımı esnasında yüklenilen katma değer vergisi de indirim konusu edilemeyecektir.

İndirim konusu edilemeyecek olan katma değer vergisi gider ya da maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.

Getirilen bu teşvik ile daha önce böyle bir yasal düzenleme olmadığı için ellerindeki, (örneğin; az hasarlı, ambalajı bozulmuş, son kullanma tarihine az bir süre kalmış ya da yiyecek sektöründe olduğu gibi günlük tüketilmesi gereken ancak tüketilememiş) gıda maddelerini bir şekilde yok eden işletmeler başta olmak üzere, vergi mükellefleri gıda bankalarına yapacakları gıda bağışları sayesinde hem vergiden düşme şansını hem de ihtiyacı olanların hayır duasını elde etmiş olacaklardır.”

# KDV

11 Ara 2017 - 13:45 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.