Çiftçinin kredi faizini Hazine üstlenecek

Hayvan arzının artırılması için 100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde tüm faiz Hazine tarafından üstlenilecek, esnaf ve sanatkara yönelik girişimci usta faizsiz kredi desteğindeki ustalık belgesi şartı da 1 yıla indirilecek.

Çiftçinin kredi faizini Hazine üstlenecek
Çiftçinin kredi faizini Hazine üstlenecek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hayvan arzının artırılması için 100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde tüm faiz Hazine tarafından üstlenilecek, esnaf ve sanatkara yönelik girişimci usta faizsiz kredi desteğindeki ustalık belgesi şartı da 1 yıla indirilecek.

Çiftçi ve esnafa, yeni yılda yeni kredi desteklerini, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıkladı.

Kararnameler Başbakanlık’ta

Daha fazla tarımsal üretici, esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi faiz desteğinden yararlanmasını sağlamak amacıyla hazırladıkları kararname taslaklarını Başbakanlığa gönderdiklerini bildiren Şimşek, "100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde, tüm faiz Hazine tarafından üstlenilecek" dedi.

Tarımsal üretimde verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına yönelik Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından düşük faizli kredi kullandırıldığını anımsatan Şimşek, konusuna göre faizlerin yüzde 25'i ile yüzde 100’ünün Hazine tarafından üstlenildiğini vurguladı.

Hayvan arzının artırılması hedefleniyor

Üreticilerin ödediği faiz oranının da konusuna göre yüzde 0 ile yüzde 8,25 arasında değiştiğini ifade eden Şimşek, gelecek yıl için başta Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi olmak üzere farklı platformlarda gündeme gelen temel politikalarla uyumlu olacak ve tarım sektörünün orta vadeli planını ortaya koyacak şekilde üç yıllık dönem için desteklerin belirlenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Bu kapsamda daha fazla üreticinin hayvancılık kredilerinden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla 100 bin liraya kadar olan işletme ve yatırım kredilerinde tüm faizin Hazine tarafından üstlenileceğini vurgulayan Şimşek, bununla hayvan arzının artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Hayvansal üretimde önemli bir yer tutan yem maliyetlerinin azaltılması amacıyla da gerekli düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Şimşek, şunları kaydetti:

Tarımsal işletmelere faiz desteği

"Tarımsal üretimde istenilen gelişmenin sağlanabilmesi ve küçük üreticilerimizin ürünlerini işleyerek katma değer yaratabilmesi amacıyla tarımsal ürünlerin işlenmesi faaliyetleri, yüzde 50 indirim oranı ve 5 milyon lira üst limitli olacak şekilde ilk defa faiz desteği kapsamına alınmıştır. Lisanslı depoculuğun özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla söz konusu yatırımlardaki üst limit, deponun kapasitesine bağlı olarak kademelendirilmiş ve 10 bin tondan fazla kapasitesi bulunan depolar için 20 milyon liraya yükseltilmiştir. Türkiye'deki süs bitkisi üretiminin artırılarak ithalatın azaltılması amacıyla yerli üretimin teşvik edilmesi için süs bitkisi üretimine yönelik kredi limitleri yükseltilmiştir. Ayrıca, sera modernizasyonuna yönelik olarak da kredi limitlerinde artışa gidilmiştir.”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2004 yılından bu yana devam eden desteklerin sürdürüleceğini belirterek, 2018 yılı bütçesinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla 2,65 milyar liralık ödenek tahsis edildiğine dikkati çekti.

Esnaf ve sanatkarlara kredi desteği

Esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacıyla da Hazine tarafından çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Şimşek, Halk Bankası tarafından, esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla düşük faizli kredi kullandırıldığını hatırlattı, faizin tamamı veya bir bölümünün de esnaf ve sanatkarı desteklemek amacıyla Hazinece karşılandığını vurguladı. Şimşek, "2018 yılı bütçesinde söz konusu uygulama için 1,5 milyar lira ödenek tahsis edildi ve banka tarafından kullandırılacak toplam kredi bakiyesinin yüzde 20 artarak 28,8 milyar liraya ulaşması hedeflenmiştir." dedi.

2015 yılından beri devam etmekte olan, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa, usta girişimci ve genç girişimci esnaflara sıfır faizli kredi kullandırılmasına da devam edileceğini belirten Şimşek, “2018 yılında yürürlüğe girecek kararnameyle girişimci usta faizsiz kredi desteğinin en az 3 yıl olan ustalık belgesi şartını 1 yıl olarak değiştirdik. Deprem, heyelan, sel afetlerine ve/ veya terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlanacak esnaf ve sanatkarların kararname kapsamında kredi kullanabilmelerine ilişkin istisna getirdik. Böylece daha fazla esnaf ve sanatkara ulaşılması hedeflenmiştir” diye konuştu.

23 Ara 2017 - 12:13 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.