Çiftçiye bayram müjdesi! Tarımsal kredi borçlarına afet ertelemesi geldi

Hükümet, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını bir yıl süreyle erteledi.

Çiftçiye bayram müjdesi! Tarımsal kredi borçlarına afet ertelemesi geldi
Çiftçiye bayram müjdesi! Tarımsal kredi borçlarına afet ertelemesi geldi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Hükümet, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını bir yıl süreyle erteledi.

Bakanlar Kurulu’nun, çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dair kararı, 9 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar; 1/1/2016 tarihinden 31/12/2016 tarihine kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, tarımsal amaçlı kooperatifler ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarını kapsıyor.

Tarımsal kredi borçları

Söz konusu gerçek ve tüzel kişilerden ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören ve bu durumları hasar tespit komisyonlarınca belirlenen gerçek veya tüzel kişilerin, Banka veya TKK tarafından kullandırılan ve hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibariyle vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki tarımsal kredi borçları, ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden/taksit vadelerinden/hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenecek.

1/1/2016 tarihinden Kararın yayım tarihine kadar olan sürede Banka ve TKK tarafından Tasfiye Olunacak Alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan tarımsal kredi borçları ise Kararın yayım tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibariyle faiz tahakkuk ettirilmeksizin bu tarihten itibaren bir yıl süre ile ertelenecek.

Kararın yayımı tarihinden sonraki dönemde Tasfiye Olunacak Alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan tarımsal kredi borçları ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibariyle faiz tahakkuk ettirilmeksizin bu tarihten itibaren bir yıl süreyle ertelenecek.

Müracaat süresi

Hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibariyle borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde bulunan veya Tasfiye Olunacak Alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan gerçek ve tüzel kişiler, komisyon kararı tarihinden itibaren bir ay içerisinde; kredi borçlarının vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren bir yıllık süre içerisinde dolacak olan gerçek veya tüzel kişiler ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren bir ay içerisinde Banka veya TKK’ya yazılı olarak müracaat edecekler.

Banka veya TKK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına; hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibariyle ve Kararın yayımı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibariyle ertelemeye konu olacak Tasfiye Olunacak Alacaklar Hesabında kayıtlı tarımsal kredi borçlarına erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanacak.

Banka ve TKK’nın Karar kapsamında ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, Banka tarafından uygulanan cari tarımsal kredi faiz oranı ile %3 erteleme faiz oranı arasındaki fark esas alınarak hesaplanacak. Bu faiz oranları ile işlem yapmak kaydıyla, üreticilere birden fazla taksit belirlenebilecek.

Ertelenen krediler nedeniyle; hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren müracaat süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak.

Karar, 1/1/2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

09 Eyl 2016 - 06:51 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.