Brüt ve net maaş ne demek? 2022 Asgari ücret brüt-net tutarları!

Brüt ve net maaş ne demek? 2022 Asgari ücret brüt-net tutarları! Asgari ücret kararının ardından brüt maaş-net maaş terimleri de yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 lira 50 kuruş, net olarak ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. Peki, asgari ücret brüt ve net olarak ne kadar oldu? detaylar...

Brüt ve net maaş ne demek? 2022 Asgari ücret brüt-net tutarları! Asgari ücret kararının ardından brüt maaş-net maaş terimleri de yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 lira 50 kuruş, net olarak ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. Peki, asgari ücret brüt ve net olarak ne kadar oldu? detaylar...

2022 yılı için asgari ücrete yüzde oranında zam yapıldı. Asgari ücrete yüzde 50.44 oranında zam yapıldı ve net AGİ dahil 4253 liraya yükseldi. 2021 yılı asgari ücreti, bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyordu.

Brüt, ücret ve ağırlık hesaplamalarında yer alan bir terimdir. Brüt maaş; işçinin maaş bordrosunda görünen, sigorta, vergiler ve kesintileri de içeren toplam tutardır. Net maaş ise kesintiler yapıldıktan sonra çalışanın eline geçen somut rakamı ifade eder.

Kişinin eline geçecek olan net miktarı öğrenebilmesi açısında brüt tutarların neler olduğunu bilmesi de önem arz etmektedir. Brüt ücret ya da tutar, hesaplamalarda muhakkak dikkate alınması gereken unsurlar

BRÜT ÜCRET NEDEN DÜŞER VE ARTAR?

Brüt ücretler aydan aya değişmese de, yıl içinde gelir vergisi oranının artması nedeniyle net ücretler yılın ilk ayına göre sonraki aylarda azalma gösteriyor. Brüt ücretten; gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primleri kesilir. Brüt ücret aynı kaldığı sürece damga vergisi ve sigorta prim kesintilerinin tutarı değişmese de, ‘gelir vergisi’ aydan aya değişim (artış) gösterebilir. Kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden oluyor.

ÜCRETLİLERDEN 4 FARKLI KESİNTİ YAPILIYOR

Ücretliler üzerinden gelir vergisi, sosyal güvenlik primi, işsizlik sigortası primi ve damga vergisi olmak üzere 4 farklı kesinti yapılmaya devam ediyor. Brüt 3577 lira olan asgari ücretten alınan prim ve Vergi tutarı 751 liraya ulaşıyor.

MEVCUT TABLOYA ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ VERGİ, PRİM YÜKÜ NE KADAR?

Brüt 3 bin 577 lira olan asgari ücretten yapılan 751 liralık kesintinin (SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi) alınmaması ya da asgari ücretten kesilen vergi kalemlerinin sayısının düşürülmesi seçenekler arasında yer alıyor. Bu yıl için asgari ücrette işveren payı 554.51 lira, işveren işsizlik sigorta primi 71.55 liraya ulaşıyor. Böylece bu yıl rakamlarına göre asgari ücretin işverene maliyeti 4203 lirayı geçiyor.

16 Ara 2021 - 14:17 - Ekonomi

Mahreç  Serdar İplikçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.