Hükümet bayram öncesi kesenin ağzını açtı! İşte tarım ve turizm destekleri

Bayram öncesi afetlerden zarar gören çiftçilerin tarımsal kredi borçlarını erteleyen hükümet, fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödemesi ile tarım danışmanı desteği kararını da yayınladı. Turizm sektöründe ise seyahat acentaları desteğinin süresi uzatıldı.

Hükümet bayram öncesi kesenin ağzını açtı! İşte tarım ve turizm destekleri
Hükümet bayram öncesi kesenin ağzını açtı! İşte tarım ve turizm destekleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bayram öncesi afetlerden zarar gören çiftçilerin tarımsal kredi borçlarını erteleyen hükümet, fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödemesi ile tarım danışmanı desteği kararını da yayınladı. Turizm sektöründe ise seyahat acentaları desteğinin süresi uzatıldı.

Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı, 9 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

2016 yılı ürünü fındığa 170 TL destek

Kararla, ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan üreticilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere, 2016 yılı ürünü için 170 TL/da alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.

2016 yılı ürünü alan bazlı gelir desteği başvuruları, 2016 üretim yılında çiftçi kayıt sistemi ve fındık kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmış veya güncellemiş olmak kaydıyla Kararın yayımlandığı tarihte başlayacak ve 30/12/2016 tarihi mesai bitiminde sona erecek.

Destekten kimler yararlanacak?

Fındık üretimine izin verilen alanlarda yer alan; Hazine ve orman arazileri üzerinde kiralama ve tahsis yoluyla fındık üretimi yapan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler ile 2/B alanları üzerinde fındık üretimi yapan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler de destekleme ödemesinden yararlanacaklar. Söz konusu alanlar dışında kalan yerlerde fındık üretimi yapan üreticiler ise desteklemeden yararlanamayacak.

Uygulamaya ilişkin usul ve esasların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkartılacak tebliğle belirleneceği Karar uyarınca 2016 yılına ait alan bazlı gelir desteği ilgili yılı takip eden yıl içerisinde yapılacak. Üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının %0,2’si Ziraat Bankası’na hizmet komisyonu olarak ödenecek.

İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler ile idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen üreticiler 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

2016 Yılı Tarımsal Desteklemeleri

Bakanlar Kurulu Kararı ile 2016 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’da yapılan değişiklikle de, tarım danışmanları desteği uygulamaya konuldu. 1/1/2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren değişiklik ile 2016 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararın 6’ıncı maddesinin sekizinci fıkrası şöyle düzenlendi:

“Ülkenin tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla, Bakanlıkça yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan ziraat odası ve üretici örgütlerine, İşletme Bazlı Danışmanlık kapsamında Bakanlıkça verilen görevleri yerine getiren ziraat odası, üretici örgütlerinde istihdam edilen en fazla 5 tarım danışmanının her biri için 30.000 TL tarımsal yayım ve danışmanlık desteği 12 aylık hizmet sunumuna bağlı olarak eşit iki dilim halinde ödenir. Destekleme kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alabilecek tarımsal işletmeler, bu kuruluşlarda ve il/ilçe düzeyinde istihdam edilecek tarım danışmanı kotası, işletme bazlı danışmanlık kapsamında Bakanlıkça verilecek görevler, destekleme ödemesi kriterleri, destekleme ödemesi yapılacak kuruluşlar, denetleme ve cezaların uygulanması, desteklemenin geri alınması ve desteklemeden yararlanamayacaklar ile diğer hususlar, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğ ile belirlenir.”

Seyahat acentaları desteği yıl sonuna kadar devam edecek

Bakanlar Kurulu, Ülkemize Turist Getiren (A) Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Karar’da da değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle Türkiye’ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına verilecek desteğin süresi 31 Ağustos 2016’dan, 31 Aralık 2016 tarihine kadar uzatıldı.

09 Eyl 2016 - 08:17 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.