Koronavirüs aşısı nasıl kullanılacak? BM’den dikkat çeken çağrı!

Türkiye de dahil bazı ülkelerde koronavirüs aşısı geliştirme çalışmaları devam ederken, bulunacak aşının kullanımının nasıl olacağı da tartışılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 aşısı ile tanı ve tedavi araçlarının herkese açık olması gerektiğini söyledi.

Koronavirüs aşısı nasıl kullanılacak? BM’den dikkat çeken çağrı!
Koronavirüs aşısı nasıl kullanılacak? BM’den dikkat çeken çağrı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye de dahil bazı ülkelerde koronavirüs aşısı geliştirme çalışmaları devam ederken, bulunacak aşının kullanımının nasıl olacağı da tartışılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 aşısı ile tanı ve tedavi araçlarının herkese açık olması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19’la mücadele kapsamında aşı ve tedavi çalışmalarını hızlandırma konusunda uluslararası işbirliği temalı video konferansta, Covid-19 aşısı ile tanı ve tedavi araçlarının geliştirilmesi ve üretiminin bir ülke veya bölgeye ait olmadığını, tüm ülkelere eşit şekilde pay verilmesi gerektiğini vurguladı.

Guterres, ilgili araçların ekonomik, güvenli, etkili, kolay yönetilebilir ve küresel olması ve dünyaya eşit şekilde dağıtılması gerektiğini dile getirdi.

“İnsan hakları, Covid-19 ile mücadelemizde rehber olmalı!”

Koronavirüs pandemisinin hızla bir insan hakları krizine doğru evrilen bir insani, ekonomik ve toplumsal kriz olduğunu belirten Guterres, çözüm önerilerini içeren bir raporu kamuoyuyla paylaştı.

“COVID-19 pandemisi bir halk sağlığı acil durumu, ancak dahası da var. Hızla ekonomik, toplumsal ve insan hakları krizi haline dönen bir insanlık krizi” diyen Guterres, Şubat ayında yaptığı ve insan onurunu ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin taahhütlerini teşkilatın çalışmalarının merkezine yerleştirilmesini isteyen bir Eylem Çağrısını hatırlattı.

“O zaman dediğim gibi insan hakları kriz dönemlerinde ikinci sıraya atılamaz. Şu anda kuşaklar boyu görülmemiş en büyük uluslararası krizi yaşıyoruz” ifadesini kullanan Guterres, açıkladığı raporun insan haklarının Covid-19 yanıtı ve toparlanma dönemine nasıl ve neden kesinlikle rehberlik etmesi gerektiğini vurguladığını sözlerine ekledi.

“Mesaj açık: İnsanlar ve hakları, en önde ve merkezde olmalı”

BM Genel Sekreteri, raporun verdiği mesajın açık olduğunu, çalışmaların merkezine insan ve insan haklarının yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

İnsan hakları bakış açısının herkesi resme dahil ettiğini ve kimsenin geride bırakılmadığından emin olunmasını sağladığını ifade eden Guterres, insan haklarına yönelik yanıtların, herkes için sağlık hizmetinin zorunlu olduğuna odaklanarak salgının yenilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Guterres, insan haklarının temel uyarı sistemleri olarak da hizmet edebileceğini, kimin en fazla sıkıntı çektiğinin, nedeninin ve bu konuda ne yapılabileceğinin belirlenmesinde rol oynayabileceklerini söyledi.

“Virüs ayrımcılık yapmıyor, etkileri ayrımcı”

“Virüsün ayrım yapmadığını, ancak etkilerinin ayrımcılık yaptığını görüyoruz” diyen Guterres, kamu hizmetlerinin sağlanmasındaki derin zayıflıkların ve onlara erişimi engelleyen yapısal eşitsizliklerin bu dönemde bariz olarak ortaya çıktığını, virüs yanıtının bu sorunlara uygun şekilde çare bulmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Guterres, Covid krizinin bazı toplumlar üzerinde orantısız etkileri olduğunun görüldüğünü, nefret söyleminin yükselmesi, kırılgan grupların hedef seçilmesi ve ağır güvenlik önlemleri riskinin sağlık çözümlerine erişilmesinin önde engel teşkil edebildiğini sözlerine ekledi.

Etnik milliyetçiliğin, popülizmin, otoriter rejimlerin arttığı ve bazı ülkelerde insan haklarının geri gittiği bir dönemde, krizin, pandemi ile bağlantısı olmayan nedenlerle baskıcı önlemlerin alınması için bahane yaratabileceğini vurgulayan Antonio Guterres, “Bu kabul edilemez” dedi.

“Tehdit virüs, insanlar değil”

“Hükümetlerin daha önce olmadıkları oranda şeffaf, duyarlı ve hesap verebilir olması şarttır. Sivil toplum örgütleri ve özel sektörün oynayacağı önemli roller vardır” diyen Genel Sekreter, “Tüm bunları yaparken şunu da unutmayalım: Tehdit virüstür, insanlar değil” uyarısında bulundu.

Alınan acil durum önlemlerinin, olağanüstü hâl dahil olmak üzere, yasal, orantılı, gerekli ve ayrımcılıktan uzak olduğunun garanti altına alınması ve kamu sağlığını korumak alınan önlemlerde mümkün olan en düşük müdahaleci yaklaşımın benimsenmesini isteyen Guterres, “En iyi yanıt en yakın tehditlere karşı orantılı yanıtı verirken insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü koruyandır” dedi.

“İleriye baktığımızda, eksiye göre daha iyisini inşa etmeliyiz. İnsan hakları ile desteklenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları daha kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomiler ve toplumlar için çerçeveyi oluşturuyor” diyen Genel Sekreter, ekonomik ve sosyal hakların güçlendirilmesinin uzun vadede dayanıklılığı arttırdığını belirterek, “Toparlanma dönemi, gelecek nesillerin haklarına da saygı göstermeli, karbon nötralizasyonuna yönelik iklim eylemini 2050 yılına kadar arttırmalı ve biyolojik çeşitliliği korumalıdır” diye konuştu.

“Bu işte hep beraberiz”

“Bu işte hep beraberiz” diyen Guterres, virüsün herkesi tehdit ettiğini, insan haklarının ise herkesi yücelttiğini söyledi.

Guterres, son olarak ise “Kriz dönemlerinde insan haklarına saygı göstererek günümüz acil durumuna ve gelecekteki toparlanmaya daha etkili ve kapsayıcı çözümler üretebiliriz” dedi.

27 Nis 2020 - 10:12 - Dünya

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.