Savola Gıda’nın destek verdiği yerli ayçiçeği tohumu projesinde hasat yapıldı!

Yerli Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi; Savola Gıda ve Tohum Derneği’nin iş birliği, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün teknik desteği ile hayata geçti.

Savola Gıda’nın destek verdiği yerli ayçiçeği tohumu projesinde hasat yapıldı!
Savola Gıda’nın destek verdiği yerli ayçiçeği tohumu projesinde hasat yapıldı!
Haber albümü için resme tıklayın

Yerli Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi; Savola Gıda ve Tohum Derneği’nin iş birliği, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün teknik desteği ile hayata geçti.

Yüksek verimli yerel tohum geliştirilmesi ve çeşitliliğin artırılması noktasında dönüm noktası olan proje dahilinde ilk hasat 16 Eylül Perşembe günü, Tekirdağ Muratlı’da yapıldı.

Etkinlik Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, Trakya Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan TÜLEK, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ile kamu ve sanayi temsilcileri ile çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti.

Paydaşlar bu proje ile Türkiye’de verim ve kalite özellikleri ile küresel pazarda talep görecek yerli ayçiçeği çeşitleri geliştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde bir süre önce deneme amaçlı ekilen ayçiçeklerinin hasadı yapıldı.

Ayrıca bu bağlamda ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayım çalışmaları ile teknik uygulama desteği de sağlanıyor. Bugün ise geçen mayıs ayında Tekirdağ Muratlı, Edirne Keşan ve İstanbul’un Silivri ilçelerinde belirlenen üç farklı deneme tarlasında ekimi gerçekleştirilen 2 tescilli, 2 üretim izinli, 6 adet de aday çeşit olmak üzere toplam 10 çeşit yerel tohumdan elde edilen ürünler hasat edildi.

Yudum ve Tohum Derneği iş birliği

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, “Biz her zaman doğayı, çevreyi, tarımı ve çiftçileri destekleyen projeler ortaya koymaya çalışıyorken benzer amaçlarla yola çıkan Yudum ile bu projede buluştuk.

‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’nin doğuşu Yudum ile tanıştıktan sonra gerçekleşti. Proje kapsamında öncelikle önder çiftçilere tohum desteği sunuldu, çiftçi ağı kuruldu, ayçiçeği tarımı ile ilgili eğitimler verildi. Ardından 3 adet tarlamızda 10 çeşit ayçiçek aday tohum çeşitlerinin denemesi gerçekleştirildi” dedi.

Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh: “Türkiye yerli ayçiçeği tohumunda atılım yapacak”

Törende konuşan Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, proje çerçevesinde çiftçilere teknik uygulama, eğitim ve yayım çalışmaları başlıklarında destek verileceğini ifade etti.

Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye'nin lider sıvıyağ üreticisi firmaları arasında olan Savola Gıda’nın yerli ayçiçeği tohumuna verdiği önemin altını çizen Balazadeh, kendilerini heyecanlandıran bu proje ile yerli ayçiçeği üretiminin artacağını, projede önemli bir aşamaya geldiklerini söyledi.

Proje sayesinde Türkiye’nin yerli ayçiçeği tohumunda dünya standardında iyi bir noktaya gelmesini hedeflediklerini, bu hedefi üreticilerle birlikte başaracaklarını dile getiren Balazadeh, “Proje ile üreticilere eğitimler verilecek. Aynı zamanda teknik uygulamalar gerçekleştirilecek. Uzun zamana yayılan bir proje söz konusu. Yerel tohumları ve yerel üretimi arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil: “Herkese örnek olacak bir proje”

Törene katılan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekti. Tarımın Türkiye için önemini vurgulayan Büyükhelvacıgil, tarımsal arazilerin verimli kullanılması gerektiğini söyledi.

Ayçiçek yağının temel gıda ürünlerinden olduğunu, halkın çoğunluğunun bu ürünü kullandığını, ayçiçek küspesinin de hayvancılıkta değerli olduğunu belirten Büyükhelvacıgil, buna karşın yağlı tohumların ithalat kalemlerinde üst sıralarda yer aldığını, yağlı torumlar türevlerinde %75 dışarıya bağımlı olunduğunu ifade etti.

Büyükhelvacıgil, “Ayçiçeği ve tüm tarımsal ürünlerde gerekli planlama yapılmalı, iklim değişikliği ve kuraklığı da hesaba katarak tarımsal politikalar üretilmeli. Kamu ile özel sektör iş birliği yapmalı, çiftçiler de bu yönde çaba göstermeli. Savola, herkese örnek olarak bir yerli tohum projesini hayata geçiriyor. Proje ile yerli ayçiçeği tohumu geliştirilecek, daha iyi verim alınacak, çiftçiler eğitilecek” diye konuştu.

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Selışık: “Bu projede özel sektörü de görmek memnun edici”

Hasat etkinliğinde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık da açıklamalarda bulundu, FAO olarak tüm dünyada gıda güvencesi ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yaptıkları çalışmalardan söz eden Selışık, “Kuraklığın etkileri ciddi şekilde hissediliyor. Üreticilere daha verimli üretim tekniklerini öğretmek ve iş birliği yapmak istiyoruz. Bugün bizi bir araya getiren projede, özel sektörü de görmek memnun edici” dedi.

Fotoğraf: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6844296575410290689/

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ve Trakya Tohumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toruk da törende konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra, ayçiçekleri hasat edildi ve renkli görüntüler ortaya çıktı. Sektörden uzmanlar ürünleri detaylı şekilde incelerken, kadınlar geleneksel yöntemlerle ayçiçeklerini silkeleyerek çekirdekleri çıkardı.

17 Eyl 2021 - 06:17 - Tarım

Muhabir  Baran Baran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.