Fındık üreticisine dekar başına 170 TL destek

Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilerin desteklenmesi amacıyla 2015 yılı ürünü için dekar başına 170 TL destek verilecek.

Fındık üreticisine dekar başına 170 TL destek
Fındık üreticisine dekar başına 170 TL destek
Haber albümü için resme tıklayın

Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilerin desteklenmesi amacıyla 2015 yılı ürünü için dekar başına 170 TL destek verilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir desteği Ödenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, 19 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğe göre, Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar ile belirlenen ve ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2015 yılı ürünü için 170 TL/da alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak.

2015 yılı ürünü alan bazlı gelir desteği başvuruları; 2015 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlarını yaptırmış veya güncellemiş olmak kaydıyla 1 Nisan 2016 tarihine kadar yapılabilecek.

Alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticiler, müracaat yılında söz konusu sistemlere kayıt yaptırmaları veya kayıtlarını güncellemeleri kaydıyla örneği Tebliğ ekinde yer alan başvuru dilekçesi ve üretici belgesi ile il/ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunacaklar.

İl/ilçe müdürlüğü tarafından alan bazlı gelir desteği başvurularına esas alanların niteliklerinin belirlenmesinde; Tarım Bilgi Sistemi’nde il/ilçe Müdürlüklerinin kullanımına sunulan veriler, il arazi varlığı raporları, arazi kullanım kabiliyeti sınıfları, tapu ve kadastro kayıtları, coğrafî bilgi sistemi uydu fotoğrafları, haritalar, eski yıllara ait fındık kütük defterlerindeki verilerin yanında altimetre, klizimetre ve GPS cihazlarından yararlanılacak.

2015 yılı ürününe ait alan bazlı gelir desteği ödemeleri ilgili yılı takip eden yıl içerisinde, Merkezi Yönetim Bütçesinin ilgili harcama tertibinden yapılacak. Üreticilere yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek. Üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının %0,2’si Ziraat Bankası’na hizmet komisyonu olarak ödenecek.

Desteklemeden müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmayan, fındık bahçesinde ara ziraatı yapan, gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve/veya belge ibraz eden, Tarım Kanunu’nun ilgili maddesine istinaden destekleme programlarından yararlandırılmamasına karar verilen üreticiler ile kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları yararlandırılmayacak.

Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri Bakanlık alacak. Haksız yere ödemeye neden olanlar ile haksız yere ödemelerden yararlanmak üzere sahte veya içeriği itibarıyla gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında gerekli cezai, hukuki ve idari işlemler yapılacak.

Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanunî faizi ile birlikte geri alınacak.

Destekleme ödemelerinden, idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler ile idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen üreticiler beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

19 Ara 2015 - 09:21 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.