EPDK’dan “şirketler astronomik kâr elde etmiyor” savunması!

Elektrikte fahiş kâr iddialarına ilişkin olarak görevli tedarik şirketlerinin net kâr marjının belli olduğunu bildiren EPDK, “Bu şirketler EPDK’nın belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz, kendi inisiyatifleri ile faturalarında oynama ya da zam yapamazlar” dedi.

EPDK’dan “şirketler astronomik kâr elde etmiyor” savunması!
EPDK’dan “şirketler astronomik kâr elde etmiyor” savunması!
Haber albümü için resme tıklayın

Elektrikte fahiş kâr iddialarına ilişkin olarak görevli tedarik şirketlerinin net kâr marjının belli olduğunu bildiren EPDK, “Bu şirketler EPDK’nın belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz, kendi inisiyatifleri ile faturalarında oynama ya da zam yapamazlar” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son günlerde EPDK tarafından belirlenen elektrik tarifelerinde dağıtım şirketlerinin kazancı ve bu kazancın tüketicilerin elektrik faturasına etkisi hakkında yöneltilen iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Dağıtım şirketleri elektrik satışı yapmaz”

Dağıtım şirketi ile görevli tedarik şirketinin (GTŞ) iki farklı tüzel kişilik olduğu vurgulanan açıklamada, “Dağıtım Şirketleri; dağıtım şebekesini işletmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, arıza bakım ve onarım yapmak, bağlantı taleplerini karşılamak, gerekli şebeke yatırımlarını gerçekleştirmek ve tüm sistem kullanıcılarına ayrım gözetmeyen elektrik dağıtım ve bağlantı hizmetleri sunmakla görevlidir. Dolayısıyla dağıtım şirketi elektrik satışı yapmamaktadır. Dağıtım şirketi kargo işi, yani taşımacılık ile görevlidir. Şebekenin işletilmesinden sorumlu şirkettir. Bu şirketler 21 adet olup, özelleştirme ile verilen şirket isimleri ile devam etmektedir” denildi.

“Tedarik şirketleri, EPDK’nın belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz”

Tüketicilere elektriği dağıtım şirketlerinin değil, GTŞ'lerin sattığına yer verilen açıklamada, “Bu şirketlerin tarifeleri EPDK tarafından belirlenir. Bu tarifeler dışında şirketler kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama ya da zam yapamazlar” değerlendirmesi yapıldı.

GTŞ'lerin serbest piyasadan veya Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) üzerinden satın aldıkları enerjiyi serbest olmayan tüketicilere veya ikili anlaşması bulunmaya tüketicilere düzenlenen tarife üzerinden satmak zorunda olduğu kaydedilerek, "Bu şirketler, EPDK’nın belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz" denildi.

"Şirketlerin, belirlenen oranların üzerinde kâr etmesi mümkün değil"

Şirketlerin 32 kuruşa satın aldığı elektriği vatandaşa astronomik kârlar ile sattığı iddialarına ilişkin olarak da şunlar kaydedildi:

“Sosyal medyada çokça atıf yapılan aşağıdaki Kurul kararında açıkça dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp için yaptığı satışlarda fiyatın 31,8592 kuruş/kWh olduğu ifade edilmiştir. Ancak söz konusu fiyat, sadece enerji fiyatıdır. Herhangi bir vergi dahil değildir.

GTŞ’ler nihai tüketicilere yaptığı elektrik satışının sadece yüzde 20’sini EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa almaktadır. 2022 yılı için yapılan perakende satış tarifelerinde GTŞ’lerin yaklaşık 125 milyar kWh’lik bir elektrik satışı olacağı öngörülmüştür. Bu elektriğin 25 milyar kWh’lik kısmı EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa alınacağı, geri kalan 100 milyar kWh’lik kısmı ise spot piyasadan yaklaşık 150 kuruştan alınacağı öngörülmüştür. Dolayısıyla ağırlık ortalama enerji alım fiyatı 125 kuruş/kWh civarındadır. Devlet sübvansiyonu ile GTŞ'ler vatandaşlarımıza daha ucuza elektrik satmaktadır. Şirketlerin, EPDK'nın belirlediği oranların üzerinde kar etmesi ise mümkün değildir.

“Astronomik kârlar söz konusu değil”

GTŞ’lerin, EÜAŞ’tan 32 kuruşa elektrik alıp sanayiye 1 lira 75 kuruş, ticarethanelere 2 lira 74 kuruş, hanelere 1 lira 37 kuruş, 2 lira 6 kuruş fiyatlar ile satış yaparak yüzde 330-yüzde 546 kâr yaptığı şeklindeki bilgi doğru değildir. GTŞ’ler, düzenlenen tarife içindeki müşterilere yapacakları enerji satışından elde edecekleri kar oranı 'Net Kar Marjı' ile sınırlandırılmış olup, bu oran 2021-2025 dönemi için yüzde 2,38 olarak belirlenmiştir. Yani iddia edildiği gibi 32 kuruşa elektrik satın alınarak astronomik düzeyde kar elde edilmesi kesinlikle söz konusu olamaz.”

EPDK’nın açıklamasında ayrıca, vatandaşların elektrik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin çalışmaları konusunda en iyi düzeyde ve gereken şeffaflıkla bilgilendirilmesinin büyük önem taşıdığına vurgu yapılarak, şirketlerin, tüketicilerin en doğru şekilde bilgilendirmek için gereken hassasiyeti göstermesinin beklentileri arasında oldukları aktarıldı.

İHA

# EPDK

13 Şub 2022 - 21:09 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.