Zararlı organizmalarla mücadele için bitki karantinası desteği verilecek

Bitkisel üretimde zararlı organizmalara karşı karantina tedbirleri alınan alanlarda üreticilere bitki karantinası tazminatı ödenecek.

Bitkisel üretimde zararlı organizmalara karşı karantina tedbirleri alınan alanlarda üreticilere bitki karantinası tazminatı ödenecek.

Bitki Karantinası Tazminatı Desteği Uygulama Tebliği (No: 2021/41), 21 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ, Bitkisel üretimin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, zararlı organizmaların ülkemize bulaşmasının engellenmesi, mevcut olanların eradikasyonu ve mücadelesinin yapılarak yayılmasının önlenmesi ve karantina tedbirleri alınan bulaşık alanda üreticilerin desteklenmesi amacıyla hazırlandı.

Destekleme miktarları

Destekleme ödemesi için Tebliğde belirtilen şartların aranacağı bitki karantinası tazminatı desteği kapsamında, fındıkta yasaklama süresi olan 4 yıllık ürün bedelinin aynı alan için bir kereye mahsus olmak üzere 26,5 TL/kg, taş çekirdekli meyvelerde ise yasaklama süresi olan 3 yıllık ürün bedelinin aynı alan için bir kereye mahsus olmak üzere ve 6 TL/kg destekleme ödemesi yapılacak.

Tazminat ödemeleri, turunçgil uzun antenli böceğinde alan (dekar), şarka virüsünde ağaç (adet) üzerinden hesaplanarak yapılacak.

Tebliğde geçen zararlı organizmalar sebebiyle imha edilen ürünlerin tazminata esas değerleri yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenecek. Komisyon tarafından belirlenen miktarlar üzerinden, çiftçilere bitki karantinası tazminatı desteği verilecek.

Destekleme ödemesi başvurusu

Üretim alanında turunçgil uzun antenli böceği veya şarka virüsü tespit edilen üreticiler 25/2/2022 tarihine kadar başvuru dilekçesi ile birlikte ÇKS kayıtlarının bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne başvuracaklar.

Tebliğde yer alan destekleme uygulamalarından kamu kurum ve kuruluşları, Bakanlık desteklemelerinden faydalanması yasaklanmış olan üreticiler, 5996 sayılı Kanun, Ani Meşe Ölümü ve Çam Çıralı Kanser Hastalığı ile Turunçgil Uzun Antenli Böceği ve Kestane Gal Arısı Mücadelesi Hakkında Yönetmelik ve Şarka Hastalığı ile Mücadele Hakkında Talimat kapsamında; uyulması gereken kurallara uymayan ve/veya alınması gereken tedbirleri almayan üreticiler, ÇKS’ye kayıtlı olmayan üreticiler, süresi içinde başvuru yapmayan üreticiler, Fındıkta turunçgil uzun antenli böceği ve taş çekirdekli meyve ağaçlarında şarka virüsü ile bulaşık bitkileri imha etmeyen üreticiler, Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik kapsamında üretim yapan operatörler yararlanamayacak.

2/12/2020 tarihli ve 31322 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Karantinası Tazminatı Desteği Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2020/30) yürürlükten kaldıran Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

21 Ara 2021 - 10:22 - Tarım

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.