FAO’dan tarım ve gıda sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği Çalıştayı

FAO, Dünya Gıda Günü kapsamında “Tarım ve Gıda Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlenmesi” konulu Çalıştay düzenledi.

FAO’dan tarım ve gıda sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği Çalıştayı
FAO’dan tarım ve gıda sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği Çalıştayı
Haber albümü için resme tıklayın

FAO, Dünya Gıda Günü kapsamında “Tarım ve Gıda Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlenmesi” konulu Çalıştay düzenledi.

2021 Dünya Gıda Günü, BM’nin ‘kimseyi geride bırakma’ taahhüdü doğrultusunda, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, esnek ve sürdürülebilir tarımsal gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi ihtiyacına ilişkin farkındalığı artırıyor, tarım ve gıda sektöründe cinsiyet eşitsizliğini ve kadınların güçlenmesini teşvik ederek bu sorunların nasıl aşılabileceği konusunda farkındalık yaratmak için de ideal bir platform sunuyor.

Tarım ve Gıda Sektöründe Kadın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tarım ve gıda sektöründe giderek derinleşen toplumsal cinsiyet eşitsizliğini geriletmek için kolektif bir biçimde harekete geçilmesi ve kadınların güçlenmesinin önünü açacak politika ve eylemlerin bir an önce uygulamaya başlanmasına dikkat çekmek için bir çalıştay düzenledi.

Dünya Gıda Günü kapsamında 13 Ekim’de online olarak düzenlenen Çalıştay’da, özellikle “Kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlikleri azaltarak kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik etmek için daha iyi bir yaşam” başlığına odaklanıldı.

“Kadınların sosyal hayata katılımları, görünürlüğü artırıyor”

FAO Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Neşe Çakır Sayran ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Sosyolog Kamile Özkal Baştar’ın moderatörlüğünde yürütülen çalıştayın açılışında konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’da kadın dernek ve kooperatiflerinin 1000 üzerinde üyesi ile faaliyet gösterdiğini söyledi.

Aygül, “Kadınların kendi ayaklarına üzerinde durması ve bakanlığımızın kadınların gıda zincirindeki rolünün güçlenmesi için geliştirdiği politikalar konusundaki sosyal kültürel ve ekonomik yönden öne çıkması için birçok çalışma yürütüyoruz. FAO ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalardan sahadan güzel sonuçlar aldığımız için mutlu oluyoruz. Kırsaldaki kadınların sadece üretici olarak değil, sosyal olarak hayata katılmaları önemli. Kadınların sosyal hayata katılımları, kadınların görünürlüğünü artırıyor.” dedi.

“Pandemide gıda güvensizliği kadınlar arasında daha yaygın”

Covid-19 pandemisinin dünyanın bütün bölgelerinde gıda güvensizliğinin erkeklere kıyasla kadınlar arasında daha yaygın olmasına neden olduğuna vurgu yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise, kadınların pandeminden dolayı üretim ve gelir elde etme kapasitelerinin erkeklere oranla daha fazla etkilendiğini kaydetti.

“Pandemi sırasında kadınların ekonomik fırsatlara ve besleyici gıdalara erişimleri azalırken, iş yükleri arttı. Bu olumsuz tabloyu tersine çevirmek için, gıda değer zincirlerinde kadınların ekonomik aktivitelerini destekleyecek politikalar geliştirilmeli ve gıda güvenliği alanında da toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azaltacak adımlar atılmalı. Önemli olan kadınların yönetimde, karar alma mekanizmalarında yer almaları ve kendi kararlarını verebilmeleri” diyen Selışık, FAO’nun tarım ve gıda sektöründe kadınların güçlenmesi için yürüttüğü projelerden ve kooperatifler üzerinden tarım ve gıda sektöründe kadınların gelir elde etmeleri için yaptığı çalışmaları anlattı.

Kadın kooperatifleri; bir kırsal kalkınma girişimi

OXFAM Türkiye Direktörü Meryem Aslan kadınların iş alanlarını genişletmek için bakım hizmetlerinin sağlanması gerektiğini belirtirken, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’ndan (KEDV) Gökçen Durutaş, kadınların tarım-gıda sistemlerinde finansman, pazara ve diğer hizmetlere erişiminde yaşadıkları sorunlara değindi. Kadın kooperatiflerinin sürdürülebilirliği ekonomik olduğu kadar kırsal kalkınmanın bir girişimi olduğu, kırsal kalkınmada yereldeki aktörlerin iş birliği ve bu ağları bir araya getirmenin önemine vurgu yapıldı.

Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, kadın örgütleri, kooperatifler ve BM örgütleri ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı Çalıştay’da, tarım-gıda sistemlerinin dönüşümünün neden gerekli olduğu üzerinde duruldu ve e-ticaret dahil olmak üzere tarım-gıda tedarik zincirlerinde kadınların rolünün artırılmasının ulusal ekonomi için gerekliliğinin altı çizildi.

Ayrıca, gıda sistemlerinde kadınların ve erkeklerin yereldeki ihtiyaçların neler olduğu değerlendirildi ve iyi örnek uygulamaları dinlendi, deneyimler paylaşıldı.

14 Eki 2021 - 11:03 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.