Anadolu Sanayicileri “kotada adalet” istedi!

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının dağıtımındaki adaletsizliğe dikkat çeken Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, hükümetten NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın yerli ve milli üretim yapan şirketleri de kapsaması ve kanunlar çerçevesinde faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talebinde bulundu.

Anadolu Sanayicileri “kotada adalet” istedi!
Anadolu Sanayicileri “kotada adalet” istedi!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının dağıtımındaki adaletsizliğe dikkat çeken Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, hükümetten NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın yerli ve milli üretim yapan şirketleri de kapsaması ve kanunlar çerçevesinde faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talebinde bulundu.

Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, son dönemin tartışma konularından şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Çakmak

“Kotanın yüzde 50’si sadece bir şirkete veriliyor”

NBŞ kotasının yüzde 50’sinin sadece bir şirkete verildiğini öne süren Çakmak, “Toplamda pazarın yüzde 90’ı ABD’li şirketlerin tekeline bırakılmıştır. Derneğimize üye şirketler pazarın tamamen dışına itilmiştir. Bu noktada hükümetimizden nişasta bazlı şeker sektörüne tahsis edilen kotanın bu ülkede yerli ve milli üretim yapan bizleri de kapsamasını ve kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılmasını talep ediyoruz” dedi. ANGSAD Başkanı Çakmak, açıklamasında şunları kaydetti:

“Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri olarak bir Amerikan şirketinin hazırladığı rapora ve sonrasında ortaya çıkan Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin tartışmaları yakından takip etmekteyiz.

“Kemal Derviş ve ABD destekçilerinin dayattığı şeker politikası”

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ve NBŞ kotalarına ilişkin düzenleme yapılması, başta hükümetimiz olmak üzere tüm yetkililerin takdiri olduğu kuşkusuzdur. Ancak, süregelen tartışmaların Anadolu Sanayicileri olarak bizlerin sorunlarının, çözüm arayışlarımızın çok uzağında olduğunu görmekteyiz.

Şöyle ki;

Kemal Derviş ve ABD destekçilerinin ülkemize dayattıkları ve halkımıza reva gördükleri ‘sözde şeker politikası’ ile mısırdan elde edilen nişasta ve glikoz üretiminin önü, NBŞ adı altında kotaya bağlanmış ve şekerli mamul sanayiinin temel hammaddesi olan glikoz üretimi, eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sınırlanmış, yerli sanayiciler bakımından ise resmen yasaklanmıştır.

Ekonomiden Sorumlu Eski Bakan Kemal Derviş

“Kotalar ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakılmış durumda”

Bugün derneğimize üye, her biri milyonlarca TL’lık yatırım yapmış üreticilerimiz kendi ülkemizde, bırakın NBŞ’yi, şekerli mamul sanayi için en temel hammaddeyi bile ülkesinde üretip, satamaz hale gelmiş durumdadır.

Sektördeki NBŞ üretim ve ticaret kotası neredeyse tamamen ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakılmış durumdadır. Bu şirketler dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar kârlı bir ticarete devam etmektedirler.”

NBŞ kotalarının dağılımı

NBŞ’de mevcut kota dağılımının; ABD merkezli Cargill %44, ABD merkezli Amylum %30, Cargill ortaklı PNS %15, TAT Nişasta %6, SUNAR Mısır %4 olduğunu bildiren Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, şöyle devam etti:

“PNS ortaklığı da hesaba katıldığında kotanın %50’si sadece bir şirkete verilmiş, toplamda da pazarın %90’ı ABD’li şirketlerin tekeline bırakılmıştır. Derneğimize üye şirketler pazarın tamamen dışına itilmiştir.

Bu noktada Hükümetimizden NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın bu ülkede yerli ve milli üretim yapan bizleri de kapsamasını ve kotanın , kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talebimizi takdirlerinize arz ederiz.”

Açıklamada, Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD), “Kemal Derviş politikaları neticesinde kendi ülkesinde yasaklı hale getirilmiş ve hali hazırda mevcut NBŞ kotasından yararlandırılmayan, tüm üyeleri %100 yerli ve milli şirketlerin çatı örgütü” olarak tanımlandı.

12 Mar 2018 - 14:43 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.