Ders zili, Okul Sütü için çaldı

Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen sömestr tatilinin ardından ders başı yaparken, çalan ilk ders zili ile birlikte Okul Sütü dağıtımına da başlandı.2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde bu yıl beşinci kez uygulamaya konulan Okul Sütü Programı’nın başlaması dolayısıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Bakan Yardımcıları, Bakanlık Müsteşarları ve genel müdürlerin katılımıyla bir tören düzenlendi.

Ders zili, Okul Sütü için çaldı
Ders zili, Okul Sütü için çaldı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen sömestr tatilinin ardından ders başı yaparken, çalan ilk ders zili ile birlikte Okul Sütü dağıtımına da başlandı.2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde bu yıl beşinci kez uygulamaya konulan Okul Sütü Programı’nın başlaması dolayısıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Bakan Yardımcıları, Bakanlık Müsteşarları ve genel müdürlerin katılımıyla bir tören düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ankara merkez kampüsündeki Ankara Çankaya Köy Hizmetleri İlkokulu’ndaki törende, öğrencilerin halk oyunları gösterisinin ardından ilk konuşmayı, Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı yaptı.

Hükümetin kararıyla 2012 yılından bu yana her eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında uygulanan Okul Sütü Programı’nın bu yıl beşinci kez uygulandığına vurgu yapan Çallı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Süt, sağlıklı beslenmek için vazgeçilmez gıdaların başında gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, her yaştaki insanımızın, ama özellikle çocuklarımızın sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için süt içmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. İşte bu nedenle dünyada 80’den fazla ülkede Okul Sütü Programı uygulamalarını görmekteyiz.

Bugün burada toplanmamıza vesile olan Okul Sütü Programı, çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine katkı yapmakta, ileriki yaşlar için de süt içme alışkanlığı kazanmalarını sağlamaktadır.

Programın bir diğer faydası da üreticimizin el emeği, alın teri çiğ sütün değerlendirilmesine yaptığı katkıdır. Okul Sütü sayesinde çiğ sütte arz fazlası çekilmekte, üreticimizin emeğinin heba olmasının önüne geçilmektedir.

Okul Sütü Programı kapsamında dağıtılan Okul Sütleri, ilgili mevzuat doğrultusunda yurt içinde üretim yapan işletmelerden temin edilen, kaliteli, sağlıklı UHT içme sütüdür.

Bu noktada değerli velilere seslenmek istiyorum. Çocuklarımıza okullarda dağıtılan UHT içme sütlerinin, bugün herhangi bir markete, bakkala giderek satın aldığınız sütlerden hiçbir farkı yoktur. Bakanlığımızın denetimi altındaki tesislerde üretilen ve uygun koşullar altında okullarımıza ulaştırılan sütleri, çocuklarımız güvenle tüketebilirler.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, daha göreve gelir gelmez süt sektöründeki sorunların çözümü konusunda bizzat devreye girmesiyle başlatılan çalışmaları, sektör olarak memnuniyetle takip ettiklerinin altını çizen USK Başkanı Çallı, “Bu kapsamda çiğ sütün desteklenmesine dair yönetmelikle, ihracata konu süt ürünlerimiz için de süt tozu desteklerinin uygulamaya konulmasının sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Öncelikle söz konusu düzenleme için sektör adına teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi. Çallı, dağıtımına başlanan Okul Sütü’nün çocuklara sağlık ve şifa olması temennisini dile getirdi.

Okul Sütü Projesi, sağlıklı beslenmeye katkı yapıyor

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Okul Sütü’nün çocuklar ve sağlıklı nesiller için çok anlamlı bir proje olduğuna dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı olarak, “Sağlıklı birey, sağlıklı çocuk, sağlıklı aile, sağlıklı toplum” dediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı olarak sağlığın kültürünü oluşturmak gibi bir sorumluluğumuz var. Sağlıklı yaşam kültürünün teşviki gibi bir alan oluşturmak istiyoruz. Böylece çocuklarımız, insanımız canlarının istediği gibi değil, sağlıkları için doğru olanı yapma kültürünü kazanacaklar, sağlıklı gelecekte sağlıklı bireyler olacaklardır.

Biz üç kelimeyi özellikle söylüyoruz: Kötü alışkanlıklardan uzak durma, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam. Bu üç kelime bana da lazım, torunuma da lazım.

Bunlardan sağlıklı beslenmeye büyük katkı sağlayan Okul Sütü Projesi, bunu kültüre dönüştürecek bir proje.”

Mehmet Müezzinoğlu: Sağlık Dostu Okul Projesi başlatacağız

Konuşmasında, Bakanlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teklif edecekleri yeni bir projeyi de açıklayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Milli Eğitim Bakanlığı’mızla paylaşacağımız bir projemiz, Sağlık Dostu Okul Projesi var. Okullarımızda sınıf sağlık temsilcilerimiz, her okulumuzda bir sağlık temsilcisi, sağlık gönüllüsü öğretmenlerimiz olsun. Okullarımıza Sağlık Dostu Okul Sertifikası verelim. Milli Eğitim Bakanlığımıza bu konuda bir protokol imzalama teklifiyle gideceğiz.

Böylece okullarda sağlık konusunda bilinçlenen çocuklarımız, evlerindeki buzdolabında asitli, gazlı içecekleri gördükleri zaman, ‘Anne bu ne?’ diyecekler. İşte o zaman bu bir kültüre dönüşmüş demektir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘bireylerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmaları’ şeklindeki sağlık tanımını, bu tür projelerle başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum.”

Faruk Çelik: 57 bin ton süt dağıtılacak

Konuşmasına 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısının öğrenciler, öğretmenler ve velilere hayırlı olması temennisini dile getirerek başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise Okul Sütü Programı’nın 2012 yılından bu yana uygulandığının altını çizdi. Çelik, programa ilişkin şu bilgileri verdi:

“33 bin 736 okulda 6 milyon 12 bin 130 öğrencimize, haftada üç gün, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri süt dağıtımını bu yıl da sürdüreceğiz. 17 Haziran’a kadar 57 bin ton sütü 6 milyon öğrenciye ulaşmasını sağlayacağız. Böylece bugüne kadar toplamda 250 bin ton süt dağıtımı yapılmış olacak.”

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun sözlerine atıfta bulunan Bakan Faruk Çelik, “Sağlık Bakanı ‘Çocuklar süt için’ diyor. Çünkü süt, protein, kalsiyum, mineral, vitaminler bakımından oldukça zengin bir ürün. Erken yaşta süt içmenin vücudu, bünyemizi güçlendirdiğini söylüyor. Bugün süt içerseniz, ilaçlara milyonlarla lira ödemekten de kurtulmuş oluruz. Süt, zihinsel gelişim için de önemli, okul başarınızı arttırıyor. Her iki bakanımızın bu görüşlerine katılıyorum. Biz de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak sütü temin ettik, çocuklarımıza ulaştırmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Nabi Avcı: Amerikan yardımı süt tozundan kendi ürettiğimiz sütü dağıtma noktasına geldik

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı da, Okul Sütü Programının ikinci yarıyıl boyunca, 16 hafta devam edeceğini belirterek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti. Bakan Avcı, program kapsamında haftada 3 gün dağıtılacak okul sütünün başladığı günden bu yana, toplamda dağıtılan süt miktarının 250 milyon litreye ulaşmış olacağını kaydetti.

Okul Sütü’nün birçok bakımdan önemli bir hadise olduğunun altını çizen Bakan Nabi Avcı, “1960’larda Amerikan yardımı olarak üretilen süt tozu okullarımızda dağıtılıyordu. O günlerden, bugün ülkemizde değerli firmalarımız tarafından üretilen hakiki sütü çocuklarımıza ulaştırır duruma geldik. Gayemiz çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri, beslenmeleri, beslenmede doğru alışkanlıklar kazanmalarını sağlamaktır. Okul Sütü çocuklarımıza şifa olsun” ifadelerini kullandı.

Bakanlar süt dağıttı

Konuşmaların ardından Köy Hizmetleri İlkokulu sınıflarına geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, öğrencilere okul sütlerini dağıttılar.

Süt dağıttıkları öğrencilere süt içip, içmediklerini de soran üç bakan, süt içmenin sağlıklı olarak büyümelerine katkı yapacağını da vurguladılar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

08 Şub 2016 - 13:40 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.