Dünyanın en büyük Serbest Ticaret Anlaşması: RCEP nedir?

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının imzalanmasıyla, 15 Asya-Pasifik ekonomisi, dünyanın en büyük serbest ticaret bloğunu oluşturdu.

Dünyanın en büyük Serbest Ticaret Anlaşması: RCEP nedir?
Dünyanın en büyük Serbest Ticaret Anlaşması: RCEP nedir?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının imzalanmasıyla, 15 Asya-Pasifik ekonomisi, dünyanın en büyük serbest ticaret bloğunu oluşturdu.

Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olan anlaşma, Vietnam’ın ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirilen ASEAN zirvesi kapsamında imzalandı.

Video konferans aracılığıyla düzenlenen imza töreninde konuşan Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşmasının, ASEAN ekonomik topluluğunun inşasını hızlandıracağını ve böylelikle ortak refah için işbirliğini teşvik etmede ASEAN'ın dinamik ve güçlü ortaklar haline gelmesini sağlayacağını söyledi.

Dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi olacak

RCEP, Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) 10 üyesini kapsıyor. ASEAN üyeleri olarak Brunei, Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Malezya, Singapur, Endonezya ve Filipinler'in taraf olduğu yeni serbest ticaret bölgesi, hem ABD-Meksika-Kanada Anlaşması hem de Avrupa Birliği'nden daha büyük olacak.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, yatırım, ekonomik ve teknolojik işbirliği, mal ve hizmet ticareti dahil olmak üzere ondan fazla alanı içeren anlaşmanın müzakereleri, resmen Kasım 2012'de başlatıldı.

Yedi yıl içinde 3 lider toplantısı, 19 bakanlar toplantısı ve 28 tur resmi müzakerenin ardından imza aşamasına gelindi.

Toplam GSYİH 25 trilyon doları aşıyor, küresel nüfusun %30'unu kapsıyor!

Çin Ticaret Bakanlığı Araştırma Enstitüsü Bölgesel Ekonomik Araştırma Merkezi direktörü Zhang Jianping, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın büyük bir ekonomi olduğunu söyledi.

2018 istatistikleri itibarıyla, anlaşmanın 15 üye ülkesi dünya çapında yaklaşık 2,3 milyar insanı kapsıyor ve küresel nüfusun %30'unu oluşturuyor. Toplam GSYİH 25 trilyon doları aşacak ve kapsanan alan dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi olacak.

Dünya çapında yürürlükte olan diğer serbest ticaret anlaşmalarıyla karşılaştırıldığında, daha kapsamlı yeni bir serbest ticaret anlaşması türü olan RCEP, yalnızca mal ticareti, anlaşmazlıkların çözümü, hizmet ticareti ve yatırım gibi konuları değil, aynı zamanda fikri mülkiyet hakları, dijital ticaret, finans ve telekomünikasyon gibi yeni konuları da içeriyor.

Asıl amacı, bölgede birleşik bir kurallar sistemi oluşturmak, işletme maliyetlerini düşürmek ve operasyonlardaki belirsiz riskleri azaltmak olan Anlaşma, küresel ticaretin gelişme eğilimini yakından takip ediyor ve e-ticaret gibi birçok yeni ticaret biçimini de bünyesinde barındırıyor.

Çin Maliye Bakanlığı: Bölgesel gümrük vergisi sıfıra inebilir

Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, RCEP’in dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olduğunun ve anlaşmaya taraf olan 15 ülkenin toplam nüfusu, ekonomik boyutu ve ticari hacmi dünyanın yüzde 30'una denk geldiğinin altı çizildi.

Açıklamaya göre, mal ticareti, menşe kuralları, ticaret yardımı, hizmet ticareti, yatırım, e-ticaret ve devlet alımı gibi 20'den fazla bölümü kapsayan Anlaşma, üye ülkeleri arasındaki gümrük vergilerinden bazıları sıfıra düşecek, bazıları ise 10 yıl içinde adım adıma sıfırlanacak.

Serbest ticaret bölgesinin kısa bir sürede önemli ve yapıcı sonuç vermesi öngörülüyor. Çin ile Japonya arasında vergi düşüşünde anlaşma sağlanması da tarihi bir gelişme oldu.

Açıklamada, RCEP'nin salgın sonrası bölge ekonomilerinin toparlanması ve uzun vadeli kalkınmasını hızlandıracağı ve bölgedeki ticaret dolaşımının hızlandırılarak tüketim piyasasının çeşitlenmesine ve girişimcilerin masrafını indirmesine büyük katkıda bulunacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması: RCEP nedir?

8 yıl süren müzakereler sonrasında imzalanan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık(RCEP) Anlaşması, 15 Asya-Pasifik ekonomisi tarafından dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesinin oluşturulması anlamına geliyor.

Anlaşma tarifeleri kademeli olarak düşürerek, korumacılığa karşı koymayı, yatırımı artırmayı ve bölge içinde malların daha serbest dolaşımına izin vermeyi hedefliyor.

RCEP, Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) 10 üyesini içeriyor: Brunei, Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Malezya, Singapur, Endonezya ve Filipinler.

Maharashtra, Hindistan

Hindistan geçen yıl müzakerelerden çekilmişti

Daha önce müzakerelere dahil olan Hindistan, Kasım 2019’da bazı endişelerini öne sürerek süreçten çekildi. Ancak anlaşmanın taraf ülkeleri, Hindistan'ın hazır olduğunda anlaşmaya dahil olabileceği umudunu koruyorlar.

RCEP’in en cazip taraflarından biri, anlaşmaya taraf ülkelerin halihazırda yürürlükte olan çeşitli ikili veya çok taraflı anlaşmalarını sürdürmelerine imkan vermesi.

Mevcut anlaşmalara ek olarak, ortak bir dizi düzenleme, daha az prosedür ve malların daha kolay taşınmasını sağlayacak anlaşma ayrıca, çok uluslu firmaları tedarik zincirleri ve dağıtım merkezleri kurmak dahil olmak üzere bölgede daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyor.

16 Kas 2020 - 20:02 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.