Doğal gaz ve elektrik zamları üç hanelere çıktı, dikkatler akaryakıtta!

Doğal gaz ve elektriğe yapılan zamlarla vatandaşın nefes alamaz hale geldiğine vurgu yapan CHP’li Ahmet Akın, “Elektrikte tarife dönemini bile bekleyemeden bir ay önce zam yaptılar. Toplam zam oranı yüzde 151’i bularak yılbaşındaki fahiş zammın da üzerine çıktı. Doğalgaz konut tarifesine yılbaşından bu yana yapılan üç zammın toplamı da yüzde 120 oldu. Yaz aylarında akaryakıt ürünlerinin fiyatının 30 liraya çıkması kaçınılmaz” dedi.

Doğal gaz ve elektrik zamları üç hanelere çıktı, dikkatler akaryakıtta!
Haber albümü için resme tıklayın

Doğal gaz ve elektriğe yapılan zamlarla vatandaşın nefes alamaz hale geldiğine vurgu yapan CHP’li Ahmet Akın, “Elektrikte tarife dönemini bile bekleyemeden bir ay önce zam yaptılar. Toplam zam oranı yüzde 151’i bularak yılbaşındaki fahiş zammın da üzerine çıktı. Doğalgaz konut tarifesine yılbaşından bu yana yapılan üç zammın toplamı da yüzde 120 oldu. Yaz aylarında akaryakıt ürünlerinin fiyatının 30 liraya çıkması kaçınılmaz” dedi.

Haziran ayı hem doğal gaz hem de elektrikte zamlı başladı.

BOTAŞ'tan zam açıklaması

1 Haziran 2022 tarihi itibariyle geçerli olacak zamlı satış fiyatlarını internet sitesinden duyuran BOTAŞ, son doğal gaz zammına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İthal bir enerji kaynağı olarak doğal gazın yüzde 99’dan fazlasının yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“2021 yılı başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarında yaşanmaya başlayan ve halen devam eden kusursuz fırtınanın etkisi ile tüketicilerin fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir. Bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

“Fiyatlarda düzenleme zorunluluğu ortaya çıktı”

01 Haziran 2022 tarihi itibarı ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Bu çerçevede 1 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere;

  • Sanayide kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 10,23,
  • Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 16,28,
  • Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 30,

oranında artış yapılmıştır.

Bu artışlara rağmen özellikle konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize destek verilmeye devam edilmektedir.”

Doğal gaz konutta 6 ayda yüzde 120 zamlandı

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, EPDK tarafından elektrik tarifesine, BOTAŞ tarafından doğal gaz tarifesine yapılan zamları, yazılı açıklamayla değerlendirdi. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“2023’ün ilk çeyreğinde Karadeniz doğalgazının evlerde olacağının üç gün önce duyuran saray iktidarı; bugünden geçerli olmak üzere doğalgaz konut tarifesine yüzde 30, sanayi tarifesine yüzde 40 ve elektrik üretim tarifesine ise yüzde 17 oranında zam yapmıştır. Böylece doğal gaz konut tarifesi 1 Ocak’ta yüzde 25, 1 Nisan’da yüzde 35 ve son olarak 1 Haziran itibarıyla yüzde 30 oranlarında yapılan üç zamla birlikte yılbaşından bu yana toplam yüzde 120 oranında zamlanmıştır.

Son altı ayda sanayi tarifesi yapılan üç zamla yüzde 213; elektrik üretim tarifesi ise yüzde 160 oranında artmıştır. Buna göre altı ayda doğalgaz tarifesi konutlarda 2 kattan fazla, sanayide ise 3 kattan fazla artış göstermiştir. Karadeniz doğalgazı müjdesi yine zamma dönüşmüş, iktidar vatandaşlarımızı bir kez daha kandırmıştır.

Tarife dönemi gelmeden elektriğe zam yapıldı

EPDK da yayınladığı tarifeyle konut ve tarımsal sulamada yüzde 15; ticarethane ve sanayide yüzde 25 oranında zam yapmıştır. Elektrik tarifelerinin bir yılda 3 aylık dönemlerle Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında açıklanması gerekirken; EPDK zamlı tarifeyi bir ay önceden, Temmuz yerine Haziran ayında açıklamıştır. Tarife dönemi dışında zam yapılması; iktidarın gelecek aylarda da elektrik tarifesinde yeni zamlar yapabileceğini göstermektedir.

Elektrik konutta 6 ayda yüzde 151 zamlandı

Yılbaşında Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammını yapan iktidar; KDV indirimi ve kademe değişikliği sözde adımlarla elektrikteki indirim yapıldığı algısı oluşturmuştu. Elektrik tüketiminin daha da artacağı yaz aylarında konutlarda yüzde 15 zam yapılması yılbaşında yapılan fahiş zammın yükünü daha da artırmıştır. Başka bir deyişle iktidarın şubat ve mart ayında elektrik faturasında sözde indirim yapılması için attığı adımların tamamının göstermelik olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Mayıs ayında 240 kilovatsaat tüketimin faturası 310 lira olurken; yapılan son zamla fatura 360 liraya dayanacaktır.

AK Parti iktidarı göstermelik indirim algısını konut abonelerinin yanı sıra ticarethane aboneleri için de yapmıştır. Yılbaşındaki yüzde 127 oranındaki fahiş zammın ardından 1 Mart’ta yapılan yüzde 25 oranındaki indirimin üzerinden 3 ay geçtikten sonra ticarethane ve sanayi abonelerine de 1 Haziran itibarıyla yüzde 25 oranında zam yapılmıştır. Başka bir deyişle saray iktidarı indirim değil, indirim algısı yaratmış; bu göstermelik adımların üzerinden 3 ay sonra yaptığı zamla; elektrikteki toplam zam oranını yılbaşındaki zam oranının üzerine çıkarmıştır. Buna göre yılbaşından bu yana yapılan zam ve düzenlemeler dikkate alındığında yapılan son zamla konutlarda düşük kademe yüzde 65, yüksek kademede ise yüzde 151 olmuştur.

“Tarımsal sulamaya zam, gıda güvenliğini tehdit eder”

Temel gıda fiyatlarının sürekli arttığı ve gıda krizi uyarılarının yapıldığı bir dönemde çiftçilerimizin tarımsal sulamada kullandığı elektrik tarifesine 15 oranında zam yapmak adeta yangına benzin dökmek anlamına gelecektir. Çiftçilerimiz zaten artan gübre, ilaç ve akaryakıt fiyatlarıyla boğuşurken tarımsal sulama tarifesi yılbaşından bu yana yapılan bu son zamla yaklaşık yüzde 128 oranında zamlanmıştır.

İktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının bedeli fahiş oranda yapılan enerji zamlarıyla vatandaşlarımıza ödetilmektedir. Saray iktidarı Rusya ile Ukrayna savaşı kaynaklı yaşanan krizi zamlara bahane olarak göstermesine karşın; hiçbir ülke vatandaşlarına bu oranda zam yapmamıştır. Türkiye; elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlarla birlikte enerji enflasyonunda zirvede yer almaktadır. Vatandaşlarımız, temel gıda ürünlerinde durdurulamayan enflasyonun altında ezilirken; bu ürünlerin fiyatlarını daha da artıracak enerjiye zam yapmak insafsızlıktır.

İktidarın enflasyonla mücadelede fırsatçılara asla izin verilmeyeceği yönünde verdiği mesajlara karşın tüm sektörlerin üretim maliyetlerini artıracak enerji zamlarını yapması asıl fırsatçılık olmuştur. Sarayda dün gece gerçekleştirilen ekonomi toplantısının hemen ardından söz konusu fahiş zamların gelmesi, iktidarın tek politikasının zam yapmak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hem doğalgaz hem de elektrik tarifesine yapılan zamlardan vatandaşlarımız doğrudan etkileneceği gibi; hayat pahalılığının daha da artmasıyla da dolaylı olarak da etkilenecektir. Söz konusu enerji zamlarının ardından yaz aylarında enflasyonun makyajlansa bile üç haneye çıkması olasıdır.

“Akaryakıt fiyatı 30 liraya çıkabilir”

Akaryakıta da önümüzdeki günlerde büyük zamların yapılması beklenmektedir. Son bir yıl içerisinde 1 Haziran 2021 tarihinden bugüne kadar benzine yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında zam gelmiştir. Aralık 2021 tarihinde litre fiyatı 10 liranın üzerine çıkan benzin ve motorin, Şubat 2022’de 15 liranın üzerine, Mart 2022’de 20 liranın üzerine ve son olarak Mayıs 2022’de 25 liranın üzerine çıkmıştır. İktidarın müdahale etmemesi durumunda tüketimin artacağı yaz aylarında akaryakıt ürünlerinin fiyatı 30 liraya çıkması kaçınılmazdır.”

01 Haz 2022 - 09:12 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.