Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Sürpriz yok!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından bu göreve atanan Murat Uysal başkanlığında ilk toplantısını yapan Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği şekilde faizi indirdi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, piyasadaki beklentilerin üzerinde 425 baz puan indirilerek, yüzde 24’den yüzde 19,75'e çekildi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Sürpriz yok!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Sürpriz yok!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından bu göreve atanan Murat Uysal başkanlığında ilk toplantısını yapan Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği şekilde faizi indirdi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, piyasadaki beklentilerin üzerinde 425 baz puan indirilerek, yüzde 24’den yüzde 19,75'e çekildi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), hükümetin faiz indirimi isteğine direndiği için tartışmalı bir şekilde görevden alınan Murat Çetinkaya’nın ardından Merkez Bankası Başkanlığına atanan Murat Uysal başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

Murat Uysal (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Abdullah Yavaş’ın katılımıyla Temmuz ayı olağan toplantısını yapan Kurul, piyasalardaki beklenti yönünde politika faizinde indirim kararı aldı.

Faizi 425 baz puan aşağı çekti!

Uzun bir aradan sonra faizin 425 baz puan gibi yüksek bir oranda aşağıya çeken PPK'nın toplantısına ilişkin açıklama şöyle:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini göstermektedir. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği; enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

“Genişleyici para politikası adımları atılması olasılığı güçlendi”

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası adımları atma olasılığı güçlenmiştir. Bu durum, gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

“Enflasyon görünümünde iyileşme devam ediyor”

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Yılın ikinci çeyreğinde enflasyon işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 425 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Para politikasında temkinli duruş sürdürülecek

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Açıklamada, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nin beş iş günü içinde yayımlanacağının altı çizildi.

Faiz indirimi ile birlikte, bankaların kredi faizlerinde de indirime gitmesi bekleniyor.

25 Tem 2019 - 11:00 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.