Beyaz et üretimi yüzde 13, ihracatı yüzde 31 arttı

Beyaz et üretimi ve ihracatı rakamlarını açıklayan BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, 2017 yılında üretimin yüzde 13, ihracatın ise yüzde 31 arttığını söyledi. Koca, “Geçen yıl yaklaşık 2,2 milyon ton piliç eti, 54 bin ton hindi eti ve diğerleri olmak üzere toplamda yaklaşık 2,4 milyon ton kanatlı eti üretimi yapıldı. 2025 yılı üretim hedefimiz ise 3,47 milyon ton” dedi.

Beyaz et üretimi yüzde 13, ihracatı yüzde 31 arttı
Beyaz et üretimi yüzde 13, ihracatı yüzde 31 arttı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Beyaz et üretimi ve ihracatı rakamlarını açıklayan BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, 2017 yılında üretimin yüzde 13, ihracatın ise yüzde 31 arttığını söyledi. Koca, “Geçen yıl yaklaşık 2,2 milyon ton piliç eti, 54 bin ton hindi eti ve diğerleri olmak üzere toplamda yaklaşık 2,4 milyon ton kanatlı eti üretimi yapıldı. 2025 yılı üretim hedefimiz ise 3,47 milyon ton” dedi.

Tavukçuluk sektöründeki son durumu değerlendirerek, 2018 yılı üretim, ithalat, ihracat beklentilerini sıralayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, “Bugün yıllık cirosu yaklaşık 5 milyar dolar olan kanatlı eti sektörü, 15 bin adet kayıtlı kümes ile birlikte 2,4 milyon kişinin geçimini sağlıyor. Kısa zamanda önemli ölçüde büyüyen ve gelişen sektörümüz sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok önemli bir konuma geldi. Sektörün ülkemize olan katkıları her geçen sene artarak devam edecek.” dedi.

Japonya’nın beyaz et talebi

Sektörde denetimlerin son derece titizlikle ve aralıksız yapıldığını belirten Koca, “Yüzlerce analiz hiç taviz verilmeden titizlikle yapılmaktadır. Kesimhanelerde görevli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veteriner hekimleri sürekli numuneler alarak laboratuvarlara göndermektedir. İşte bu nedenledir ki Japonya gibi gıda güvenilirliğini en üst düzeyde takip ve kontrol eden bir ülke Türkiye de üretilen beyaz ete talip olmuştur. Kapalı ve ambalajı üzerinde gerekli bilgileri taşıyan piliç eti ürünlerini tüketicimiz gönül rahatlığı ile güvenle tüketebilir” diye konuştu.

Türkiye piliç eti üretiminde dünyada 8’inci sırada

Türkiye'nin piliç eti üretiminde dünyada 8'inci sırada olduğunu ifade eden Dr. Sait Koca, "Türkiye’de kanatlı et üretimi 1990 yılında sıfırlar seviyesinde iken, bugün öngörülmesi zor bir noktaya ulaşmıştır. Türkiye, piliç eti üretiminde dünyada 8'inci sıradadır. Sektörde, 2017 yılında yaklaşık 2,2 milyon ton piliç eti, 54 bin ton hindi eti ve diğerleri olmak üzere toplamda yaklaşık 2,4 milyon ton kanatlı eti üretimi yapılmıştır. Üretim 2017 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık olarak yüzde 13 artmıştır. 2025 yılı üretim hedefimiz ise 3,47 milyon tondur” dedi.

BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca

Kanatlı eti tüketimi artışta

Türkiye hayvansal üretim politikaları planlanırken dünya gerçeklerinin dikkat alınması gerektiğini vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Dünyada kanatlı eti üretimi 2015 yılında diğer etlere oranla en fazla üretilen et konuma geçmiştir ve bu rakamlar her sene artarak devam etmektedir. Ülkemizin de hayvansal üretim politikalarını planlarken, bu dünya gerçeğini dikkate alması gerekir. 2017 yılında kırmızı et tüketimi 14,8 kilogramdan 13,2 kilograma düşerken, kanatlı eti tüketimi 23,2 kilogramdan 24,8 kilograma çıkmıştır. 1990’da 12 kilogram olan kişi başı kırmızı ve beyaz et tüketimimiz, 2017’de 38 kilogram olarak gerçekleşmiştir.

2017 yılı verilerine göre dünya ortalaması 42,6 kilogram, gelişmiş ülkeler ortalaması 78 kilogramdır. Toplam et tüketimimizin dünya ortalamasının altında olması üzücüdür.”

Kanatlı eti sektörü dünya ticaretinde 5’inci sırada

Türkiye'deki et açığını beyaz etin kapatacağını vurgulayan BESD-BİR Başkanı Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2025 yılında Türkiye’de kanatlı eti tüketimini kişi başına 32,9 kilogram olarak hedefleyen sektörümüz ülkemizdeki et açığını beyaz et ile kapatacaktır. Bu hedefi karşılamak için daha fazla bilimin yanında olmalı, teknolojik yatırımları yapmaya devam etmeli ve yeni araştırmalara daha çok bütçe ayrılmalıdır.

75 ülkeye ihracat yapan kanatlı eti sektörü dünya ticaretinde 5'inci sırada yer almaktadır. 2017 yılında 443.021 ton ile bir önceki seneye göre yüzde 31’lik bir artışla ülkeye giren dövize de yansıyan katkı sektörün önemli bir başarısıdır. Hala en yüksek ihracat yapılan ülke Irak ancak hedefimiz her zaman olduğu gibi mevcut pazarları büyütürken yeni pazarlara da ticaret yapabilmektir. Sektör olarak hedeflerimizi yerine getirebilmemiz için ilgili bakanlıklarında ihracat desteklerini artırmalarının bir gereklilik olduğu kanaatindeyiz.”

Sektörün 2018 yılı hedefleri

Türkiye'de beyaz et üretiminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Sait Koca, 2018 hedeflerini de şöyle sıraladı:

“2018 yılında üretimde yüzde 5-6 civarında bir artış öngörüyoruz. İhracatta ise yüzde 11’lik bir artış bekliyoruz.

IPARD programı kapsamında kümes desteklerinin devam etmesi gerekir. Hem kümes yapımına hem de modernizasyona destek verilmelidir. Ancak kümeslerin entegrelere yakın bölgelerde kurulmaları şartı aranmalıdır.

Türkiye’de beyaz et üretimi durma noktasında değildir. Aksine beyaz et üretimi, aynı zamanda ihracatı artarak devam etmektedir. 2017 yılında beyaz et üretimimiz yüzde 13, ihracatımız yüzde 31 artış göstermiştir. Ülkemizde her yıl kişi başına kanatlı eti tüketimi düzenli olarak artmaktadır. 2000 yılında 10,9 kilo kişi başı tüketim miktarı 2017 yılında 24,8 kilograma çıkmıştır.”

“Tüketicimiz kapalı, ambalajlı piliç eti ürünlerini güvenle tüketebilir”

Beyaz et üretimindeki üretimin ve ihracatın bu kadar artmasında başarılı ve güvenli çalışmanın eseri olduğunu vurgulayan Dr. Koca, “Bu başarılı ve güvenilir üretimin altında yatan ise damızlık, kuluçka, yetiştirme kümesleri, yem fabrikaları, kesimhane ve hedef marketlere ulaşılması sırasında titizlikle yapılmakta olan mikroorganizma, mikotoksin, ağır metaller, antibiyotik ve GDO analizlerinde yatmaktadır. Yüzlerce analiz hiç taviz verilmeden titizlikle yapılmaktadır. Kesimhanelerde görevli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veteriner hekimleri sürekli numuneler alarak laboratuvarlara göndermektedir. İşte bu nedenledir ki Japonya gibi gıda güvenilirliğini en üst düzeyde takip ve kontrol eden bir ülke Türkiye de üretilen beyaz ete talip olmuştur. Kapalı ve ambalajı üzerinde gerekli bilgileri taşıyan piliç eti ürünlerini tüketicimiz gönül rahatlığı ile, güvenle tüketebilir” diye konuştu.

DHA

08 Şub 2018 - 10:14 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.