TZOB: “Şeker fabrikaları özelleştirmesi, basit bir özelleştirme değil”

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine basit bir özelleştirme gibi bakılamayacağını belirten TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sektöre bir bütün olarak bakılmasından yanayız. Çiftçi örgütleri, çalışan ve kamunun içinde yer aldığı yeni bir yapılanma modeliyle bu fabrikalar yaşatılmalıdır. Gerekli yatırımlar yapılmalı, şeker pancarı üretiminde destekler artırılmalıdır” dedi.

TZOB: “Şeker fabrikaları özelleştirmesi, basit bir özelleştirme değil”
TZOB: “Şeker fabrikaları özelleştirmesi, basit bir özelleştirme değil”
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine basit bir özelleştirme gibi bakılamayacağını belirten TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sektöre bir bütün olarak bakılmasından yanayız. Çiftçi örgütleri, çalışan ve kamunun içinde yer aldığı yeni bir yapılanma modeliyle bu fabrikalar yaşatılmalıdır. Gerekli yatırımlar yapılmalı, şeker pancarı üretiminde destekler artırılmalıdır” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, Şubat ayında fiyatlarda meydana gelen değişimleri açıkladı, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi konusundaki görüşlerini paylaştı.

Fiyatı en çok artan ürünler karnabahar ve sivri biber

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, Şubat ayında, markette 41 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 10’unda fiyat azalışı; üreticilerde ise 33 ürünün 12’sinde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette 7 üründe, üreticide ise 12 üründe fiyatlar değişmedi.

Şubat ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde yüzde 38,5 ile karnabahar, üreticilerde ise yüzde 30,8 ile sivri biber olurken; fiyatı en fazla düşen ürün, marketlerde yüzde 21,8, üreticilerde yüzde 21,i oranıyla lahana oldu.

Şubat ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkında, lahana yüzde 384,7 ile ilk sırayı alırken, bunu yüzde 353,3 ile portakal, yüzde 307 ile karnabahar, yüzde 288,5 ile kuru kayısı izledi.

Çiğ süt fiyatındaki artış etkiledi

Üretici fiyatlarında, sivri biber, patlıcan, salatalık gibi ürünlerde yaşanan talep artışının, fiyatlarda yükselişe yol açtığını belirten Bayraktar, Antep fıstığında rekoltede yaşanan düşüşün fiyatları etkilediğini söyledi. .

Şemsi Bayraktar, “Karnabaharda bazı yerlerde hasadın sonuna gelinmesiyle birlikte ürün fiyatı arttı. Yeşil soğan, marul gibi ürünlerdeki az miktarda görülen artış mevsimsel özelliklerden kaynaklandı. Sütte meydana gelen artış, Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği yeni fiyattan kaynaklandı” dedi.

“Şeker stratejik bir ürün”

Basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirilmesine de değinen Bayraktar, Türkşeker'in, Afyonkarahisar, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat’tan oluşan 14 fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili ihale ilanının, 21 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yer aldığını, böylece özelleştirme sürecinin başladığını hatırlattı.

“Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi olayına, basit bir özelleştirme işlemi gibi bakamayız. Şekerin stratejik bir ürün olduğunu, şekerin hammaddesi pancar üretiminin çiftçimiz açısından hayati bir tarımsal faaliyet olduğunu göz ardı edemeyiz” diyen Bayraktar, şunları söyledi:

“Şeker pancarı tarımı ve şeker üretimi 1926 yılından bu yana ülkemiz tarımının vazgeçilmez konularından biri olmuştur.

81 milyonu bulan genç, dinamik ve artış hızı yüksek bir nüfusa sahibiz. Ülkemizde 5 milyonu aşkın mülteci, sığınmacı ve yabancı yaşıyor. 40 milyona yakın turist ülkemizi ziyaret ediyor. Bütün bunlar şeker talebini olağanüstü artıran unsurlardır.

Ülkemizde, yaklaşık olarak 2 milyon ton şeker üretilirken, 2,1 milyon ton da şeker tüketilmektedir. Bu talebin karşılanması gerekiyor.

Pancar üreticisinin sayısı 105 bin

Nitekim ülke çapında 3,4 milyon dekar alanı şeker pancarı üretimi için ayırıyoruz. Ülkemizde 2017 yılında 20,8 milyon ton şeker pancarı üretildi. Şeker pancarı üretimi yapan çiftçi sayımız 500 bine yakındı. Bu rakam günümüzde 105 bine kadar indi.

Mekanizasyonun yüzde 80’lere ulaşmasına rağmen, emek yoğun bir bitkisel üretim alanı olan şeker pancarında, üretim sezonunda her gün, üretici çiftimiz ve mevsimlik işçilerle birlikte 170 bine yakın kişi emek sarf etmektedir.

Pancar tarımı çiftçimiz açısından önemlidir. Katma değeri yüksek bir üründür. Hemen her şeyi değerlendirilmektedir. Posası, yaş ve melaslı kuru küspesi ucuz hayvan yemi olarak kullanılmakta, hayvancılık açısından da önem taşımaktadır.

Bunların yanı sıra, şeker pancarı çevreci bir bitkidir. Oksijen üretimi açısından önemlidir. Birim alanda orman alanlarından üç kat daha fazla oksijen üretmektedir.

Şeker pancarı toprağı da organik madde açısından zenginleştirmekte, münavebeli tarımda ekilecek diğer ürünlerde de verim artışına sebep olmaktadır.

Diğer taraftan küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılan pancar üretimi, kırsalda üretimin sürdürülmesi, göçün önlenmesi ve genç nüfusun tutulması açısından da önem taşımaktadır.”

Cumhurbaşkanı ve Başbakandan randevu talebi

Özelleştirilecek 14 fabrikanın 1575 köyde, 1,25 milyon dekar alanda üretim yapan 47 bin 758 çiftçiden pancar alımı yaptığını bildiren TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Yine bu 14 fabrikada, 4 binin üzerinde çalışanla 7 milyon ton şeker pancarı işlenmekte ve 947 bin ton şeker, 322 bin melas, 2 milyon 74 bin ton yaş küspe üretilmektedir. Bu rakamlar ihmal edilecek, vazgeçilecek rakamlar değildir. Sendikaların bu konudaki endişe ve sıkıntılarına katılıyoruz. Biz de çiftçimiz açısından endişeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakandan randevu talep ettiklerini açıklayan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Ülkemizde yem maliyetleri de göz önünde tutulduğunda,hayvancılığımız açısından çok önemli, ucuz bir kaynak olan şeker pancarı üretiminin aksatılmadan sürdürülebilmesi bu fabrikaların üretime devam etmesine bağlıdır.

Devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda etkileyecektir.

Şeker stratejik bir üründür. Dışa bağımlı olunacak bir ürün değildir. Yerli üretimi korumaktan başka çare de yoktur.”

Maliye Bakanı Ağbal’a sözlerini hatırlattı

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, 2016 yılında Çorum’da yaptığı konuşmasına vurgu yapan Bayraktar, “Sayın Ağbal, ‘şeker sektörünün özelleştirilmesi, özelleştirme programında olan birçok şirketin özelleştirilmesinden çok farklı. Benim kanaatim bu. Yani TÜPRAŞ’ı özelleştirebilirsiniz, orada bir şirket var. Onun altında tarım üreticisi yok. Türk Telekom’u özelleştirebilirsiniz ama iş şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım’ demişti. Sayın Bakana sesleniyorum; ‘sözlerinizin arkasında durmanızı ve gereğini yapmanızı bekliyoruz. Lütfen gereğini yapın’ diye konuştu.

“Sektöre bütün olarak bakılmalı”

Şemsi Bayraktar, son olarak şunları kaydetti:

“Bir bütün olarak bakıldığında şeker fabrikaları zarar etmemekte, bazı fabrikaların yatırım eksikliğinden kaynaklanan zararları diğer fabrikalar tarafından telafi edilmektedir.

Biz, sektöre bir bütün olarak bakılmasından yanayız. Bunun çiftçi, fabrika çalışanı, tüketici ayağı bulunmaktadır. Yarattığı katma değer ve kamu yararı unsuru da göz ardı edilemez.

Şeker üretim tüketim dengesine, artan nüfusa baktığımızda, hem şeker pancarı hem şeker üretimi artırılmalıdır.

Gelişmiş ülkelerde görüldüğü gibi çiftçi örgütleri, çalışan ve kamunun içinde yer aldığı yeni bir yapılanma modeliyle bu fabrikalar yaşatılmalıdır. Teknoloji açısından güçlendirilmeli, çalışan sayısı artırılmalı, gerekli yatırımlar yapılmalıdır. Şeker pancarı üretiminde destekler artırılmalıdır.”

01 Mar 2018 - 11:13 - Güncel

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.