Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini iyice şaştı!

2022 Yılı III. Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan artışla yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. Banka, gıda enflasyonu tahminini 2022 yıl sonu için 22,3 puan artışla yüzde 49’dan yüzde 71,3’e, 2023 yıl sonu için ise 10,7 puan artışla yüzde 15’den yüzde 25,7’ye yukarı yönlü güncelledi.

Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini iyice şaştı!
Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini iyice şaştı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

2022 Yılı III. Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan artışla yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. Banka, gıda enflasyonu tahminini 2022 yıl sonu için 22,3 puan artışla yüzde 49’dan yüzde 71,3’e, 2023 yıl sonu için ise 10,7 puan artışla yüzde 15’den yüzde 25,7’ye yukarı yönlü güncelledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022-III. Enflasyon Raporu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklandı.

Küresel ekonomideki olumsuzluklar

Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ve etkileri, halen devam eden pandemiden kaynaklanan enerji, arz kısıtları ve tedarik zinciri aksamalarının küresel iktisadi faaliyeti olumsuz etkilediğinin altını çizen Kavcıoğlu, küresel enflasyondaki güçlü seyrin devam ettiğini, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon oranlarının son 25 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını söyledi. Yıl sonu enflasyon tahminlerinin; arz kısıtları, enerji fiyatlarındaki belirsizlik ve enerji tedarik sürecindeki aksamalar gibi sebeplerle yukarı yönlü güncellendiğini vurgulayan Kavcıoğlu, bu gelişmelerin küresel enflasyondaki yüksek seviyelerin kalıcılığı konusundaki endişeleri güçlendirdiğini kaydetti.

Yaşanan büyük arz şoklarına rağmen, yurt içi iktisadi faaliyetin, sürdürülebilir bir yapıda ve kesintisiz bir şekilde devam ettiğine işaret eden Kavcıoğlu, Türkiye ekonomisinin, üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecinde olduğunu, uyguladıkları politikalarla, fiyat istikrarının temel unsurlarından birisi olarak gördükleri bu dönüşümün kalıcı olması için destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Enflasyonun temel belirleyicileri

Yılın ikinci çeyreğinde, enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki güçlü artışların, küresel tedarik zincirinde süregelen aksaklıkların neden olduğu arz kısıtları ve döviz kuru gelişmelerinin tüketici fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini ve enflasyondaki artışın temel belirleyicileri olduğunu belirten MB Başkanı, tüketici enflasyonunun Haziran’da yıllık bazda yüzde 78,6 oranında gerçekleşerek Nisan Enflasyon Raporu’nda öngördükleri patikanın üzerinde kaldığını, yıllık tüketici enflasyonun yüzde 81,5’inin dışsal şoklardan en çok etkilenen gıda, enerji ve temel mal grupları kaynaklı olduğunu ifade etti.

Kavcıoğlu, “Enflasyon dinamiklerine ilişkin yaptığımız analizler, gıda ve enerji dışı kalemlerdeki enflasyonun temel belirleyicilerinin yaşadığımız dışsal arz şokları ve döviz kuru gelişmeleri olduğunu göstermekte, talep koşullarının etkisinin ise sınırlı kaldığına işaret etmektedir” dedi.

Orta Vadeli Tahminler: Gıda fiyatları için yukarı yönlü güncelleme

“Almakta olduğumuz kararlarla en kısa zamanda enflasyonda kalıcı bir düşüşü sağlamayı amaçlamaktayız” ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, ithalat fiyatları, gıda fiyatları, küresel büyüme ve maliye politikası gibi dışsal unsurlar için varsayımlarını gözden geçirerek, güncellediklerini söyledi. Kavcıoğlu, güncellemeleri şöyle açıkladı:

“Ham petrol fiyatlarına ve emtia fiyatlarının genel seviyesine ilişkin yıl ortalaması varsayımlarımızı 2022 yılı için büyük oranda korurken 2023 yılı için aşağı yönlü güncelledik.

Jeopolitik riskleri, tarımsal emtia ve enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeleri, ticaret kısıtlamalarını ve arz kısıtlarını dikkate alarak gıda fiyatlarına yönelik varsayımlarımızı 2022 ve 2023 yılları için yukarı yönlü güncelledik.

(Merkez Bankası, gıda enflasyonu tahminini 2022 yıl sonu için yüzde 49’dan yüzde 71,3’e, 2023 yıl sonu için ise yüzde 15’den yüzde 25,7’ye güncelledi.)

Küresel iktisadi faaliyet üzerinde, jeopolitik riskler, artan enerji maliyetleri ve olası arz sıkıntılarına dair belirsizliklerin artmasına bağlı olarak dış talebe ilişkin varsayımlarımızı geçtiğimiz Rapor dönemine göre aşağı yönlü revize ettik.

Yıl sonu enflasyon tahmini 17,6 puan artırıldı

Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 yılı sonunda yüzde 60,4, 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 ve 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,8 seviyelerine tekabül etmektedir.

Böylece, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puanlık güncellemeyle yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e; 2023 yıl sonu tahminimizi ise 6,3 puanlık bir güncelleme ile yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’e yükselttik. Her iki yıl için başlangıç koşullarındaki güncelleme tahminler üzerinde sırasıyla 4,1 ve 4,4 puan kadar etkili oldu.

Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları ve gıda fiyatları varsayımlarındaki güncellemeler 2022 yılı enflasyon tahminlerini sırası ile 7,4 ve 3,0 puan kadar yukarı çekerken; 2023 yılı enflasyon tahminlerini 0,1 ve 1 puan yükseltti.

Yönetilen yönlendirilen fiyatlardaki ayarlamalar ve reel birim ücretlerdeki artışın 2022 yıl sonu enflasyon tahminini toplamda 2,8 puan artırıcı etkisi oldu. Bu kalemlerdeki güncellemenin 2023 yıl sonu enflasyon tahminine katkısı ise 0,9 puan ile daha düşük kaldı. Öte yandan, 2022 ve 2023 yılları için çıktı açığındaki güncellemenin tahminlere etkisinin oldukça sınırlı kalacağını hesaplıyoruz.”

28 Tem 2022 - 09:07 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.