BM’den Gıda Güvenliği Kılavuzu: Kimin, ne sorumluluğu var?

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü, bu yıl ilk kez “Gıda güvenliği, herkesin sorumluluğu” temasıyla kutlandı. Herkesin güvenli, besleyici yeterli gıdaya sahip olma hakkının altını çizen BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gıda güvenliği kılavuzu hazırladılar.

BM’den Gıda Güvenliği Kılavuzu: Kimin, ne sorumluluğu var?
BM’den Gıda Güvenliği Kılavuzu: Kimin, ne sorumluluğu var?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü, bu yıl ilk kez “Gıda güvenliği, herkesin sorumluluğu” temasıyla kutlandı. Herkesin güvenli, besleyici yeterli gıdaya sahip olma hakkının altını çizen BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gıda güvenliği kılavuzu hazırladılar.

Son yıllarda gıda güvenliği alanındaki dikkat çekici gelişmelere rağmen, gıda kaynaklı hastalıklar küresel ölçekte ciddi boyutta varlığını sürdürüyor.

Dünya’da her yıl yaklaşık 600 milyon kişi (her on kişiden biri) gıda zehirlenmesi yaşarken, bunlardan 420 bini ise hayatını kaybediyor. Güvenli gıda, yalnızca daha iyi sağlık ve gıda güvenliği için değil; aynı zamanda geçim kaynakları, ekonomik gelişme, ticaret ve her ülkenin uluslararası itibarı için de önem taşıyor.

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü

BM Genel Kurulu tarafından Aralık 2018’de alınan kararla, 2019 yılından itibaren her yıl 7 Haziran’ın Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Gıda güvenliğinin önemine dikkat çekme ve faydalarının anlatılması için Dünya'da ilk defa bu yıl kutlanan 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü, yediğimiz gıdaların daha güvenli olması sağlama konusundaki çabaları güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu yılın teması ise “Gıda güvenliği, herkesin sorumluluğu” olarak belirlendi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya genelinde gıda güvenliğini artırma çabalarına öncülük ediyor.

Sağlığı tehdit eden gıdalarda kirlenme, çiftlikten sofraya kadar olan tüm süreçlerde oluşabiliyor. Bu nedenle gıda güvenliğini sağlamak gıda yetiştiren, işleyen, taşıyan, depolayan, satan ve tüketen herkesin ortak sorumluluğu.

FAO Gıda Güvenliği ve Kalite Uzmanı Marry Kenny’e göre “Tüketiciler değişimi tetikleme gücüne sahip. Ayrıca gıda güvenliğinin güçlüğü göz önüne alındığında, tüketicilerin gıda seçimleriyle ilişkili beslenme ve gıda kaynaklı riskler hakkında zamanında, açık ve güvenilir bilgilere erişmeleri gerekiyor.”

Fotoğraf: ©FAO/Riccardo de Luca

“Güvenli olduğuna emin olun!”

Hükümetler ve gıda güvenliği konusunda çalışanlar, herkesin güvenli ve besleyici yiyecekler yiyebileceğini garanti etmede kritik bir rol oynuyor. Söz konusu grup, uygun gıda mevzuatları kapsamında, gıda operatörlerinin tüm gıda zinciri boyunca gıda güvenliği risklerini yönetmelerine de yardımcı olma potansiyeline sahip.

FAO’dan Marry Kenny, “Avrupa ve Orta Asya'daki birçok ülkenin, çok sektörlü iş birliği ve risk odaklı yaklaşımların benimsenmesi yoluyla gıda güvenliği kontrol sistemlerini geliştirmek için büyük çaba sarf etmektedirler. FAO-WHO’nun yayınladığı uluslararası gıda standartları (Codex Alimentarius) gibi uluslararası gıda güvenliği standartlarının, halk sağlığını koruyan ve uluslararası ticareti ve ekonomik kalkınmayı kolaylaştıran önemli araçlar olarak kabul edilmektedir” diyor.

Gıda güvenliği sizin işiniz! Fotoğraf: ©FAO/Gent Shkullaku (L); ©FAO/Karen Minasyan (R)

Tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi

Ayrıca, hükümetler ve ilgili makamlar gıda güvenliği risklerinin ve bunların nasıl önleneceği konusunda gıda üreticileri ve tüketicilerini bilgilendirmekten ve yönlendirmekten sorumlular. FAO, bölgedeki ülkelerin güvenli gıda sağlayabilmesi için resmi kontrol sistemlerinin güçlendirilmesi, bölgedeki ülkeler arasında teknik yardım ve iş birliğini destekliyor.

Ürünlerin iyi işlenmesi, depolanması, saklanması, besin değerlerinin korunması, gıda atıklarının en aza indirgenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve hasat sonrası kayıpların azaltılması için özel sektöre destek verilmesi ve katılımlarının sağlanması gerekmektedir.

İtalya'daki bir işçi peynir üretim tesisinde bakır bir kaptaki süt yoğunluğunu kontrol ederken. ©FAO/Alessia Pierdomenico

FAO ve WHO’dan gıda güvenliği kılavuzu

FAO ve WHO, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günün’de; herkesin güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya sahip olma hakkı olduğuna ve güvenli gıdaların, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin temel amaçlarından iki tanesi olan sağlıklı bireyler ve açlığı sonlandırmada kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekti. İki kuruluşun ortaklığında, herkesin sürece nasıl katılabileceğini göstermek için yeni bir kılavuz hazırlandı. Kılavuz, gıda güvenliğinde sürekli bir fark yaratmak için beş adıma işaret ediyor:

  • Güvenli olduğuna emin olun. Hükümetler herkes için güvenli ve besleyici gıda sağlamalıdır.
  • Güvenli yetiştirin. Tarım ve gıda üreticileri iyi uygulamalara uyum sağlamak zorundadır.
  • Güvenli saklayın. İşletmeciler gıdanın güvenli olduğundan emin olmalıdır.
  • Güvenli olduğunu kontrol edin. Tüketicilerin, gıdalarla ilgili beslenme ve hastalık riskleri hakkında zamanında, açık ve güvenilir bilgilere erişmesi gerekir.
  • Güvenlik için bir araya gelin. Hükümetler, bölgesel ekonomik yapılar, Birleşmiş Milletler kuruluşları, kalkınma ajansları, ticari sivil toplum kuruluşları, tüketici ve üretici grupları, akademik ve araştırma kurumları ve özel sektör kuruluşları gıda güvenliği konularında birlikte çalışmalıdır.
# WHO, FAO

08 Haz 2019 - 06:21 - Sağlık

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.