Nisan ayında ihracat arttı, ithalat azaldı

Nisan ayı dış ticaret istatistikleri açıklandı. Nisan 2019'da geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 4,6 artarak 14 milyar 480 milyon dolar, ithalat yüzde 15,1 azalarak 17 milyar 462 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayında ihracat arttı, ithalat azaldı
Nisan ayında ihracat arttı, ithalat azaldı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Nisan ayı dış ticaret istatistikleri açıklandı. Nisan 2019'da geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 4,6 artarak 14 milyar 480 milyon dolar, ithalat yüzde 15,1 azalarak 17 milyar 462 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2019 yılı Nisan ayı Dış Ticaret İstatistikleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

TÜİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Nisan ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %4,6 artarak 14 milyar 480 milyon dolar, ithalat %15,1 azalarak 17 milyar 462 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret açığı

Nisan ayında dış ticaret açığı %55,6 azalarak, 2 milyar 982 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Nisan ayında %67,4 iken, 2019 Nisan ayında %82,9'a yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2019 Nisan ayında bir önceki aya göre ihracat %3,8, ithalat %2,4 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2019 yılı Nisan ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat %1,5 arttı, ithalat %17,9 azaldı.

En fazla ihracat Almanya’ya

En fazla ihracat yapılan ülkelerde ilk sıradaki yerine koruyan Almanya'ya, Nisan ayında 1 milyar 243 milyon dolar ihracat yapılırken, bu ülkeyi sırasıyla 819 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 777 milyon dolar ile İtalya ve 754 milyon dolar ile Irak takip etti.

İthalatta ilk sırayı alan Rusya'dan, 2019 yılı Nisan ayında 1 milyar 861 milyon dolar tutarında ithalat yapıldı. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 458 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 454 milyon dolar ile Almanya ve 925 milyon dolar ile ABD izledi.

İmalat sanayi dış ticaretinde yüksek teknolojili ürünlerin payı

Teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaret verileri, ISIC Rev.3 sınıflaması içinde yer alan imalat sanayi ürünlerini kapsıyor.

Nisan ayında ISIC Rev.3'e göre imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı %95 olurken, yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı %3,2 olarak kayıtlara geçti.

İmalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı %75,5 iken, Nisan ayında yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı %12,9 oldu.

GTS’ye göre dış ticaret istatistikleri

Genel Ticaret Sistemine (GTS) göre, ihracat 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,3 artarak 15 milyar 267 milyon dolar, ithalat ise %14,8 azalarak 18 milyar 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda ihracatın ithalatı karşılama oranı %84,5 oldu.

Dış ticarette ÖTS ve GTS hesaplaması

Dış ticaret istatistikleri özel ticaret sistemi ve genel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemi kullanılarak hesaplanıyor.

Özel ticaret sisteminde, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almamakta, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanıyor. Bu nedenle, antrepolar ile serbest bölgelerden ülkeye gelen ve ülkeden serbest bölgelere ve gümrük antrepolarına gönderilen mallar hesaplamalara katılırken, söz konusu bölgelerle 3. ülkeler arasındaki ticaret hesaplamalara katılmıyor.

Genel ticaret sisteminde ise, bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan mallar kapsanıyor. Genel ticaret sisteminde ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılıyor.

Dış ticaret istatistiklerini detaylı olarak özel ticaret sistemine göre yayımlamaya devam eden TÜİK, bunun yanı sıra, genel ticaret sistemine göre yıllık ve aylık toplam dış ticaret istatistiklerini de, 2013-2019 dönemini içerecek şekilde bülten ekinde ve istatistiksel tablolar kısmında veriyor.

31 May 2019 - 07:24 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.