Batı Karadeniz'de sel afetinden zarar gören balıkçılara destek!

Geçen yıl Ağustos ayında Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde yaşanan sel felaketinden zarar gören küçük ölçekli balıkçılara, kayıplarının telafisi amacıyla 2022 yılında destekleme ödemesi yapılacak. Destekler, balıkçı teknelerinin boylarına göre hesaplanarak ödenecek.

Batı Karadeniz'de sel afetinden zarar gören balıkçılara destek!
Batı Karadeniz'de sel afetinden zarar gören balıkçılara destek!
Haber albümü için resme tıklayın

Geçen yıl Ağustos ayında Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde yaşanan sel felaketinden zarar gören küçük ölçekli balıkçılara, kayıplarının telafisi amacıyla 2022 yılında destekleme ödemesi yapılacak. Destekler, balıkçı teknelerinin boylarına göre hesaplanarak ödenecek.

Bartın, Kastamonu ve Sinop İllerinde Yaşanan Afetten Zarar Gören Küçük Ölçekli Balıkçıların Desteklenmesi Tebliği (No: 2022/9), 2 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Küçük ölçekli balıkçılara destekleme ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı Tebliğle; 11/8/2021 tarihinde Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde meydana gelen sel felaketi sonrası, bu illerdeki geleneksel kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların kayıplarının telafi edilebilmesi için söz konusu illerde sel felaketi sonrası küçük ölçekli kıyı balıkçılığının uğradığı zararları tazmin amacıyla, bir defaya mahsus olarak, balıkçı gemisi sahiplerine 2022 yılında yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esaslar düzenlendi.

5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesi ile 11/3/2022 tarihli ve 5292 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Bartın, Kastamonu ve Sinop İllerinde Yaşanan Afetten Zarar Gören Küçük Ölçekli Balıkçıların Desteklenmesine Dair Kararın 5 inci maddesine dayanılarak hazırlanan Tebliğ, su ürünleri avcılığı faaliyetinde bulunmak üzere; Su Ürünleri Bilgi Sistemi’nde (SUBİS) kayıtlı ve geçerli bir Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip, Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde kayıtlı, 12 metreden küçük (12 metre hariç) balıkçı gemisi sahiplerine, 2022 yılında bir defaya mahsus yapılacak desteklemeye ilişkin hususları kapsıyor.

12 metreden küçük balıkçı gemilerinin sahipleri faydalanacak

Tebliğde düzenlenen desteklemeden; Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde kayıtlı ve geçerli bir ruhsata sahip olan, içsularda ve denizlerde faaliyet gösteren 12 metreden küçük (12 metre hariç) boylardaki balıkçı gemilerinin sahipleri faydalanabilecek.

Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirtilen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacak.

Destekleme için balıkçı gemisinin başvuru tarihindeki sahibi/sahipleri veya bunlar adına balıkçı gemisi yetkilisi müracaatta bulunacak ve o tarihteki SUBİS kayıtlarında yer alan en büyük boy uzunluğu esas alınacak.

Destekleme başvurusu kabul edildikten sonra balıkçı gemisi ve/veya ruhsat tezkeresinde yapılacak hiçbir değişiklik, yeni destekleme başvuru hakkı doğurmayacak.

Birden fazla balıkçı gemisine sahip olanlar her bir balıkçı gemisi için ayrı ayrı müracaat edecekler.

Tebliğdeki iş ve işlemlerin başlangıç ve bitiş tarihleri Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek.

Başvuru

Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçı gemisi sahipleri veya balıkçı gemisi yetkilileri, Genel Müdürlükçe Bakanlık internet sitesinde ilan edilen tarihlerde gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği il/ilçe müdürlüklerine Tebliğ ekinde yer alan dilekçe ile şahsen müracaat edecekler.

İl/ilçe müdürlüğü tarafından balıkçı gemisinin destekleme müracaatının yapıldığı tarihte; Geçerli bir Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip olduğu, Balıkçı gemisi sahibi ve gemi boyu bilgileri, kayıtlardan ve SUBİS’ten kontrol edilecek. Kontrol sonucunun uygun olması hâlinde müracaat işleme alınacak.

Kaynak aktarımı ve ödemeler

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi için 2022 yılında ayrılan ödenekten karşılanacak ve gerekli paranın aktarılmasını müteakip Bakanlık tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile ödenecek.

Tebliğde yer almayan hususların çözümünde, Bartın, Kastamonu ve Sinop İllerinde Yaşanan Afetten Zarar Gören Küçük Ölçekli Balıkçıların Desteklenmesine Dair Karar ile bu Tebliğde belirtilen hususlara aykırı olmamak koşuluyla il/ilçe müdürlükleri yetkili olacak.

Bakanlık, Tebliğde belirtilen hususlarda bilgi ve belge isteyebilir ve bunlara ilişkin her türlü denetimi yapacak.

Sahte belge ile idareyi yanıltmak suretiyle müracaat eden balıkçı gemisi sahipleri desteklemeye hak kazanmış olsa dahi bu desteklemeden yararlandırılmayacaklar.

Tüm bilgi ve belgelerin doğruluğundan, bilgi ve belge sahibi ile onaylayan kişi ve kuruluşlar doğrudan sorumlu olacaklar.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

02 Nis 2022 - 08:44 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.