Neredeyse hiç kalori içermeyen süper gıdalar nelerdir?

Düşük kalorili yiyeceklerin sağladıklarından daha fazla kalori yaktırdığını destekleyen kanıt bulunmamakla birlikte, halihazırda düşük kalorili gıdalar beklenenden daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bunun nedeni vücudunuzun onları sindirmek için enerji kullanmasıdır. Toplam kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, belirli meyve ve sebzeler gibi daha düşük kalorili yiyecekleri yemek, bu hedefe ulaşmak için işinizi kolaylaştırabilir!

Neredeyse hiç kalori içermeyen süper gıdalar nelerdir?
Neredeyse hiç kalori içermeyen süper gıdalar nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Düşük kalorili yiyeceklerin sağladıklarından daha fazla kalori yaktırdığını destekleyen kanıt bulunmamakla birlikte, halihazırda düşük kalorili gıdalar beklenenden daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bunun nedeni vücudunuzun onları sindirmek için enerji kullanmasıdır. Toplam kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, belirli meyve ve sebzeler gibi daha düşük kalorili yiyecekleri yemek, bu hedefe ulaşmak için işinizi kolaylaştırabilir!

İşte neredeyse sıfır kalorili bazı yiyecekler;

1. Elmalar

Elma bilinen en popüler meyvelerden birisidir. Bir bardak (125 gram) elma 57 kalori ve ortalama üç gram diyet lif içerir. Vücudunuzun elmaları sindirmek için enerji yakması gerektiğinden, bu meyvenin sağladığı net kalori miktarı muhtemelen bildirilenden daha azdır.

2. Roka

Roka, acımsı bir tadı olan koyu renkli bir bitkidir. Salatalarda yaygın olarak kullanılır, K vitamini bakımından zengindir ve ayrıca folat, kalsiyum ve potasyum içerir. Yarım fincan (10 gram) roka sadece üç kaloriye (3) sahiptir.

3. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz yeşil, beyaz ve mor çeşitleri olan çiçekli bir bitkidir. Tüm kuşkonmaz türleri sağlıklıdır, ancak mor kuşkonmaz, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek antosiyaninler adı verilen bileşiklere sahiptir. Bir fincan (134 gram) kuşkonmaz sadece 27 kaloriye sahiptir ve günlük ihtiyacınızın %70 ve %17'sini sağlayan K vitamini ve folat içerir.

4. Pancarlar

Pancar tipik olarak koyu kırmızı veya mor renkte olan kök sebzelerdir. Pancarın en çok araştırılan faydalarından biri, kan basıncını düşürme potansiyelleridir. Pancar fincan başına (136 gram) sadece 59 kalori ve potasyum için günlük ihtiyacınızın %13'ünü içerir.

5. Brokoli

Brokoli, dünyadaki en besleyici sebzelerden biridir. Kanserle mücadelede yardımcı olabilir. Bir fincan (91 gram) brokolide yalnızca 31 kalori ve çoğu insanın günlük ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarının %100'ünden fazlası vardır.

6. Et-balık-sebze suları

Tavuk, sığır eti ve sebze gibi birçok çeşidi vardır. Bu sular tek başına yenebilir veya çorba ve güveç için temel olarak kullanılabilir. Et suyu türüne bağlı olarak, bir bardak - veya yaklaşık 240 ml - genellikle 7-12 kalori içerir.

7. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası çok besleyici bir sebzedir. Çiğ veya pişmiş olarak yenebilirler. Araştırmalar Brüksel lahanası yemenin yüksek C vitamini içeriği nedeniyle DNA hasarına karşı sizi koruyabileceğini gösteriyor. Bu beslenme faydalarına rağmen yalnızca fincan başına (88 gram) 38 kaloriye sahiptir.

8. Lahana

Lahana yeşil veya mor yaprakları olan bir sebzedir. Yemek ve salatalarda yaygın olarak kullanılan bir sebzedir. Lahana turşusu olarak da tüketilebilir. Kalorisi çok düşüktür ve bardak başına (89 gram) sadece 22 kalori içerir.

9. Havuç

Havuç çok popüler bir sebzedir. Genellikle ince ve turuncu renktedirler ancak kırmızı, sarı, mor veya beyaz da olabilirler. Çoğu insan, A vitamine dönüştürülebilen beta-karoten bakımından zengin oldukları için havuç yemenin gözlere iyi geldiğini bilir. Uygun görme için yeterli miktarda A vitamini almak gerekir. Tek bir fincan (128 gram) havuç sadece 53 kaloriye ve A vitamini için günlük ihtiyacınızın %400'ünden fazlasına sahiptir.

10. Karnabahar

Karnabahar, genellikle yeşil yaprakların içinde beyaz bir kafa olarak görülür. Daha az yaygın olan çeşitlerde mor, turuncu ve sarı renkli başlar bulunur. Son yıllarda karnabahar, yüksek karbonhidratlı sebzelerin veya tahılların yerine geçen bir ürün olarak çok popüler hale geldi. Bir bardak (100 gram) karnabahar 25 kaloriye ve sadece beş gram karbonhidrata sahiptir.

Neredeyse sıfır kalori içeren gıdalar nelerdir? Neredeyse 0 kalori içeren gıdalar!

11. Kereviz

Kereviz en iyi bilinen, düşük kalorili yiyeceklerden biridir. Uzun, yeşil sapları vücudunuzda sindirilmeyen, çözünmeyen lif içerir ve böylece kaloriye neden olmaz. Kereviz aynı zamanda yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi doğal olarak düşüktür. Kıyılmış kerevizin bir fincanında (110 gram) sadece 18 kalori vardır.

12. Pazı

Pazı birkaç çeşidi bulunan yeşil yapraklı bir sebzedir. Doğru kan pıhtılaşmasına yardımcı olan bir besin maddesi olan K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bir fincan (36 gram) pazı sadece 7 kaloriye sahiptir ve K vitamini için günlük ihtiyacınızın %374'ünü içermektedir.

13. Mandalina

Ufak portakallara benzeyen bu meyvelerin 100 gramı ortalama olarak C vitamini için günlük ihtiyacınızın %60'ını sağlar ve sadece 35 kalori içerir.

14. Salatalık

Salatalık, salatalarda yaygın olarak bulunan ferahlatıcı bir sebzedir. Ayrıca meyveler ve bitkilerle birlikte suyu sıkılarak kullanılabilir. Salatalık çoğunlukla su olduğundan, kalorileri çok düşüktür. Bir buçuk bardağında (52 gram) sadece 8 kalori bulunur.

15. Rezene

Rezene, hafif bir meyan kökü tadı olan soğanlı bir sebzedir. Kurutulmuş rezene tohumları yemeklere anason aroması eklemek için kullanılır. Rezene çiğ, kavrulmuş veya kızarmış olarak tüketilebilir. Bir fincan (87 gram) çiğ rezene içinde 27 kalori vardır.

16. Sarımsak

Sarımsak, güçlü bir kokuya ve tada sahiptir. Yemeklere lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır. Sarımsak, yüzyıllar boyunca, çeşitli hastalıklar için çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, enfeksiyonlarla ve hatta kanserle savaşabileceğini göstermektedir. Bir diş sarımsak (3 gram) sadece 5 kaloriye sahiptir.

17. Greyfurt

Greyfurt en lezzetli ve besleyici turunçgillerden biridir. Tek başlarına veya yoğurt, salata hatta balıkların tadını arttırmak için kullanılırlar. Greyfurttaki bazı bileşikler kolesterol seviyesini düşürebilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. Yarım greyfurtta (123 gram) 52 kalori vardır.

18. Iceberg Marul

Iceberg marul, yüksek su içeriği ile bilinir. Genellikle salatalarda ve burger veya sandviçlerin üstünde kullanılır. Çoğu insan, diğer marullar kadar besleyici olmadığını düşünmesine rağmen, Iceberg marul, K vitamini, A vitamini ve folat bakımından zengindir. Bir fincan (72 gram) Iceberg marulun sadece 10 kalorisi vardır.

19. Kara lahana

Kara lahana, etkileyici besinsel faydaları nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanan yapraklı bir bitkidir. Lahanaları salatalarda, tatlılarda ve sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz. Kara lahana, dünyadaki en zengin K vitamini kaynaklarından biridir. Bir fincan (67 gram), ortalama bir insanın günde ihtiyaç duyduğu K vitamini miktarının yedi katına ve sadece 34 kaloriye sahiptir.

Neredeyse sıfır kalori içeren gıdalar nelerdir? Neredeyse 0 kalori içeren gıdalar!

20. Limon

Limon suyu ve kabuğu, salata soslarında, marine soslarında yaygın olarak kullanılır. Limon, lezzet katmaktan fazlasını yapar. Araştırmalar limon suyunun vücudunuzdaki hastalıklarla savaşmak ve onları önlemek için antioksidan görevi görebilecek bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir. 30 gram limon veya limon suyu sadece 8 kaloriye sahiptir.

21. Kültür mantarı

Kültür mantarı süngerimsi bir yapıya sahip bir mantar türüdür. Vejetaryenler ve veganlar bazen onları et yerine kullanır. Mantarlar birkaç önemli besin maddesi içerir ve bardak başına (70 gram) sadece 15 kaloriye sahiptir.

22. Soğan

Soğan çok popüler bir sebzedir. Soğan çeşitleri arasında kırmızı, beyaz ve sarı ile taze soğan veya yeşil soğan bulunur. Tadı çeşidine göre değişmekle birlikte, bütün soğanlarda çok az kalori vardır - bir orta boy soğan (110 gram) yaklaşık 44 kalori içerir.

23. Biberler

Biberler birçok renk, şekil ve ebatta gelir. Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı biber içinde sadece 46 kalori mevcuttur.

24. Papaya

Papaya kavunu andıran ve genellikle tropik bölgelerde yetişen siyah tohumları olan turuncu bir meyvedir. A vitamini açısından çok zengindir ve iyi bir potasyum kaynağıdır. Bir bardak papaya (140 gram) sadece 55 kalori içerir.

25. Turplar

Turp biraz baharatlı bir tada sahip gevrek bir kök sebzelerdir. Manavlarda genellikle koyu pembe veya kırmızı olarak bulunurlar, ancak çeşitli renklerde yetiştirilebilirler. Turp birkaç faydalı besine sahiptir ve fincan başına (116 gram) sadece 19 kaloriye sahiptir (39).

26. Çilek

Çilek çok popüler bir meyvedir. Çok yönlüdürler kahvaltılarda, unlu mamullerde ve salatalarda kullanılırlar. Araştırmalar, çilek yemenin sizi kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklardan korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir bardakta (152 gram) çilekte 50'den az kalori var.

27. Ispanak

Ispanak, vitamin ve mineral yüklü kalorisi çok düşük olan bir başka yeşil sebzedir. K vitamini, A vitamini ve folat bakımından zengindir ve diğer bazı yapraklı sebzelerden daha fazla protein içerir. Bir bardak (30 gram) ıspanak porsiyonunda sadece 7 kalori vardır.

28. Domates

Domates dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Domates; sos, çiğ veya pişmiş olarak servis edilebilir. Ayrıca son derece besleyicidirler ve likopen adı verilen yararlı bir bileşik içerirler. Araştırmalar likopenin kanser, iltihaplanma ve kalp hastalıklarına karşı koruyabileceğini göstermiştir. Bir bardak (149 gram) kiraz domates, 27 kaloriye sahiptir.

29. Şalgam

Şalgam, biraz acı tada sahip beyaz kök sebzedir. Genellikle çorbalar ve yemeklere eklenirler. Şalgam birkaç faydalı besin içerir ve fincan başına (130 gram) sadece 37 kalori içerir.

30. Karpuz

Karpuz çok sulu bir meyvedir. Tadı tek başına lezzetlidir ya da taze nane ve beyaz peynir ile tüketilir. Karpuz, hemen hemen her besin maddesini ve yüksek miktarda C vitamini içerir. Bir bardak (152 gram) doğranmış karpuzda 46 kalori vardır.

31. Kabak

Kabak oldukça besleyici bir yaz sebzesidir. Kabak kalori açısından oldukça zayıftır. Fincan başına (124 gram) sadece 18 kalori içerir.

32. İçecekler: Kahve, bitki çayları ve maden suyu

Bazı içecekler, özellikle de hiçbir şey eklemediğiniz zamanlarda, kalori bakımından çok düşüktür. Sade su kalori içermez. Çoğu bitkisel çay ve karbonatlı sular sıfır ila çok az kaloriye sahipken siyah kahve fincan başına sadece 2 kaloriye sahiptir. Bu içeceklerin ilave şeker, krema veya meyve suyu ile içecekler yerine seçilmesi kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

33. Otlar ve Baharatlar

Otlar ve baharatlar yiyeceklere lezzet katmak için kullanılır ve kalorileri çok düşüktür. Taze yenen veya kurutulan yaygın şifalı bitkiler arasında maydanoz, fesleğen, nane, kekik ve kişniş bulunur. Bazı iyi bilinen baharatlar tarçın, kırmızı biber ve kimyondur. Çoğu ot ve baharat çay kaşığı başına 5'ten az kaloriye sahiptir.

Sonuç

Kalorisi az olan birçok lezzetli yiyecek vardır. Bunların çoğu sağlığınıza yarar sağlayan besinleri de içeren meyve ve sebzelerdir. Bu yiyeceklerden tüketmek, minimum miktarda kalori alırken bol miktarda besleyici madde almanızı sağlayacaktır.

25 Ağu 2019 - 12:46 - Güncel

Muhabir  Murat Özkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.