Giresun Fındık Lisanslı Deposu açıldı. Fındık rekoltesi ne oldu?

Fındık rekoltesinin resmi olarak 705 bin ton olduğunu anımsatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Fakat son zamanlarda güneş yanığı ve küllenmeden dolayı ben bunu daha önce 650 ile 700 bin ton olduğunu söylemiştim. Bugün net olarak resmi rakam 675 bin ton olarak açıklanmıştır” dedi. Fakıbaba, TMO'nun açıkladığı 10.50 liranın taban fiyat olduğunu da kaydetti.

Giresun Fındık Lisanslı Deposu açıldı. Fındık rekoltesi ne oldu?
Giresun Fındık Lisanslı Deposu açıldı. Fındık rekoltesi ne oldu?
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Fındık rekoltesinin resmi olarak 705 bin ton olduğunu anımsatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Fakat son zamanlarda güneş yanığı ve küllenmeden dolayı ben bunu daha önce 650 ile 700 bin ton olduğunu söylemiştim. Bugün net olarak resmi rakam 675 bin ton olarak açıklanmıştır” dedi. Fakıbaba, TMO'nun açıkladığı 10.50 liranın taban fiyat olduğunu da kaydetti.

Giresun Ticaret Borsası tarafından hayata geçirilen Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’nın açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Francois Begeot ve oda üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, borsanın kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, projeye destek sağlayan AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Francois Begeot ise fındık bölgesinde böyle bir yatırıma destek sağlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

“Fındık Türkiye için önemli”

Giresun Fındık Spot Borsası’nın Türk tarımında çığır açacağını vurgulayan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise borsa sayesinde çiftçinin de büyük bir yükten kurtarılmış olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “İnşallah bunun bir sonraki adımı da ürün ihtisas borsasında bu ürünlerin fiyatının belirlenmesine geliyor. Giresun için fındık önemli. Fındık aynı zamanda sadece Giresun için değil, hem ülkemiz için, hem stratejik olarak bizim için de önemli, bütün Türkiye için önemli. Fındığın değeri artsın, Giresun daha fazla kazansın diye odalarımız ve borsalarımız çalışıyor ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyorlar, lisanslı depoculuğu hayata geçirerek” dedi.

“Tarımsal destekler 105 milyar liranın üzerine çıktı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise geleceğin dünyasında gıda ve tarımın bugünkünden çok daha önemli ve kritik noktada olacağını belirtti. Tarım sektörüne sağlanan nakdi desteklerin 2002 yılındaki 1.8 milyar liradan 2017’de 12.8 milyar liraya çıkartıldığını bildiren Fakıbaba, “Çiftçilerimize 15 yılda toplam 105 milyar liranın üzerinde destek verdik. Bakanlığımızca sağlanan bu desteklerin ve yürütülen projelerin sonucunda birim alandan elde edilen verim miktarlarında önemli artışlar sağlandı ve bitkisel üretim miktarımız yüzde 20 artarak, 117 milyon tona ulaştı” diye konuştu.

“Fındık stratejik ürün konumunda”

Fındıktan 2016-2017 üretim sezonunda 1.8 milyar dolar ihracat geliri elde edildiğine işaret eden Ahmet Eşref Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Ülkemizde 700 bin hektar alanda fındık üretimi yapılıyor ve 500 binin üzerinde üreticimiz bulunuyor. Son 6 yıllık dönemdeki ortalama üretimimiz 550 bin ton civarındadır. Ülkemiz, dünya fındık üretiminin yüzde 60’ını, ticaretinin ise yüzde 70’ine yakınını tek başına sağlıyor. Türkiye, fındıktan 2016-2017 üretim sezonunda 1.8 milyar dolar ihracat geliri elde etmiştir. Bu nedenle fındık hem bölge insanımız, hem de ülkemiz için stratejik bir ürün konumundadır.

Hükümet olarak da fındık üreticilerinin hep yanında olduk. Üreticilerimize 2009’dan beri toplam 6 milyar lira destek ödemesi yaptık. Mazot ve gübre desteğiyle beraber her yıl üreticimize verdiğimiz destek miktarı dekara 181 Türk lirasıdır.”

“Kağıdını vereceksin, paranı alacaksın”

Bakan Fakıbaba, lisanslı depoculuk ile ilgili de, "Çiftçi ne zaman isterse o zaman satacak. Kâğıdını vereceksin, paranı alacaksın. Bu sistem devreye girmiş bulunuyor. Bu sistem sayesinde üreticilerimiz güvenli, sigortalı ve sağlıklı depolama ve ürün senedine karşılık, bankalardan kredi kullanma imkânı bulacaktır. Hasat dönemlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşleri önlenerek piyasa dengelenecektir. Alım satım işlemleri, ürün senedi üzerinden yapılacağından nakliye giderleri azalacaktır. Çiftçi, ürününü fiyatların en yüksek olduğunu düşündüğü dönemde satabilecek, ürün ticaretiyle uğraşan tacir ve sanayicilerimiz, kalitesi bilimsel kriterlere göre belirlenmiş ve fiyat istikrarı sağlanmış ürünleri kolayca temin edebilecektir. Bakanlık olarak da TMO aracılığıyla lisanslı depoları hep destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Fındık rekoltesi 675 bin ton

2017 yılının fındık rekoltesinin 675 bin ton olarak resmileştirildiğini de duyuran Fakıbaba “Rekolte, resmi olarak 705 bin tondu, fakat son zamanlarda güneş yanığı ve küllenmeden dolayı ben bunu daha önce 650 ile 700 bin ton olduğunu söylemiştim. Bugün net olarak resmi rakam 675 bin ton olarak açıklanmıştır. TMO’nun açıkladığı 10.50 liralık fiyat da bir eşik, taban fiyattır. Bu taban fiyatın üzerine çıkması tabii ki tarım bakanı ve bir kardeşiniz olarak, özellikle Karadenizli bir damadı olarak beni sizlerden daha fazla mutlu edecektir. Bundan emin olmanızı istiyorum” diye konuştu.

“Bütün fındıkları alacağımıza söz veriyoruz”

Üreticileri açıklanan fiyatın altında fındıklarını satmamaları konusunda da uyaran Bakan Fakıbaba, şunları söyledi:

“Üretici açıklanan fiyatın altında fındığını satmamalı. Bizim üreticimizden beklentimiz TMO’ya yardımcı olmalarıdır. Acele etmemeleri, yani hemen satıp gitmemelerini istiyoruz. Biz hükümet olarak ne söz vermişsek, onları tek tek yerine getireceğiz. Bizim açıkladığımız fiyat levant 10 lira, Giresun fındığı 10.50 liradır. Bunun altında satmayın ve bütün fındıkları alacağımıza size söz veriyorum. Çünkü süre sınırı da yoktur, randevu sıkıntısı da yoktur. Hiçbir üreticimiz fındığını satamama endişesi yaşamayacak. Dönem başına önce 90 kilo olarak belirtmiştik, sonra 110 kilograma çıkarttık, bugün çok değerli bakanlarımızla konuştuk bu 110 kilogramı 130 kilograma çıkarttık arkadaşlar. 130 kilograma kadar bütün alımları alacağız. Fındık alımında TMO'nun uyguladığı yüzde 2 çatlak oranının artırılmasını istiyorlar. Bunu da yine bakan arkadaşlarımızla konuşarak, yüzde 5’e çıkardık. Bizim amacımız TMO’ya gelen hiçbir çiftçimizi geri göndermemektir.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de ilk lisanslı depoyu 2011 yılında Ankara’da hububat için kurduklarını, bugüne kadar da 93 şirkete bu faaliyetler izin verildiğini hatırlattı. Tüfenkçi, “Lisanslı depoculuk sistemiyle birlikte üreticimiz, tüccarımız, sanayicimiz, tüketicimiz yani tüm Türkiye kazanacak.” dedi.

“Fiyat düşüşüne müsaade edilmeyecek”

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise yıllardır fındık konusu gündeme geldiğinde hep "Niye fındığın borsası, hiç üretimi olmayan Almanya'da, Hamburg'da kurulur da Türkiye'de olmaz, Doğu Karadeniz'de olmaz, Giresun'da olmaz?" diye konuşulup tartışıldığına dikkati çekti. TMO’nun bugünkü fiyatının alt sınır olduğunu vurgulayan Canikli, “Bugün Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ilan ettiği fiyat bundan sonraki yıllar için de tabii üzerine enflasyon kadar bir fark konularak taban fiyattır, bunun altına düşmesine hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

En yüksek fiyat Fakıbaba’dan

Konuşmaların ardından Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’nın açılışı gerçekleştirildi ve borsa binasında bulunan seans merkezinde fındık alımı işlemi başlatıldı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli 7.5 ton fındığa talip olarak, 10 lira 31 kuruş fiyat verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise 1.5 ton fındığa talip olarak 10 lira 33 kuruş fiyat teklifi yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise 2 ton fındığa talip olarak 12 lira ile en yüksek fiyatı verdi.

DHA

09 Eyl 2017 - 07:31 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.