Maymun Çiçeği virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan Maymun Çiçeği Virüsü Hastalığı (Monkeypox) nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Aşı...

Maymun Çiçeği virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?
Maymun Çiçeği virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan Maymun Çiçeği Virüsü Hastalığı (Monkeypox) nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Aşısı var mıdır? Gıdahattı editörleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı verilerini baz alarak bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri derledi.

Maymun Çiçeği Virüsü Hastalığı (Monkeypox) nedir?

Hastalığa, Poxviridae ailesindeki Orthopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) neden olur.

Monkeypox, öncelikle Orta ve Batı Afrika'nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer bölgelere ihraç edilen viral bir zoonotik hastalıktır.

Maymun Çiçeği ismi nereden geliyor?

Monkeypox ilk olarak 1958'de laboratuvar maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalık salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir. Bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verilmiştir.

Maymun çiçeği virüsü vakası insanda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülmüştür.

Bu tarihten itibaren diğer Orta ve Batı Afrika ülkelerindeki insanlarda maymun çiçeği virüsü vakası bildirilmiştir.

Bu virüsün Orta Afrika ve Batı Afrika olmak üzere iki farklı genetik grubu vardır.

İnsanlarda görülen Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, Batı Afrika virüsüne göre daha şiddetlidir. Daha yüksek ölüm oranına sahiptir.

Maymun (Mnkeypox) Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Nasıl Bulaşır?

Monkeypox virüsü insanlara çoğunlukla kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaşır. Ancak insandan insana da bulaşabilir.

Monkeypox virüsü insandan insana lezyonlar , vücut sıvıları, solunum damlacıkları ve yatak örtüsü gibi kontamine materyallerle temas yoluyla bulaşır.

Yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini yemek olası bir risk faktörüdür.

Anneden fetüse plasenta yoluyla da bulaşabilir.

Maymun (Mnkeypox) Hastalığı Belirtileri

Belirti nelerdir?

Kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan aralık) genellikle 6 ila 13 gün arasındadır, ancak 5 ila 21 gün arasında değişebilir.

Enfeksiyon iki döneme ayrılabilir:

1.Dönem:

 • Ateş, yoğun baş ağrısı, lenfadenopati (lenf bezlerinin şişmesi), sırt ağrısı, kas ağrıları ve şiddetli halsizlik ile karakterize invazyon dönemi 0-5 gün arasında sürer.
 • Lenfadenopati, başlangıçta benzer görünebilen diğer hastalıklarla (suçiçeği, kızamık, çiçek hastalığı) karşılaştırıldığında maymun çiçeği virüsü vakasının ayırt edici bir özelliğidir.

2.Dönem:

 • Deri döküntüsü genellikle ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlar. Döküntü, gövdeden ziyade yüz ve ekstremitelerde daha konsantre olma eğilimindedir.
 • Döküntüler genelde yüzde başlayıp (vakaların %95'inde) ve avuç içlerini ve ayak tabanlarını (vakaların %75'inde) etkiler. Ayrıca oral mukozalar (vakaların %70'inde), genital bölge (%30) ve konjonktiva ile birlikte kornea da (%20) etkilenir.
 • Döküntü, ardışık olarak maküllerden (düz tabanlı lezyonlar) papüllere (hafifçe kabarık sert lezyonlar), veziküllere (berrak sıvı ile dolu lezyonlar), püstüllere (sarımsı sıvı ile dolu lezyonlar) ve kuruyup dökülen kabuklara doğru değişiklik gösterir.

Monkeypox genellikle 2 ila 4 hafta süren semptomları olan kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır.

Çocuklarda Maymun Çiçeği

Şiddetli vakalar çocuklar arasında daha sık görülür.

Maymun çiçeği virüsü ölüm oranı

Genel popülasyonda %0 ile %11 arasında değişmektedir ve küçük çocuklar arasında daha yüksektir.

Maymun (Mnkeypox) Hastalığı Tedavisi

Nasıl tanı konulur?

Tanıda, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), doğruluğu ve duyarlılığı göz önüne alındığında tercih edilen laboratuvar testidir. Mümkün olduğunda biyopsi bir seçenektir.

Orthopoxvirüsler serolojik olarak çapraz reaktif olduğundan, antijen ve antikor saptama yöntemleri, maymun çiçeğine özgü doğrulama sağlamaz. Bu nedenle, kaynakların sınırlı olduğu durumlarda tanı veya vaka incelemesi için seroloji ve antijen saptama yöntemleri önerilmez.

Nasıl tedavi edilir?

Maymun çiçeği salgınını kontrol altında tutmak amacıyla

 • Çiçek hastalığı aşısı,
 • Antiviraller ve
 • İntravenöz immün globulin (VIG)

kullanılabilir.

Maymun Çiçeği Aşısı var mı? Aşı korur mu?

 • Şu anda, orijinal (birinci nesil) çiçek hastalığı aşıları artık halka açık değildir.
 • Maymun çiçeği için sırasıyla 2019 ve 2022'de bir aşı (MVA-BN) ve bir spesifik tedavi (tekovirimat) onaylanmış olsa da, bu karşı önlemler henüz yaygın olarak mevcut değildir.
 • Ve dünya çapında 40 veya 50 yaşın altındaki popülasyonlar, önceki çiçek hastalığı aşılama programlarının sağladığı korumadan artık yararlanamamaktadır.

Hastalığa Maruz Kalma Riski

 • Monkeypox, Orta ve Batı Afrika'da, genellikle tropikal yağmur ormanlarının yakınında görülür.
 • İnsanlara genellikle hayvandan bulaşır.
 • Yabani hayvanlarla, özellikle hasta veya ölü hayvanlarla, etleri, kanları ve diğer kısımları dahil, korunmasız temastan kaçınılmalıdır.
 • Ek olarak, hayvan eti veya parçaları içeren tüm yiyecekler yemeden önce iyice pişirilmelidir.

Hastalıktan nasıl korunabilirsiniz?

 • Maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyonu önlemek için alınabilecek önlemler;
 • Virüsü barındırabilecek hayvanlarla temastan kaçının (maymun çiçeğinin meydana geldiği bölgelerde hasta olan veya ölü bulunan hayvanlar dahil).
 • Hasta bir hayvanla temas etmiş herhangi bir kontamine malzemeyle temastan kaçının.
 • Enfekte hastaları, enfeksiyon riski altında olabilecek diğerlerinden izole edin.
 • Enfekte hayvanlar veya insanlarla temastan sonra iyi el hijyeni uygulayın. Örneğin, ellerinizi sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanmak.
 • Hastalara ile temas ederken kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullanın.

Seyahat Dönüşünde yapmanız gerekenler

 • Şikayetleriniz varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Doktorunuza seyahatinizden mutlaka bahsedin.

Kaynaklar: Sağlık Bakanlığı, WHO , CDC

14 Tem 2022 - 05:30 - Sağlık

Muhabir  Berkan Çay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.