G20 Dışişleri Bakanlarından gıda güvencesi için Matera Deklarasyonu

İtalya’daki G20 Dışişleri Bakanları Toplantısında, BM’nin 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak, herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “Matera Deklarasyonu” kabul edildi.

G20 Dışişleri Bakanlarından gıda güvencesi için Matera Deklarasyonu
G20 Dışişleri Bakanlarından gıda güvencesi için Matera Deklarasyonu
Haber albümü için resme tıklayın

İtalya’daki G20 Dışişleri Bakanları Toplantısında, BM’nin 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak, herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “Matera Deklarasyonu” kabul edildi.

Dünya gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 80'inden fazlasını, küresel ticaretin yüzde 75'ini ve dünya nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan G20 ülkelerinin Dışişleri Bakanları Toplantısı, İtalya’nın Matera kentinde sona erdi.

Pandemi nedeniyle son iki yılda ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen toplantıya, ABD, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya ve Türkiye dışişleri bakanları katılırken, Çin, Brezilya ve Avustralya dışişleri bakanları toplantıya video konferans ile bağlandı. Rusya ve Güney Kore ise toplantıya dışişleri bakan yardımcılarını gönderdi.

G20 Dışişleri Bakanları, Matera Deklarasyonu'nu kabul etti

Toplantıda; küresel sağlık, sürdürülebilir kalkınma, iklim ve uluslararası ticaret gibi kilit alanlarda uluslararası iş birliği ve çok taraflı kurumları güçlendirme konuları ele alındı. Bakanların toplantıda, müdahalelerin “ulusallaştırılmasından” kaçınma ve pandemi sonrası toparlanma, uluslararası ticaret, iklim eylemi, yeşil ve dijital geçiş gibi büyük küresel zorluklara koordineli yanıtlar geliştirme ihtiyacının altını çizdiği ifade edildi.

İtalya'nın Afrika kıtasına gösterdiği yoğun ilgiye paralel olarak bakanların, eşitsizlikle mücadelede Afrika'nın desteklenmesi, kadın girişimciliğin ve gençliğin geliştirilmesi ile ekolojik ve dijital geçişi teşvik etmenin önemini yineledikleri açıklandı.

Toplantı, uluslararası toplumu kapsayıcı ve dayanıklı gıda zincirleri oluşturmaya ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “Matera Deklarasyonu”nun kabul edilmesiyle sona erdi.

IFAD, Deklarasyonun kabul edilmesinden memnun!

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (International Fund For Agricultural Development-IFAD), G20 Dışişleri Bakanları toplantısında yayımlanan Matera Deklarasyonu’nun kırsal yoksulluk ve açlığın üstesinden gelinmesindeki önemine dikkat çekti.

Gıda Güvenliği, Beslenme ve Gıda Sistemlerine İlişkin Matera Deklarasyonu’nun, daha sürdürülebilir gıda sistemlerine dönüşümü desteklemek için daha fazla finansmanın mevcut ve erişilebilir olması ihtiyacını vurguladığının altı çizilen IFAD açıklamasında, Bakanların, tarım ve gıdaya yatırım yapan kamu kalkınma bankalarını IFAD liderliğinde bir araya getiren Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinin Finansmanı üzerine çalışma grubunun kurulmasını memnuniyetle karşıladıkları kaydedildi.

IFAD, kırsaldaki 2 milyar insana sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye çalışıyor

IFAD Başkanı Gilbert F. Houngbo, “İklim değişikliği, COVID pandemisi ve artan yoksulluk ve açlığa yönelik projeksiyonların zorluklarıyla yüzleşirken, uzun vadeli çözümlere yönelik taahhütlerimizi artırmamız gerekiyor. Kamu Kalkınma Bankaları, açlık ve yoksulluk üzerinde kalıcı bir etki yaratacak şekilde yatırımlarını yeniden yönlendirme potansiyeline sahip ve IFAD, yiyeceklerimizin çoğunu yetiştiren kırsal kesimdeki 2 milyar insan için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için onlarla birlikte çalışmaya devam etmeye kararlı” dedi.

Gıda güvencesi için Matera Deklarasyonu

Matera Deklarasyonu, gıda ve beslenme güvenliğini iyileştirmek, istihdam yaratmak ve küçük ölçekli üreticilerin üretkenliğini, gelirlerini ve direncini artırmak için daha fazla özel sektör yatırımını teşvik etmede kamu kalkınma bankalarının temel rolünü vurguluyor.

Gıda sistemlerinde daha sürdürülebilir ve adil uygulamalara geçişin, gıda güvenliğini önemli ölçüde iyileştirmenin ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmanın, 2030 yılına kadar yılda 300 ila 350 milyar ABD Doları tutarında yatırım gerektirdiği, bunun yıllık 5,7 trilyon ABD Doları tutarında bir sosyal ve ekonomik getiri sağlayacağı tahmin ediliyor.

Gıda sistemlerini dönüştürmek, daha sürdürülebilir ve adil hale getirmek

IFAD, geçen yılki Ortak Finans Zirvesi'nde kamu kalkınma bankalarının, kırsal nüfusun COVID-19 etkilerinden kurtulmasına yardımcı olmak ve iklim değişikliğine karşı dayanıklılıklarını artırmak için gıda ve tarıma yapılan yatırımları güçlendirmek için ortak taahhütte bulundukları bir toplantı düzenlemişti.

IFAD, 27 Temmuz'da, dünya liderleri, sivil toplum, çiftçiler, yerli halk ve gençlik örgütlerinin bir araya geldiği BM Gıda Sistemleri Zirvesi'nde gıda sistemi dönüşümünün finansmanında kamu kalkınma bankalarının rolüne ilişkin bir buluşma ile bunu daha da ileriye taşıyacak. Toplantı ile tüketici grupları, özel sektör ve diğer kilit oyuncular, dünyanın gıda sistemlerini dönüştürmek ve daha sürdürülebilir ve adil hale getirmek için harekete geçecek.

29 Haz 2021 - 21:57 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.