Gıda arz güvenliği için de tarım sigortası!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Çiftçimiz, nasıl Türkiye'nin sigortası ise Tarım Sigortaları Havuzu da (TARSİM) çiftçimizin sigortası ve güvencesidir. Bireylerin yarınlara güvenle bakması için sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası ne kadar gerekli ve önemli ise gıda arz güvenliğinin sağlanması ve çiftçimizin refah düzeyinin artırılması için TARSİM de o kadar hayatidir" dedi.

Gıda arz güvenliği için de tarım sigortası!
Gıda arz güvenliği için de tarım sigortası!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Çiftçimiz, nasıl Türkiye'nin sigortası ise Tarım Sigortaları Havuzu da (TARSİM) çiftçimizin sigortası ve güvencesidir. Bireylerin yarınlara güvenle bakması için sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası ne kadar gerekli ve önemli ise gıda arz güvenliğinin sağlanması ve çiftçimizin refah düzeyinin artırılması için TARSİM de o kadar hayatidir" dedi.

Bu yıl 10'uncu yılını kutlayan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla İstanbul’da başladı.

Açılıştaki konuşmasında dünyada ve Türkiye’de son derece önemli gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçildiğini, Suriye'de yaşanan insanlık dışı hadiselerin dünya gündeminin birinci sırasındaki önemini korumaya devam ettiğini vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iç ve dış gelişmelere rağmen, Türkiye'nin istiklal mücadelesine yaraşır bir istikbal mücadelesi vermeye devam ettiğini ifade ederek, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin de 2023 hedeflerine odaklandığını kaydetti.

Tarım sektörü gıda arz güvenliği için stratejik

Bu hedeflere ulaşmada tarım sektörünün önemine değinen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarım sektörü, artan nüfusun gıda arz güvenliğinin sağlanması, milli gelire ve istihdama katkısı açısından vazgeçilmez, stratejik bir sektördür. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler bakımından tarım sektörü, ekonomik büyümeyi destekleme ve yoksulluğu azaltma bakımından, toplumsal bir fonksiyonu da icra etmektedir. FAO raporlarında da tarım, bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden açılım yapabilmesinde olmazsa olmaz bir unsur olarak zikredilmektedir. Ancak tarımsal üretim, doğası gereği olumsuz iklim şartları başta olmak üzere pek çok riske açıktır. Bu risklerin gıda arzı başta olmak üzere, üreticilerin gelir istikrarının bozulması, ekonominin yavaşlaması ve nihayetinde toplum üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceği muhakkaktır. Bu nedenle tarım sektörü, sel, dolu, kuraklık, don gibi insanoğlunun müdahale iradesinin dışındaki gelişmelere karşı korunmaya muhtaçtır. Tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi artırabilmek için bilgi ve teknolojinin imkânlarını ne kadar yoğun kullanırsak kullanalım, riskler karşısında gerekli tedbirleri almazsak, üretimde sürdürülebilirliği sağlayamayız. Tarım sektöründe karşılaşılması muhtemel risklere karşı en etkili yöntem, risk yönetim araçlarının devreye sokulmasıdır. Risk yönetim araçları içinde en işlevsel olanı ise tarım sigortalarıdır."

10 yılda 87 milyar liralık tarımsal varlık sigortalandı

Tarım sigortalarının batıda yaklaşık 200 yıllık geçmişi bulunduğuna dikkati çeken Çelik, bu sigortanın Türkiye'de ilk kez 1957 yılında özel sigorta şirketleri aracılığıyla üreticilere sunulduğunu, 2005 yılında yürürlüğe giren 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile bu eksikliğin devlet-özel sektör ortaklığıyla yürütülen bir tarım sigorta sistemi olan TARSİM'le giderildiğini hatırlattı.

TARSİM'in çiftçinin, üreticinin kara gün dostu olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Çiftçimiz, Türkiye'nin nasıl sigortası ise TARSİM de çiftçimizin sigortası ve güvencesidir. Bireylerin yarınlara güvenle bakması için sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası ne kadar gerekli ve önemli ise gıda arz güvenliğinin sağlanması ve çiftçimizin refah düzeyinin artırılması için TARSİM de o kadar hayatidir.

2006'dan bu yana gerçekleşen rakamlar da bu gerçeği ortaya koymaktadır. Aradan geçen 10 yıl içinde 81 il, 971 ilçe ve 33 bin 596 köyümüz, devlet destekli tarım sigortası ile tanıştı. 7 milyon 119 bin 261 poliçe düzenlendi. 87 milyar liranın üzerindeki tarımsal varlık sigortalandı. Yine yaklaşık 2,5 milyar liralık tazminat ödemesi yapıldı. Bütün bu rakamlar, batı dünyasından 200 yıl geriden gelmemize rağmen 10 yıl içesinde TARSİM'in yani sigortacılığımızın kat ettiği mesafe açısından son derece önemli veriler olarak ifade edilebilir. TARSİM'in çiftçinin refahına ve üretimin artmasına odaklanan, sürdürülebilir bir anlayışla yoluna devam etmesini sağlamak durumundayız."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

02 Haz 2016 - 15:06 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.