Gıda alerjilerinin önüne geçmek için yeni tedavi: Bağırsak bakterileri!

Amerika Birleşik Devletleri’nin acil servislerine her üç dakikada bir gıdayla ilgili alerjik reaksiyon olan birinin geldiği bildirilmiştir. Halen, alerjik bir reaksiyonu önlemenin tek yolu, gıda alerjisi olan kişilerin alerjik oldukları gıdalardan tamamen kaçınmalarıdır.

Gıda alerjilerinin önüne geçmek için yeni tedavi: Bağırsak bakterileri!
Gıda alerjilerinin önüne geçmek için yeni tedavi: Bağırsak bakterileri!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri’nin acil servislerine her üç dakikada bir gıdayla ilgili alerjik reaksiyon olan birinin geldiği bildirilmiştir. Halen, alerjik bir reaksiyonu önlemenin tek yolu, gıda alerjisi olan kişilerin alerjik oldukları gıdalardan tamamen kaçınmalarıdır.

Araştırmacılar, hastalardaki gıda alerjisin, önlemek veya tersine çevirmek için yeni tedaviler aramaktadır. Bağırsaklarda ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan mikroorganizmaların karmaşık ekosistemi olan mikrobiyom ile ilgili son görüşler, değiştirilmiş bir bağırsak mikrobiyomunun gıda alerjilerinin gelişiminde çok önemli bir rol oynayabileceğini ileri sürmüştür.

Bağırsak bakterileri (mikrobiyom) gıda alerjisi ile ilişkili mi?

Brigham ve Kadın Hastanesi ve Boston Çocuk Hastanesinden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, bebek bağırsağındaki bakteri türlerini, gıda alerjilerine karşı koruma sağlayan, gıda alerjilerinin gelişmesi ve değişmiş bir bağışıklık sistemi tepkisi ile ilgili değişiklikler yapabilen türler tanımlamaktadır.

Gıda alerjilerinin önüne geçmek için yeni tedavi: Bağırsak bakterileri!

Gıda alerjisi ve mikrobiyom ile ilgili çalışmalar ne diyor?

Klinik öncesi, fare modellerinde yapılan gıda alerjisi çalışmalarında, insan bağırsağında bulunan beş veya altı bakteri türünün zenginleştirilmiş oral formülasyonunun gıda alerjilerine karşı koruduğunu ve gıda alerjilerinin toleransını güçlendirerek yerleşik hastalığı tersine çevirdiği bulunmuştur. Massachusetts Host-Microbiome Merkezi'nin Brigham'daki direktörü Lynn Bry. ‘’Bu, gıda alerjileri için terapötik yaklaşımımızda büyük bir değişimi temsil ediyor’’ demiştir. ‘’Bununla ilişkili koruma ve hastalarda gıda alerjileriyle ilişkili olan bakterileri belirledik. Koruyucu etkisi olan bakterileri terapötik olarak temsil eden tanımlanmış konsorsiyumlar uygularsak, yalnızca gıda alerjilerinin oluşmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda klinik öncesi modellerde gıda alerjilerini tersine çevirebiliriz. Bu bakterilerle bağışıklık sistemini yeniliyoruz’’.

Gıda alerjilerinin önüne geçmek için yeni tedavi: Bağırsak bakterileri!

Araştırma ekibi, gıda alerjilerine dahil olan önemli bakteri türlerini anlamak için hem insanlarda hem de klinik öncesi modellerde çalışmalar yapmıştır. Çalışmada, gıda alerjisi gelişen 56 bebekten her dört ila altı ayda bir dışkı örnekleri toplanmış ve mikrobiyotalarını gıda alerjisi oluşturmayan 98 bebekle karşılaştırırken birçok farklılık bulunmuştur. Gıda alerjisi olan veya olmayan bebeklerden alınan dışkı örnekleri, yumurtaya duyarlı hale getirilen farelere nakledildi. Sağlıklı mikrobiyota nakledilen fareler, yumurta alerjisine karşı, gıda alerjisi olan bebeklerden mikrobiyota alanlardan daha fazla korunmuştur.

Hesaplamaya dayalı yaklaşım kullanarak araştırmacılar, gıda alerjisi olan bebeklerin bağırsak bakterilerini bulunmayanlara göre farklılıklarını analiz ettiler. Ekip, ağız yoluyla koruyucu bakterilerin farelere uygulanmasının, gıda alerjilerinin gelişmesini önleyip önlemediğini test etti. Koruyucu olan iki bakteri konsorsiyumu geliştirdiler. Clostridiales veya Bacteroidetes içindeki türlere ait insan bağırsağından türetilmiş beş veya altı bakteri türünden iki ayrı konsorsiyum, fare modelinde gıda alerjilerini baskılayabilir, fareleri tamamen koruyabilir ve yumurta alerjisine karşı dirençli tutabilir. Diğer bakteri türlerinin verilmesi, koruma sağlamamıştır.

Sağlıklı bir bağırsak gıda alerjisini önleyebilir mi?

Bakteri türlerinin gıda alerjisine duyarlılığı nasıl etkilediğini anlamak için, hem bebeklerde hem farelerdeki bağışıklık sistemindeki değişikliklere bakılmıştır. Clostridiales ve Bacteroidetes konsorsiyumunun iki önemli immünolojik yolu hedeflediğini ve bağışıklık sistemini düzenleyen bir hücre sınıfını uyardığını, alerjik tepkiler yerine toleranslı tepkileri teşvik etmek için profilini değiştirdiklerini buldular. Bu etkiler hem klinik öncesi modellerde hem de bebeklerde ortaya çıktı.

Bu yeni yaklaşım, bireye küçük fakat artan miktarda gıda alerjeni vererek alerjik reaksiyonu tetikleme eşiğini arttırmayı amaçlayan bir strateji olan oral immünoterapinin belirgin bir karşıtlığını temsil eder.

Araştırmacılar ‘’Hastada bulunan bakterilerin, bakteriyel ürünlerin ve hedeflerin ne olduğu ile ilgili mekanizma anlaşıldığı zaman, aynı zamanda daha iyi bir terapötik ve daha iyi bir teşhis bulma fırsatı da yaratılıyor. Bu bize gıda alerjileri için ileri götürebileceğimiz güvenilir bir tedavi yöntemi sağladı’’ diye belirtmiştir.

16 Tem 2019 - 09:56 - Sağlık

Muhabir  Murat Özkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.