Fındık ihracatçıları, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye sahip çıktı!

Fındık rekolte tahmini açıklamasıyla muhalefetin tepkisini çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, ihracatçılardan destek geldi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), 2020 yılı fındık tahmini rekoltesini 670 bin ton olarak açıklarken,Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav da, fındığın siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyledi.

Fındık ihracatçıları, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye sahip çıktı!
Fındık ihracatçıları, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye sahip çıktı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Fındık rekolte tahmini açıklamasıyla muhalefetin tepkisini çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, ihracatçılardan destek geldi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), 2020 yılı fındık tahmini rekoltesini 670 bin ton olarak açıklarken,Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav da, fındığın siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen hafta Ordu’da tahmini fındık rekoltesini 665 bin ton olarak açıklamış, muhalefet tepki göstermişti.

Fındık rekoltesi üç aşamalı belirlendi

KFMİB’den yapılan açıklamada, tahmini rekoltenin üç aşamalı bir çalışma sonrasında belirlendiği belirtildi. Buna göre Şubat ayı karanfil sayımı, Mayıs ayı karanfilden çotanağa geçiş sayımı ve Temmuz ayı çotanak ve çotanaktaki sağlam tane sayımı yapılarak gerçekleştirilen çalışmanın, fındık yetiştirilen 13 ilin 87 ilçesinde 408 bahçede bin 378 dal sayılarak yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, özellikle pandemi sürecinde üreticilerin bahçeleri ile geçmiş yıllara göre daha çok ilgilenebildikleri, yeterli gübreleme ve zararlı mücadelesi yapılan bahçelerde iyi sonuçlar alındığının gözlendiği, bu nedenle de mayıs-temmuz sürecinde önceden tahmin edilenin altında bir ürün kaybı olduğu vurgulandı.

Tahmini rekolte 670 bin ton

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Sayımlar sonucunda 2020 rekoltesi Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane, Tokat illerini kapsayan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 461 bin 440 ton kabuklu, Sinop, Bartın, Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Bolu, İstanbul, Bursa illerini kapsayan Batı Karadeniz Bölgesi’nde 208 bin 845 ton kabuklu olmak üzere toplam 670 bin 285 ton kabuklu olarak hesaplanmıştır.

2019 yılındaki çok büyük bir rekolteden sonra ülkemizde iyi sayılabilecek bir rekoltenin tekrar görülmesi, sevindirici olması yanında fındık üreticilerimizin de büyük başarısıdır. 2019 ürününden devir olacak ciddi miktarda bir ürün de bu miktara eklenecektir.”

“Fındık siyasete alet edilmemelidir”

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav ise, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Her yıl fındık rekoltesi Tarım ve Orman Bakanlığımız ilgili il müdürlükleri başkanlığında fındık sektörünün paydaşları olan ve üreticiyi temsil eden ziraat odaları, ticaret borsaları, fındık konusunda yetkili ihracatçı birlikleri temsilcileri ve ticaret sanayi odaları temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından il il ve ilçe ilçe bahçelerde yapılan inceleme ve sayım sonucu tespit edilerek bilimsel bir çalışma metodu içinde bu komisyonca belirlenmekte ve Tarım ve Orman Bakanımızca açıklanmaktadır.

“Bakanımızın yanındayız”

Bu yılki rekolte tespit çalışması da bu usul içinde tamamlanarak değerli Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Ancak farklı siyasi kesimlerin bu durumu siyasi gündem oluşturmak adına eleştiri konusu yapması, sektör temsilcileri olarak hepimizi üzmüştür. Bakanımızın yanındayız ve fındığa verdiği değerli katkılarından dolayı kendilerine müteşekkiriz.

Ülkemiz için çok önemli ve ekonomik değeri yüksek bir ürün olan fındığın gündem oluşturmak ve siyasi çevrelere hoş görünmek adına siyasete alet edilmesine karşıyız. Tüm siyasi çevreleri milyonlarca üreticinin geçim kaynağı olan ve ülkemize net döviz girdisi sağlayan en önemli sektörümüz olan fındık sektörü için katkı vermeye, ayrıca kalitesi ve tadıyla uluslararası piyasalarda yoğun rağbet gören milli ürünümüz olan fındığın daha da iyi bir noktaya gelmesi için çaba sarf etmeye ve hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.

“Ferrero’yu rencide etmek, fındık ihracatına darbedir”

Ayrıca ülkemizdeki yatırım ortamına güvenerek önemli yatırımlar yapan, gıda sanayiinde milyonlarca insanımızı istihdam eden, gerek sözleşmeli üretim ve gerekse diğer çalışmaları ile fındık üreticisine büyük katkı sağlayan, dünyada fındığı en çok kullanan sektörün küresel aktörü olan, fındık ihracatımızın lideri duayen firmamız Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş. firmamızı bilimsellik ve gerçeklikten uzak mülahazalarla rencide etmek, ülkemiz fındık ihracatına vurulacak olan en büyük darbedir.

Eleştiren siyasi kesimlerden talebimiz konuyu enine boyuna iyice araştırıp gerçeğin ne olduğunu sektörün temsilcilerinden öğrendikten sonra açıklamalarıdır. Bu gibi eleştiriler sadece ülkemiz fındığına zarar vermektedir. Siyasetçilere soruyoruz; sektörden Ferrero’yu çekip çıkardığımızda dünya fındığının yaklaşık yüzde 50’sini dünya çapındaki fabrikalarında çikolata üretiminde kullanan bir firma yerine kimi koyacaksınız, bunu nasıl telafi edeceksiniz? Eleştirmek işin en kolay yoludur, yapılması gereken ise aklıselim ile hareket ederek milli ürünümüzü yüceltmektir. Lütfen bu zor şartlar içinde üretim yapan, vergisini ödeyen, istihdama katkı sağlayan firmaları küstürmeyelim, sahip çıkalım, teşvik edelim ki yatırımları daha da büyüsün. Bu vesile ile değerli siyasilerden en büyük talebimiz gerçekleri araştırmaları, bilimsellikten uzak ve belli çevrelerin talepleri ile firmaları yok yere suçlayarak kamuoyu önünde suçlu ilan etmemeleridir.”

“Fındık ile Amerikan bademi karşılaştırması yanlış”

Fındık fiyat oluşumunu, badem gibi başka ülkelerin diğer kabuklu ürünlerinin fiyat politikası ile karıştırmamak gerektiğini de vurgulayan Mehmet Cirav, “Her defasında fındık fiyatının Amerikan Bademi fiyatı ile mukayese edilmesi bilimsellikten uzak bir görüştür. Geçmiş fiyat hareketleri incelendiğinde badem fiyatlarının çok yüksek seyrettiği dönemlerde dahi fındık ihraç fiyatlarının düşük kaldığı görülecektir. Dolayısıyla badem fiyatının fındık fiyatlarına etkisinin bulunmadığı açıkça ortadadır” diye konuştu.

İHA

22 Tem 2020 - 14:30 - Gıda

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.