Hayvan hastalıklarında tazminat düzenlemesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı hayvan hastalıklarında hayvanların imhası durumunda ödenecek tazminata ilişkin yeni düzenleme yaptı.

Hayvan hastalıklarında tazminat düzenlemesi
Hayvan hastalıklarında tazminat düzenlemesi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı hayvan hastalıklarında hayvanların imhası durumunda ödenecek tazminata ilişkin yeni düzenleme yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni yönetmelikle, Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliğinin 5’inci maddesinin birinci fıkrasının ilk paragrafı ile (ğ) bendi değiştirilirken, aynı fıkraya yeni bentler eklendi, ayrıca aynı maddenin üçüncü fıkrası değiştirildi.

Atlar için kıymet takdiri

Buna göre; ruam, sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz, sığırların nodüler ekzantemi, şap, scrapie ve sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalıklarından dolayı yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden yönetmelikte belirtilen esaslara göre hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek.

Yarış atlarının kıymet takdirleri yapılırken damızlık ve yarış atı değeri dikkate alınmayacak, at bedeli olarak kıymet takdiri yapılacak.

Hastalıklara göre tazminat bedelleri

Şap hastalığında, Bakanlıkça belirlenen bölgelerde hastalığın açık belirtisini göstermesi sebebiyle veya laboratuvarca hastalığın varlığı ve tipi tespit edildikten sonra öldürülen veya kestirilen şap hastalığına duyarlı hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı,

Sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalığına yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edildikten sonra, Nakledilebilir Süngerimsi Beyin Hastalıklarına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği kapsamında öldürülen sığırların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı,

Scrapie hastalığında, hastalığa yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edildikten sonra, Nakledilebilir Süngerimsi Beyin Hastalıklarına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği kapsamında öldürülen küçükbaş hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı ödenecek.

Tazminat kriterleri

Hayvan hastalıklarından sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, kuduz, sığırların nodüler ekzantemi, scrapie ve sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalıklarının resmi laboratuvarlarca tespiti; diğer hastalıkların ise resmi veteriner hekim, yetkilendirilmiş veteriner hekim ya da resmi laboratuvarlarca tespiti tazminat ödemesi için esas olacak.

Hastalıkların teşhisi için numuneler resmi veteriner hekim tarafından alınacak ve resmi yazı ile laboratuvarlara gönderilecek.

Yönetmeliğin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi de, “a) Ruam, sığır vebası, at vebası, kuş gribi, scrapie, sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalıkları nedeniyle imha edilen hayvansal ürünlerin, yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masraflarının tamamı,” şeklinde değiştirildi.

Yönetmeliğin 9’uncu maddesine eklenen fıkra uyarınca da, tazminat verilecek hastalıklar nedeniyle ölen, öldürülen veya kestirilen hayvanların Tarım Sigortaları Havuzu tarafından hasarı ödenmiş ise ayrıca tazminat ödemesi yapılmayacak.

Yönetmelik, 1/3/2018 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

25 May 2018 - 10:33 - Haber

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.