D Vitamini Eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D Vitamini vücuttaki birçok sistemimizin çalışmasında önemli rol oynayan hayati bir besin maddesidir. Peki D Vitamini eksikliği belirtileri nedir? D vitamini nelerde var?

D Vitamini Eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini eksikliği nasıl giderilir?
Haber albümü için resme tıklayın

D Vitamini nedir?

Diğer vitaminlerin aksine hormon gibi işlev görür. Vücuttaki her bir hücrede, bu vitamin için özel bir reseptör (alıcı) bulunur. Güneş ışığına maruz kaldığınızda, vücut mevcut kolesterolü D Vitaminine dönüştürür.

D Vitamini Eksikliği belirtileri nedir?

Günlük tavsiye edilen alım miktarları, 400 – 800 IU (10 – 20 mikrogram) arasındadır. Ancak birçok uzman bundan daha yüksek alımı tavsiye etmektedir.

D Vitamini eksikliği oldukça yayındır. Araştırmalara göre dünya genelinde 1 milyar civarında insanın kanındaki D Vitamini seviyesinin düşük olduğu tahmin edilmektedir. Belirtileri hemen kendini göstermediğinden çoğu insan bunun farkında olmaz. Hayatınızı olumsuz etkilese dahi, aşağıda sıraladığımız D Vitamini eksikliği belirtilerini fark edememeniz muhtemeldir.

İşte D vitamini eksikliği belirtileri...

 • D vitamini eksikliği kabızlık ve ishal yapabilir
 • Kilo vermeyi zorlaştırır
 • Daha sık hastalığa yakalanmak
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Kanseri tetikleyebilir
 • Kemik ve sırt ağrısı
 • Depresyon
 • Yaraların yavaş iyileşmesi veya düzgün iyileşmemesi
 • Kemik kaybı
 • Saç dökülmesi
 • Kas ağrısı
 • Otizm

Aşağıdaki bölümde, D Vitamini Eksikliği Belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgiler bulacaksınız...

D vitamini eksikliği kabızlık ve ishal yapar mı?

Yapılan bir araştırmaya göre Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS) yaşayan insanların çoğunda D vitamini eksikliği görülüyor. Sheffield Üniversitesi araştırmacılarının, 51 huzursuz bağırsak sendromlu kişinin katıldığı çalışmasında, kabızlık şikâyetiyle gelen kişilerin %81,8’inde, ishal şikâyetiyle gelenlerin %70’inde ve hem ishal hem de kabız şikâyetiyle gelenlerin %81,6’sında D vitamini eksikliği olduğu saptandı.

İngiltere’de yapılan çalışma, D vitamini takviyesinin şişme, mide krampları ve kabızlıkla kendini gösteren irritabl bağırsak sendromu (İBS) semptomlarını azaltabileceğini gösterdi.

Son yapılan bir makale tarama çalışması, D vitamini eksikliği ve İBS semptomlarının şiddeti arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. Benzer bağlantılar enflamasyonlu bağırsak sendromu ve kolorektal kanser gibi diğer bazı bağırsak sorunlarında da ortaya koyulmuştu.

İBS sorunu olan kişiler D vitamin düzeylerini test ettirmeliler. Bu kişilerin büyük bölümü, D vitamin takviyelerinden fayda görebilir.

D Vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırıyor!

Yapılan son araştırmalar, özellikle kadınlarda daha sık rastlanan D vitamini eksikliğinin kilo vermeye etki eden unsurların başında geldiğini gösteriyor.

D vitamininin kalp, beyin ve pankreas gibi birçok organımızda özel reseptörleri var. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan biri de kaslarımız. D vitamininden mahrum kalan kaslar daha çabuk yoruluyor ve o kasların metobolizmaları bozuluyor. Bu durum da enerji tüketim dengelerini olumsuz etkileyerek, yağlanmayı kolaylaştırıyor.

Bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız, D vitamini seviyelerinizi ölçtürmeniz iyi bir fikir olabilir.

Sık hasta olmak

D Vitamininin en önemli rollerinden bir tanesi, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını ve virüs, bakteri gibi tehlikelere karşı savaşmasını sağlamaktır. Enfeksiyonla savaşmaktan sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşime girer.

Özellikle grip ve nezle gibi hastalıkları sık yaşıyorsanız, bunun sorumlusu D Vitamini eksikliği olabilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalar, D Vitamini eksikliğiyle soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Halsizlik ve yorgunluk

Yorgun hissetmenin birçok farklı sebebi olabilir. D Vitamini eksikliği bu sebepler arasında en fazla göz ardı edileni olabilir. Yapılan vaka çalışmaları, kandaki D Vitamini seviyelerinin çok düşük olmasının yorgunluğa neden olabileceğini ve yaşam kalitesi üzerinde ciddi olumsuz etkisi bulunduğunu gösteriyor.

D Vitamini eksikliği kanser yapar mı?

D vitamini, insandaki 200’den fazla geni etkiliyor. Üstelik bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanlar da var. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin kolon ve prostat kanserini tetikleyebileceğini ortaya koyuyor.

D vitamini eksikliği kemik problemleri ve kalp hastalıklarının yanı sıra, kolon ve prostat kanseri gibi pek çok hastalığa neden olabiliyor. Öyle ki Cancer dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği, her yıl 23 bin yeni kanser vakasına yol açabilecek potansiyele sahip ciddi bir sorun olarak tanımlanıyor.

Laboratuvar çalışmalarına göre normal D vitamini seviyelerine sahipseniz, kanser hücreleri vücudunuzda gelişmekte zorlanıyor. D vitamini açısından güçlü bir beslenme düzenine sahip kişilerde, kanserli kolon dokularının gelişme riskinin yüzde 40 azaldığı görülüyor.

NASA doktorlarından William Grant ise birkaç yıl önce yaptığı araştırmada, düşük UV seviyesi ile 12 farklı kanser türü arasında bir ilişki buldu. Bu araştırma, ABD’nin kuzeyinde yaşayanların, güneydekilere kıyasla bir buçuk kat daha fazla kolon, prostat ya da göğüs kanserine yakalandıklarını ortaya çıkardı.

Kemik ve sırt ağrısı

D Vitamini kemik sağlığını birçok şekilde korur. Bunlardan en önemlisi, kalsiyum mineralinin daha iyi emilmesini sağlamaktır. Eğer kemiklerinizde ağrı hissediyorsanız, sorumlusu D Vitamini eksikliği olabilir.

Birçok gözlemsel araştırma, yetersiz D Vitamini ve kronik bel ağrısı arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Depresyon

Evet yanlış duymadınız, bu vitamin psikolojiniz ve modunuzla da yakından ilişkili. Bazı bilimsel araştırmalarda D Vitamini eksikliğinin başta ileri yaştaki yetişkinler olmak üzere depresyonla bağlantılı olduğu görüldü. Bu durumlarda takviye almanın psikolojiyi ve modu olumlu etkilediği, depresyon etkisini tersine çevirdiği belirlendi.

Yaraların yavaş iyileşmesi veya düzgün iyileşmemesi

Bu vitaminin yeterli alınmaması, herhangi bir yaralanma veya ameliyat nedeniyle ortaya çıkan yaraların iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. Laboratuvar araştırmaları, diş operasyonları geçiren kişilerin yaralarının iyileşmesinin D Vitamini eksikliğinden olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Ortaya çıkan enfeksiyonların geç iyileşmesi de, bu vitamin yeterli alınmadığında söz konusu olabiliyor.

Kemik kaybı

D Vitamini kalsiyum emiliminin yanında kemik metabolizması için de hayati bir rol oynuyor. Kemik kaybı yaşayan hastaların, kalsiyum takviyesinin yanında D Vitamini desteği alması da gerekebiliyor.

Kemiklerdeki mineral yoğunluğunun düşük olması, kemiklerin kalsiyum ve diğer mineralleri kaybettiğinin göstergesi. Genellikler yaşlı bireyleri ve kadınları etkileyen bu sorun, kemik kırığı riskini arttırıyor.

Özetle, kemik mineral yoğunluğunun düşük olduğuna dair bir teşhis, D Vitamini eksikliğinin işareti olabilir. Yaşlandıkça kemiklerin korunabilmesi için vitaminin yeterli miktarda alınması büyük önem taşıyor.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle stres veya kalıtımsal faktörlerle ilişkilendiriliyor. Stres gerçekten de saç dökülmesinin en sık rastlanan sebeplerinden biri. Ancak saç dökülmesi hızlı gerçekleştiğinde, bunun sebebi genellikle bir hastalık veya besin eksikliği oluyor.

Kadınlarda saç dökülmesi D Vitamini seviyelerinin düşük olmasıyla ilişkilendirilse de, bu konuda pek fazla çalışma yapılmış değil.

Saçların çok hızlı dökülmesine yol açan bir otoimmün hastalığı olan Alopecia areata, da D Vitamini eksikliğinin etkisiyle ortaya çıkabiliyor.

Kas ağrısı

Kas ağrılarının birçok sebebi olabiliyor. Esas sebebi belirlemek ise oldukça güç. D vitamini eksikliğinin potansiyel bir kas ağrısı etkeni olduğunu gösteren bazı bilimsel çalışmalar bulunuyor. Bu araştırmalardan birinde, kronik kas ağrısı çeken bireylerin %71’inde eksikliği olduğu belirlenmiş.

D Vitamini eksikliğine bağlı ağrının sebebinin, vitaminle ağrıyı hisseden sinir hücreleri arasındaki bir etkileşim olabileceği düşünülüyor.

Otizm

Avustralyalı araştırmacılara göre, hamilelikte D vitamini eksikliği çocuklarda otizm görülme riskini arttırıyor. Bir grup çalışması yürüten araştırmacılar, vitamin takviyelerinin risk altındaki anneler için önemli olduğunu vurguladı.

Queensland Üniversitesi Beyin Enstitüsü ve Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezi akademisyenleri, Rotterdam’da yapılan uzun vadeli “R Nesli” çalışmasına katılan 4.229 hamile kadının ve çocuklarının kan örneklerini analiz etti.

Araştırma sonuçları Molecular Psychiatry dergisinde yayınlandı.

D Vitamini Eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D Vitamini eksikliği oldukça yaygındır ve birçok insan, belirtilerin hafif ve karmaşık olması nedeniyle bu durumda olduğunun farkında değildir. Problemin iyi tarafı, teşhis konduktan sonra çözümün kolay olmasıdır.

Yağlı balıklar ve takviye edilmiş süt ürünleri gibi D vitamini içeren besinler tüketerek; güneşte daha fazla zaman geçirerek eksikliği giderebilirsiniz. Bunları yapma imkanınız yoksa, eczanelerde veya internette satılan D Vitamini takviyesi almayı deneyebilirsiniz.

16 Mar 2023 - 17:00 - Sağlık

Mahreç  Baran Wp


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.