Türk bilim insanlarından tıp dünyasında bir ilk!

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kolon kanserinin teşhis ve tedavisinde yaygın metotlardan biri olan Kolonoskopi uygulamasında ilk robotik cihaz geliştiriliyor.

Türk bilim insanlarından tıp dünyasında bir ilk!
Türk bilim insanlarından tıp dünyasında bir ilk!
Haber albümü için resme tıklayın

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kolon kanserinin teşhis ve tedavisinde yaygın metotlardan biri olan Kolonoskopi uygulamasında ilk robotik cihaz geliştiriliyor.

Dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyon kolon kanseri / kolorektal kanser (KRK) tanısı konulurken, 500.000 hasta KRK nedeniyle yaşamlarını yitiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2007-2008 yıllarında 12 ildeki kanser kayıt merkezi verilerine göre, Türkiye’de KRK görülme sıklığı açısından tüm kanserler içinde %7,8 ile kadınlarda üçüncü ve %7,5 ile erkeklerde dördüncü sırada yer alıyor.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

50-70 yaş arasındaki hastalarda 10 yılda bir kolonoskopi öneriliyor. Günümüz standartlarında ince, uzun ve esnek bir cihazla bağırsak içerisinde kanser taraması yapılan kolonoskopi prosedüründe baygın olması tercih edilen hastanın kalın bağırsağından ince bağırsağına kadar tarama yapılıyor ve cihazın kamerasıyla görüntüler alınıyor. Kanser hücresi tespit edildiği takdirde, aynı cihazla biyopsi işlemi de gerçekleştirilebiliyor.

Bu prosedürdeki problem endoskopist için zorlu ve hasta için ağrılı bir işlem olması. Kolonoskopi, yarım saat ile bir saat arasında süren bir işlem olmakla beraber endoskopistin kamera görüntüsünün yansıdığı ekrana bakarak el-göz koordinasyonunu sağlaması gereken zor bir prosedür. Aynı zamanda cihazın ilerlerken kolon duvarlarını zorlaması veya duvarlara çarpması durumunda hasta için ağrılı süreçlere sebep olan, dolayısıyla da halkta çekince yaratan bir işlem.

Ağrısız ve hızlı kolonoskopi için...

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği, kolonoskopi işleminin süresini yarıya indirmeyi ve işlem sonrasında hastanın ağrılarını azaltmayı hedefleyen yeni bir medikal cihaz geliştirmek için TÜBİTAK destekli bir projeye başladı. Robotik bir sistemle geleneksel kolonoskopi yöntemini değiştirmeyi amaçlayan proje kapsamında, ülkemizde ilk yerli robotik kolonoskopi cihazı geliştirilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Samur ve ekibi, bütün dünyada aynı şekilde uygulanan kolonoskopi işlemini acısız ve kısa sürede gerçekleştirecek robotik bir kolonoskopi cihazı geliştirmeyi hedefliyor. Klasik kolonoskopi işleminin dezavantajlarına dikkat çeken Samur, “Rutin bir işlem olduğu için hasta sayısı çok oluyor. Fakat işlem uzun sürüyor. Bir endoskopistin tek günde bakabileceği hasta sayısı 8-10 civarında. Türkiye’de de bu prosedürün Sağlık Bakanlığı tarafından rutin olarak yapılması istendiği için şu an kapasite karşılanamıyor. Bu süre düşürülürse daha fazla hastaya daha hızlı bakılabilecek ve kanser teşhisinde hızlı ilerlenebilecek” dedi.

Kolonoskopi alanında dünyada ilk robotik cihaz

Yeni projede ince, uzun, esnek ve sabit uzunluktaki cihaz geride bırakılıp yerine havayla şişen balon sistemi getiriliyor. Şişerken bağırsağın şeklini alarak ilerlemesi planlanan cihazla hasta rahatsızlığının önüne geçilecek. Cihazın ilginç yanı ise robotik olarak tasarlanmış olması. Bu plan dâhilinde endoskopistin hastanın başında olmak yerine, daha rahat bir yerde oturarak uzaktan kumandayla cihazı kontrol etmesi düşünülmüş. Tasarım, kolonoskopi alanında dünyada ilk robotik cihaz olacak.

Projenin nasıl başladığını anlatırken, talebin hekimlerden geldiğini belirten Evren Samur, “İşlem süresi uzun, el-göz koordinasyonu zordu. Daha doktoramı yaparken kolonoskopiyi robotik hale getirmemizle ilgili bir öneri gelmişti. Bunun üzerine çalışan araştırma grupları var; ama klinik olarak kanıtlanmış ve ürüne dönüşmüş bir kolonoskopi robotu dünyada yok” diye konuştu.

Prototiple gelen başarı

Yaklaşık iki yıl önce öğrencisiyle beraber oturup bu fikir üzerine düşünmeye başlayan Samur, balon sistemi ortaya çıkınca projenin ilk adımlarını laboratuvarda küçük bir prototiple deney yaparak attı.

Deneyin başarılı olması ve gerekli planlamaların hazırlanmasının ardından tüm dünyada geçerli olan PCT patent başvurusu yapılmış durumda. Haziran 2016 itibariyle TÜBİTAK’tan 1003 projesi olarak yaklaşık 2 milyon TL ile desteklenmeye başlayan yeni endoskopi cihazı geliştirme çalışmalarının üç yıl içinde tamamlanması düşünülüyor.

Projede araştırmanın tamamı Makina Mühendisliği Bölümü ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nün altyapısı kullanılarak Boğaziçi Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Medikal anlamda bilimsel danışmanlık rolü ve projenin son yılında gerçekleşecek testlerin sorumluluğunu ise Acıbadem Üniversitesi üstleniyor. Balon sisteminin üretiminde Simeks Medikal adlı firma projeye destek oluyor.

Projenin son yılında bitmiş prototipler önce plastik mankenler, sonra da domuzlar üzerinde denenecek. Etik kurul onayları alınmış ve Acıbadem Üniversitesi’nin üstleneceği deneylerin başarıya ulaşması durumunda uluslararası izinlerle bir sonraki adımlar izlenecek.

24 Eki 2016 - 08:16 - Sağlık

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.