Uluslararası uçuşlara hava polisi koruması!

Türk tescilli sivil hava araçlarında, uluslararası uçuşlarda hava aracının, yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin sağlanmasına yönelik özel eğitimli hava polisi bulundurulacak.

Uluslararası uçuşlara hava polisi koruması!
Uluslararası uçuşlara hava polisi koruması!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk tescilli sivil hava araçlarında, uluslararası uçuşlarda hava aracının, yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin sağlanmasına yönelik özel eğitimli hava polisi bulundurulacak.

İçişleri Bakanlığının Türk Tescilli Sivil Hava Araçlarında Bulundurulan Özel Eğitimli Silahlı Güvenlik Görevlilerinin Görev, Yetki ve Sorumluluklarına Dair Yönetmelik, 1 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle, Türk tescilli sivil hava araçlarında, hava aracının ve hava araçlarındaki yolcuların güvenliğini tehlikeye atan yasa dışı müdahale eylemlerine karşı, uluslararası uçuşlarda sivil hava araçlarının, yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin sağlanmasına yönelik özel eğitimli silahlı emniyet teşkilatı personelinin görevlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Hava polisi tanımı

Uluslararası uçuşlarda Türk tescilli sivil hava araçlarında görevlendirilecek silahlı emniyet teşkilatı personelinin seçimi, eğitimi, görev ve çalışma esasları ile göreve ilişkin diğer hususları kapsayan Yönetmelikte Hava polisi, “Türk tescilli sivil hava araçlarında uluslararası uçuşlarda görevlendirilen özel eğitimli emniyet teşkilatı personelini,” şeklinde tanımlandı.

Hava araçlarında yasa dışı müdahale eylemleri; Hava aracının yasa dışı olarak ele geçirilmesi, Hizmetteki hava aracına zarar verilmesi, Hava aracı içinde rehine alınması, Hava aracına izinsiz girilmesi, Hava aracına kötü amaçla silah, tehlikeli cihaz veya madde sokulması, Hava aracının insanları öldürmek, yaralamak, çevre ve binalara zarar vermek amacıyla kullanılması, Havalimanında veya sivil havacılık tesislerinde uçuşta veya yerde olan hava aracının, içindeki yolcuların, mürettebatın/ekibin emniyetinin tehlikeye atılmasına yol açacak eylemler olarak sıralandı.

Aday adaylarında aranacak şartlar

Hava polisi aday adaylarında müracaat tarihi itibarıyla aranacak şartlar şunlar:

a) Polis memuru ve daha üst rütbedeki emniyet hizmetleri sınıfı personeli olmak,

b) Emniyet teşkilatında fiilen beş yıl çalışmış olmak,

c) Kıdeme etkili ceza almamış olmak,

ç) En az ön lisans mezunu olmak,

d) İkinci bölge hizmetini bir kez tamamlamış olmak,

e) Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,

f) Son üç performans atışında ayrı ayrı 90 puan ve üzeri puan almış olmak,

g) Birimin en üst dereceli amiri tarafından muvafakat verilmiş olmak,

ğ) Sağlık raporuna (Diğer havacılık personeli sağlık raporu) sahip olmak.

Bunların yanı sıra, ihtiyaç duyulması halinde, Daire Başkanlığınca başvuru duyurusunda belirtilmek kaydıyla sivil havacılık alanında eğitim ve mevzuat yeterlilikleri, havalimanında çalışma süresi, yaş açısından ek şartlar belirlenebilecek.

Belirtilen niteliklere sahip olan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen yer ve tarihte, oluşturulacak komisyonlarca fiziki yeterlilik ve atış sınavına tabi tutulacak.

Fiziki yeterlilik ve atış sınavında başarılı olan personele Hava Polisi Temel Eğitimi Kursu verilecek. Hava polisi temel eğitimini başarı ile bitiren emniyet teşkilatı mensuplarına Hava Polisi Temel Eğitimi Sertifikası verilecek.

Hava polisi, kokpiti koruyacak

Hava polisi; Kanunsuz şekilde, şiddet veya şiddete başvurma tehdidi ile uçaktaki bir veya birden fazla şahsın uçuş halindeki bir uçağın faaliyetini engellediği, uçağın kontrolünü ele geçirmeye teşebbüs ettiği veya kontrolü altına aldığı durumlarda uçuş güvenliğini sağlamak amacıyla uçağın kontrolünü yetkili kaptan pilota geri vermek; ayrıca kokpit, mürettebat, yolcu can güvenliğini sağlamak ve yasa dışı müdahale eylemlerini önlemek için orantılı olarak uygun koruyucu güvenlik tedbirlerini alacak.

Sivil kıyafetli olarak görev yapacak olan hava polisleri, söz konusu durumların olacağına dair makul şüphe olması halinde kokpiti koruyacak.

Hava polisinin görevi, görev aldığı uçaktaki mürettebat tarafından bilinecek; ancak hava polisinin kimliği yolculardan gizli tutulacak.

Görevlendirme

THY, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) ve TÖSHİD’e üye olmayan hava yolu şirketleri tarafından, yaz ve kış dönemlerine ait hava polisi protokolü yapılan ülkelere ve Sivil Havacılık Güvenliği Risk ve Tehdit Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenen ülkelere ait uçuş bilgileri, Daire Başkanlığına ilgili havayolu şirketleri tarafından verilecek.

Hava polisinin görev alacağı uçuş rotaları ve ülkeler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü koordinesinde Sivil Havacılık Güvenliği Risk ve Tehdit Değerlendirme Komisyonunun görüşleri alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek.

Hava polisliği görevi; Personelin, hava polisliği hizmetinde verimli olamayacağının veya durumunun hava polisliği hizmetini olumsuz etkilediğinin bilgi ve belgelerle anlaşılması, Hava polisliği ile ilgili gizli bilgi ve belgelerin yetkili makamlar ve yetkili kişiler dışında paylaşılarak gizlilik kurallarının ihlal edilmesi, Personelin kesinleşmiş bir idari suçtan dolayı kıdeme etkili ceza almış olması, Hava polisliği görevine başladıktan sonra her beş yılda bir alınan sağlık raporu (Diğer havacılık personeli sağlık raporu) sonucunun olumsuz olması halinde Genel Müdür onayı ile sona erecek.

Her uçuşta en az iki hava polisi olacak

Uçaklarda görevlendirilecek hava polisi sayısı; hava aracı tipi, yolcu kapasitesi, uçuş süresi, uçuş yapılacak bölgenin risk durumu ve istihbari bilgileri göz önüne alınarak Daire Başkanlığınca belirlenecek. Görevlendirilecek hava polisi sayısı ikiden az olamayacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütecek.

# THY

01 Eki 2019 - 05:16 - Güncel

Mahreç  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.