23 projede 19 firmaya Süper Teşvik!

Proje bazlı teşvik sistemi kapsamında 23 projede 135 milyar TL süper teşvik verilecek 19 firma belli oldu. Teşvik belgesi alacak şirketler arasında süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Sütaş da var.

23 projede 19 firmaya Süper Teşvik!
23 projede 19 firmaya Süper Teşvik!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Proje bazlı teşvik sistemi kapsamında 23 projede 135 milyar TL süper teşvik verilecek 19 firma belli oldu. Teşvik belgesi alacak şirketler arasında süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Sütaş da var.

Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yürütülen proje bazlı teşvik sistemi, Türkiye’nin ithalatta milyar dolarlarla ifade edilen açık verdiği yedi sektörde, ucu açık teşviklerle büyük yatırımların Türkiye’ye çekilmesini amaçlıyor.

Bakanlar Kurulu aldığı yetki ile proje bazlı teşvik sistemine kabul edilen yatırımlara kredi maliyetinden arazi tesisine, vergi indirimlerinden sigorta prim desteğine hatta yatırımcının istediği farklı bir teşvik de dahil olmak üzere ucu açık teşvik verme yetkisine sahip bulunuyor.

19 firmaya 135 milyar TL Süper Teşvik

Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. 19 firmaya 23 adet yatırım projesi için 135 milyar liralık teşvik belgesi verildi.

23 proje ile yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 binden fazla da dolaylı istihdam yaratılması öngörülüyor. Yatırımların hayata geçirilmesiyle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolar olumlu etki yaratacağı tahmin ediliyor.

Sütaş da var

Süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Sütaş’ın da aralarında olduğu süper teşvikten yararlanacak şirketler; Alvı Medıca, Assan, Atayurt, BMC (4 adet proje), CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA (2 adet proje), İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak-Renault, Yıldız Metalurji, Vestel ve Tosyalı Holding olarak belirlendi.

Desteklenecek yatırım konuları

Stratejik nitelikleri ve teknolojik özellikleri nedeniyle proje bazlı olarak desteklenecek yatırım konuları şöyle:

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi)

Metalürji Yatırımları (Alüminyum yassı mamul, entegre madencilik, külçe çinko, külçe kurşun, izabe ve katot bakır üretimi vb.)

Ham Petrol İşleme Rafinerisi

Petrokimya Ürünleri (Polietilen, Polipropilen, Polimer-Çips, PTA-MEG vb.)

Karbon Elyaf ve Kompozit Malzeme

Tıbbi Cihazlar ve Sağlık Teknolojileri (Kateter, stent, kalp kapakçığı üretimi)

Raylı Sistem Araçları (Hızlı tren, metro vb.)

Savunma Sanayi Teknolojileri (Muhtelif zırhlı araçlar, muharebe uçağı)

Motorlu Taşıtlar-Elektronik (Hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi)

Tarım Teknolojileri Yatırımları (Entegre teknik hayvancılık)

Proje bazlı teşvik sistemi ile sağlanan destekler

Proje bazlı destek sistemi kapsamında; kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon dolar tutarındaki, ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşümünü sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar proje bazlı olarak destekleniyor.

Söz konusu uygun olduğu tespit edilen ve proje bazlı olarak desteklenmesine karar verilen yatırım projelerine nitelik ve ihtiyaçları doğrultusunda yatırımcılara sunulan destekler şöyle:

Vergisel Destekler ( Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Bina inşaat harcamaları için KDV İadesi, Yatırım tutarının 2 katına kadar Kurumlar Vergisi İndirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi İstisnası,)

İstihdam Destekleri (10 yıla kadar Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 10 yıl süreyle Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Nitelikli Personel Desteği)

Finansal Destekler (Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar Faiz veya Kâr Payı Desteği, Sermaye Katkısı, 10 yıla kadar Enerji Desteği)

Yatırım Yeri ile ilgili Destekler (Yatırım Yeri Tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi, Altyapı Desteği)

Diğer Destekler (Kamu Alım Garantisi ve ile İzin, Ruhsat, Tahsis, Lisans ve Tescillerde Kolaylık Getirilmesi)

Yatırımcılar, bu desteklerin bir veya birden fazlasından yararlanabilecekler.

09 Nis 2018 - 10:56 - Güncel

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.