Pandemi güncesi: İtalya’da Mart’tan bu yana en yüksek can kaybı yaşandı

İtalya’da Mart’tan bu yana Covid-19’a bağlı en yüksek can kaybı kayıtlara geçerken, Fransa’da can kayıplarının sayısı 50 bini aştı.

Pandemi güncesi: İtalya’da Mart’tan bu yana en yüksek can kaybı yaşandı
Pandemi güncesi: İtalya’da Mart’tan bu yana en yüksek can kaybı yaşandı
+17
Haber albümü için resme tıklayın

İtalya’da Mart’tan bu yana Covid-19’a bağlı en yüksek can kaybı kayıtlara geçerken, Fransa’da can kayıplarının sayısı 50 bini aştı.

İtalya’da korona virüse bağlı can kayıplarında rekor artış yaşandı.

Son 24 saatte 853 kişi hayatını kaybetti

İtalya’da korona virüs salgınında son 24 saatte 853 kişinin hayatını kaybetmesiyle 28 Mart’tan bu yana en yüksek can kaybı yaşandı. Daha önce ülkedeki en yüksek can kaybı, 27 Mart'ta 969 kişinin hayatını kaybetmesi ile kayıtlara geçmişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, son 24 saatte 23 bin 232 yeni vakanın tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 1 milyon 455 bin 22'ye ulaştı. Son 24 saatte 853 kişinin daha virüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle de toplam can kaybı 51 bin 306'ya yükseldi.

İtalya’da son 24 saatte 189 bin 659 kişiye Covid-19 testi yapılırken, aktif Covid-19 hasta sayısının 798 bin 386 olduğu belirtildi.

Ülkede yoğun bakıma alınan hasta sayısında ise olumlu seyir devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 6 Covid-19 hastasının yoğun bakım ünitesine alındığını açıkladı. Halen ülke genelinde toplam 3 bin 816 hasta yoğun bakımda tedavi görüyor.

Conte: “Noel'de Covid-19 önlemleri AB ile koordineli alınacak”

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte G20 Küresel Sağlık Zirvesi (Global Health Summit) kapsamında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü. Conte görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Noel dönemindeki Covid-19 önlemlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile koordinasyon içinde alınacağını duyurdu.

Fransa’da can kayıpları 50 bini aştı

Fransa’da korona virüs salgınında toplam can kaybı 50 bini aştı. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 9 bin 155 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 2 milyon 153 bin 815’e ulaştı. Bakanlık, son 24 saatte 458 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 50 bin 237’ye yükseldiğini aktardı. Ülke genelinde bin 833’ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 12 bin 174 kişi hastanelerde tedavi altında bulunuyor.

Macron, normale dönüşün üç aşamalı takvimini açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ulusa sesleniş konuşmasında, sokağa çıkma yasağının bitişi ve normale dönüşün üç aşamalı takvimini açıkladı. Macron, 15 Aralık itibariyle sokağa çıkma yasağının tam olarak kalkacağını duyurdu.

28 Kasım, 15 Aralık ve 20 Ocak olmak üzere üç kademeli uygulamalar getirileceğini ve Fransızların çabalarına devam etmeleri gerektiğini ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı, "İkinci dalganın pik noktası geçti" ifadelerini kullanırken, 28 Kasım itibariyle kısıtlamaların hafifletileceğini duyurdu.

İşte 3 aşamalı takvim!

Macron, 28 Kasım itibariyle önceden 1 saat ve 1 kilometre ile sınırlandırılan sokağa çıkış izinlerinin, 20 kilometre ve 3 saate çıkaracaklarını, okul dışı aktivitelerin de tekrar başlayabileceğini, izin belgesinin ise yine gerekli olmaya devam edeceğini vurguladı. Mağaza ve evlere yönelik hizmet sektörünün tekrar açılacağını duyuran Fransa Cumhurbaşkanı, restoranların akşam saat 21.00'e kadar açık kalabileceğini ve sıkı bir sağlık protokolü uygulanacağını aktardı. Macron, ibadetlerin 30 kişi ile sınırlandırılacağını ve ibadethanelerde ibadet edilebileceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, ikinci etap olarak 15 Aralık itibariyle genel sokağa çıkma yasağının biteceğini, fakat akşam saat 21.00 ile sabah 7.00 arası kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Macron, kısmi sokağa çıkma yasağının Noel gecesi olan 24 Aralık ve yeni yıl gecesi olan 31 Aralık günü uygulanmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Macron, ayrıca sinema, müze ve tiyatroların 15 Aralık itibariyle tekrar kapılarını açacağını duyurdu.

Son etap olarak 20 Ocak tarihini belirleyen Macron, "O tarihte yıl sonu kutlamaları konusunda yeterli perspektife sahip olacağız" ifadelerini kullanarak, tekrardan durum incelemesi yapacaklarını dile getirdi. Macron kayak merkezleriyle ilgili olarak ise, "Bana göre önümüzdeki tatiller için bir açılış öngörmek imkansız görünüyor, ancak Ocak ayında yeniden açılmaları daha uygun görünüyor" dedi.

Macron, Covid-19'a karşı aşı yaptırmanın zorunlu olmayacağını ve aşı kampanyasının "en hassas insanlar" için Aralık sonu Ocak başı gibi başlayacağını duyurdu.

İngiltere'de aşı karşıtı gösterilerde 3 kişi gözaltına alındı

Korona virüs salgını nedeniyle 5 Kasım'dan bu yana 4 haftalık ikinci bir ulusal sokağa çıkma yasağının uygulandığı İngiltere'de bir grup gösterici salgın için geliştirilen aşıların zararlı olduğunu savunarak aşı karşıtı gösteri yaptı.

Ulusal kısıtlamalar gereğince sokağa çıkma ve gösteri yasağına rağmen aşı karşıtlarının düzenlediği eyleme İngiltere Eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in abisi Piers Corbyn liderlik etti. Corbyn ile beraber az sayıdaki eylemci grup, başkent Londra'daki Bill ve Melinda Gates Vakfı önünde toplandı.

Aşının zararlı olduğunu iddia eden pankartlar taşıyan göstericiler, polisin uyarılarının dikkate almamasının ardından 3 kişi gözaltına alındı.

Mayıs ayından bu yana en yüksek günlük ölüm kaydedildi

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, son 24 saatte 11 bin 299 yeni vakanın tespit edildiği, toplam vaka sayısının ise 1 milyon 538 bin 794'e ulaştığı belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 608 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 55 bin 838'e yükseldi. İngiltere’de 12 Mayıs tarihinden bu yana korona virüs nedeniyle en yüksek günlük can kaybına ulaşıldı.

Polonya'da korona virüsten rekor ölüm!

Korona virüsün ikinci dalga kâbusunun sürdüğü ülkelerden Polonya'da, bugün rekor sayıda ölüm gerçekleşti. Polonya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada korona virüs nedeniyle son 24 saatte 674 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Pandeminin başından beri en yüksek ölü sayısı açıklayan ülkede, bugüne kadar toplamda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 14 bin 988'e ulaştı. Bakanlığın bugüne kadar açıkladığı en yüksek ölü sayısı 19 Kasım tarihinde 637 olmuştu.

Ölü sayısındaki yüksek rakamlara rağmen tespit edilen vaka sayılarında ise düşüş gözlenmeye başlandı. Geçtiğimiz haftalarda günlük vaka sayılarının 27 bine çıktığı ülkede, bu hafta başından itibaren rakamlar 20 binin altına düştü. Polonya Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte tespit edilen vaka sayısının 15 bin 362 olduğunu bildirdi. Bu rakamla birlikte pandeminin ilk kez görüldüğü Mart ayından bu yana ülkede tespit edilen vaka sayısı 924 bin 422'ye ulaştı.

Bugüne kadar iyileşen hasta sayısının 469 bin 527 olduğunu ifade eden Bakanlık, aktif hasta sayısının ise 439 bin 907 olduğunu açıkladı. Halen 338 bin 769 kişinin karantinada olduğu ülkede, 22 bin 119 kişi de hastanelerde tedavi görüyor. 2 bin 73 kişi ise solunum cihazına bağlı durumda.

İsveç’te Ocak ayında Covid-19 aşılaması başlayabilir

İsveç Aşı Koordinatörü Richard Bergström yaptığı açıklamada, İsveç’te halkın Covid-19’a karşı aşılanmasına Ocak ayında başlamasının planlandığını belirtti.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren ise, hükümetin üç aşı üreticisiyle anlaşma imzaladığını ifade ederek, İsveç'in ihtiyacından daha fazla aşı dozu alacağı anlamına geldiğini kaydetti. Bakan Hallengren, AstraZeneca, Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların onaylanmasını beklediklerini belirtirken, aşıların ilk olarak sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlara yapılacağını açıkladı. Hallengren, ilerleyen zamanlarda ise isteyen herkesin aşılanacağını bildirdi.

Tokyo’da yeni Covid-19 dalgası yetkilileri harekete geçirdi!

Covid-19 salgınında yeni dalganın etkisini sürdürdüğü Japonya’da, başkent Tokyo'nun yerel yönetimi tedbir için harekete geçti. Tokyo Valisi Yuriko Koike son günlerde artış eğilimi gösteren korona virüs vaka sayıları nedeniyle bar ve restoranlardan çalışma saatlerini yaklaşık 3 hafta süreyle kısıtlamalarını isteyeceklerini açıkladı. Önümüzdeki Cumartesi günü itibariyle alkol servisi yapan mekanların saat 22.00 itibariyle kapanmasını talep edeceklerini belirten Koike, sınırlama talebinin 17 Aralık tarihine dek geçerli olacağını ifade etti.

Japonya'da hükümet dün Sapporo ve Osaka şehirlerinin ekonomiyi canlandırmak için uygulanan "seyahate çık" kampanyası kapsamından geçici olarak çıkarıldığını açıklamış, karara gerekçe olarak da söz konusu bölgelerde artan vaka sayıları gösterilmişti.

Uzmanlar uyardı

Geçtiğimiz hafta 5 gün üst üste 2 binin üzerinde Covid-19 vakasının kayda geçtiği Japonya’da, hükümete danışmanlık yapan uzman kurulu dün önlem alınması gerektiği konusunda uyarmış; Hokkaido, Tokyo, Osaka ve Nagoya başta olmak üzere nüfusun yoğun olduğu bölgelerde artan enfeksiyonlar nedeniyle sağlık sisteminde tıkanma yaşanabileceği endişesi dile getirilmişti.

Japonya’da bugün doğrulanan bin 930 yeni enfeksiyon ile ülkede şimdiye dek korona virüs bulaşan kişi sayısı 138 bin 484'e, son 24 saatte 13 hastanın hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı da 2 bin 41'e ulaştı.

Ekvador’da koronavirüsten ölenler mezardan çıkarılıyor!

Ekvador Savcılığı, Covid-19 salgınının en kritik günlerinde hayatını kaybedenlerin kimliklerinin tespit edilmesi için çalışmalara başladı. Guayaquil şehrinde konteynerlerde bulunan çok sayıda cesedin kimliklerinin belirlenmesi için korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin mezarları kazılmaya başlandı.

Savcılık Ofisi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, "Savcılık Bürosu, Ulusal Adli Tıp Sisteminin de desteğiyle Covid-19 salgını sırasında yaşamını yitirenlerin kimliklerini tanımlamak için DNA örnekleri topluyor” ifadeleri yer aldı.

Ekvador Savcılığı olayla ilgili soruşturmayı Mayıs ayında, şehrin Los Ceibos Hastanesi etrafındaki çöp konteynerlerinde 237 cesedin parçalanmış halde bulunmasının ardından başlatmıştı.

Salgının ilk olarak ortaya çıktığı Mart ve Nisan ayları arasında çok sayıda can kaybı olması nedeniyle Guayaquil’de sağlık ve cenaze sistemi çökmüştü. Devlet hastanelerinde yaşanan ceset karmaşalarının yanı sıra evinde ölenlerin naaşları da günlerce bekletilmiş, pek çok ceset kimliği tespit edilmeden yakılmıştı. Yaşanan kimlik karmaşası sonucunda aslında yaşayan pek çok kişi sisteme ölü olarak kaydedilmiş, sonrasında ise hayatta oldukları anlaşılmıştı.

İHA

25 Kas 2020 - 12:06 - Dünya

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.