Türkiye Bankalar Birliği’nden iflas erteleme uyarısı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, çok sayıda şirketin iflas erteleme kararını istismar ettiğini söyledi, yakın zamanda iflas erteleme konusunda yeni düzenleme getirileceğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden iflas erteleme uyarısı
Türkiye Bankalar Birliği’nden iflas erteleme uyarısı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, çok sayıda şirketin iflas erteleme kararını istismar ettiğini söyledi, yakın zamanda iflas erteleme konusunda yeni düzenleme getirileceğini açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün kredileri Ocak ayı sonunda yüzde 19,3 oranında artışla 1.5 trilyon liraya ulaşırken, Ocak 2015’te yüzde 2,87 olan brüt takipteki alacakların toplam nakdi kredilere oranı, Ocak 2016'da yüzde 3,18’e yükseldi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Türk bankacılık sistemindeki kredilerin geri dönüşlerinde bir miktar sıkıntılar olduğunu vurgulayan Aydın, “Ama kesinlikle yönetilebilir düzeydedir, hem firma ayağı bunu yönetebilecek kalite, kapasite ve kalibrededir hem de Türk bankacılık sistemi gerek sermaye yeterliliği gerek likidite açısından bu süreci yönetebilecek durumdadır" dedi.

Bankaların özkaynak kârlılığının sermaye maliyetinin altında kalarak özkaynak büyümesini destekleyecek yeterlilikte artmadığını belirten Aydın, "Mevcut durumda sermaye maliyeti yüzde 15, ortalama sermaye getirisi ise yüzde 10 düzeyindedir. Özkaynaklar risk artışı kadar artmaz ise kredi büyümesi sürdürülemez. Basel'den gelen yükler de dikkate alınarak bir hesaplama yapıldığında, sektör olarak 2018 yılında sermaye yeterliliğinde sınıra geliniyor" dedi.

Bankaların kredileri geri çağırmasının söz konusu olmadığını ifade eden Hüseyin Aydın, "Şu anda net faiz marjı aynı kaldığı için biz hacimsel büyümeye oynuyoruz, kârı belli bir noktada tutabilmek için. Onun için asla kredi geri çağırma ya da kredi iştahında daralma söz konusu değil, böyle birşey yaparsak bir önceki yılın kârlılığını elde edemeyiz" diye konuştu.

“İflas erteleme suiistimal ediliyor”

Son dönemde çok sayıda şirketin mahkemelerden iflas erteleme kararı aldığını ancak temelde belli bir dönemde finansal zorluk yaşayan şirketlere "nefes aldırma" amacı taşıyan uygulamanın istismar edildiğini kaydeden Aydın, uygulamada gerek bankalar gerekse şirketler tarafındaki sorunların giderilmesi için yeni düzenleme istediklerini söyledi. Aydın, şöyle devam etti:

"Sistem istismar ediliyor. Bu istismar şirketin ya da bizim yanlışlarımızdan kaynaklanabilir. Biz bunların ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Bizimse bizim, reel sektörse reel sektör, firmanınsa firmanın, hukuk sistemindeyse o tarafın bu noksanlıkların bütün paydaşlarıyla bu işin çözümü için devletle iletişim halindeyiz. Devlet bu konuda bir düzenleme yapılması hususuna sıcak bakıyor. Çok uzun olmayan sürede bir düzenleme, alacaklı ve borçluyu eşit şekilde yarıştıran bir sistemi kurgulamış olacağız. Bu bir hukuki düzenleme... Adalet Bakanlığı çalışıyor, İcra İflas Yasası'nda bir değişiklik olacak. Adalet Bakanlığı’na gittik anlattık."

Mart ayında yürürlüğe giren Basel III uygulamalarının daha sıkı kurallar getirdiğini ve mevcut duruma göre aynı risk düzeyi için daha yüksek sermaye ve daha yüksek likidite gerektirdiğini vurgulayan Aydın, "Mevcut duruma göre sermaye yeterliliğine 150-200 baz puan ek yük geliyor. Geçmişte alınan bazı aşındırıcı önlemler ortadan kaldırılarak sektöre net etkisi sıfırlanacağını veya 50 baz puanlık bir etki olacağını düşünüyoruz. Basel'den dolayı Türk bankacılık sektörünün bir sermaye kısıtıyla karşılaşmayacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Aydın, BDDK'nın bireysel kredilere gelir düzeyi ile ilişkili sınır getirilmesi üzerinde çalışmaları konusunda henüz Türkiye Bankalar Birliği’ne bir taslak gelmediğini de açıkladı.

Bankacılık sektörü ne kadar geri ödeme yaptı?

Bankacılık sektörünün geçen yıl toplam 1.8 milyar lira ücret ve komisyon geri ödemesi yaptığını, bunun 600 milyon lirasının Ziraat Bankası tarafından ödendiğini bildiren Aydın, "Ziraat Bankası bu yıl da yaklaşık 300,000 kişiye 250 milyon lira ücret ve komisyon geri ödemesi yapacak" dedi.

Bu konuda da atılması gereken adımlar olduğunu belirten Hüseyin Aydın, hakem heyetlerinin düzenlemelere aykırı aldıkları kararlardan sorumlu olmaları gerektiğini kaydetti. Aydın, "Bankacılık hizmetlerinden alınan ücret ve komisyonlara sınırlama veya yasak getirilmesi, faiz oranları üzerinde baskı yapmaktadır. TBB'nin söylediği, düzenlemelere uymak kaydıyla hizmet alan ücretini ödemelidir" dedi.

Aydın, bireysel müşterilerden alınan bankacılık hizmet gelirlerinin; toplam hizmet gelirleri içindeki payının yüzde 28, faiz dışı giderlere oranının ise yüzde 13 olduğunu söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

28 Mar 2016 - 16:01 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.