Damızlık manda düvesi yetiştiriciliğine hibe desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020-2022 yıllarında damızlık manda düvesi yetiştiriciliği yatırımlarına hibe desteği verilmesine dair esasları belirledi.

Damızlık manda düvesi yetiştiriciliğine hibe desteği!
Damızlık manda düvesi yetiştiriciliğine hibe desteği!
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020-2022 yıllarında damızlık manda düvesi yetiştiriciliği yatırımlarına hibe desteği verilmesine dair esasları belirledi.

Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, 16 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

2020-2022 yıllarında hibe desteği verilecek

Damızlık manda yetiştiriciliği yapan modern büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkenin damızlık manda ihtiyacının karşılanması, manda sayısının artırılması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesini sağlayacak yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasların belirlendiği Tebliğ; Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliklerine üye olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin yapacakları, 150 baş kapasiteye sahip, damızlık manda düve üretimi ve ticari gebe manda satışı için yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 150 baş olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımlarını kapsıyor.

Damızlık manda düvesi yetiştiriciliğine yönelik yatırımların desteklenmesi, Bakanlıkça belirlenecek olan illerde, 2020-2022 yılları için uygulanacak.

Yatırımlara Yönelik Destekleme Uygulama Esasları

Tebliğ kapsamındaki desteklerden damızlık manda yetiştiricileri birliğine üye olan;

a) Yeni yatırım projelerinde inşaat yapımı, hayvan alımı ile makine, alet ve ekipman alımı olarak belirlenen projelerin üçü ile birlikte başvuran yatırımcılar,

b) Rehabilitasyon veya kapasite artırımı projelerinde Karar kapsamındaki manda yetiştiriciliği yatırım konularından en az birini ihtiva eden bir proje ile başvuran yatırımcılar, yararlanacaklar.

Desteklemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar Bakanlıkça belirlenen ve internet sayfasında duyurulan süre içinde yatırımı yapacağı yerdeki il müdürlüğüne müracaat edecekler.

Yatırım konuları ve hibe oranları

Tebliğ kapsamında kurulacak işletmeler için şu oranlarda hibe desteği uygulanacak:

a) Yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyon konusunu kapsayan inşaat yatırımına, hibeye esas gerçekleşme tutarının % 50’si.

b) Damızlık dişi manda ve manda boğası alımına, hibeye esas alım tutarının % 50’si.

c) Yem karma ve dağıtma makinesi ve gübre sıyırıcı alımına, hibeye esas alım tutarının % 50’si.

Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımını tamamlayan yatırımcılar yararlanacak. Yatırım, yer tespit tutanağının düzenlendiği tarih itibari ile başlayacak ve aynı takvim yılı içinde tamamlanacak. Yatırımların son tamamlanma tarihi ilgili takvim yılının Kasım ayının son iş günü olacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

16 Şub 2021 - 08:06 - Tarım

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.