2016 yılında öne çıkan 16 pazarlama trendi!

Pazarlamada 2015 yılı için öngördüğü trendlerin birçoğu gerçekleşen Shutterstock adlı internet sitesi, 2016 için pazarlama trend öngörülerini yayınladı. Shutterstock’a göre, 2016 yılını 16 pazarlama trendi şekillendirecek. İşte Shutterstock’un öngördüğü o 16 trend:

2016 yılında öne çıkan 16 pazarlama trendi!
2016 yılında öne çıkan 16 pazarlama trendi!
+16
Haber albümü için resme tıklayın

Pazarlamada 2015 yılı için öngördüğü trendlerin birçoğu gerçekleşen Shutterstock adlı internet sitesi, 2016 için pazarlama trend öngörülerini yayınladı. Shutterstock’a göre, 2016 yılını 16 pazarlama trendi şekillendirecek. İşte Shutterstock’un öngördüğü o 16 trend:

 1. Pazarlamada markalı video içeriğin önemi

  Son birkaç yılda, sosyal medya kullanımının artmasıyla bazı markalar daha fazla görüntülenebilmek için video sürelerini kısalttı. Ancak ister uzun ister kısa video içerikleri oluşturulsun, videolara önem veren markalar bunun karşılığını alacak. Örneğin, Moët & Chandon, JetBlue, Johnnie Walker, Canada Goose, American Girl ve Lagavulin gibi markalar, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde hedef kitlelerine kaliteli içerik sunabilmek için uzun video içerikleri yayınladı.

 2. Görsel içerikler, e-reklam anlayışını da beraberinde getirdi

  Günümüzde görsel içerikler, müşteriyle online etkileşim içinde olmada hayati rol oynuyor. 2016 yılında görsel içerikler, hem müşterilerle online etkileşimi sağlayacak hem de online satışları destekleyecek. Görsel ticaret platformu Curalate tarafından yapılan bir çalışma, pazarlamacıların %77’sinin, görsel içeriklere yaptıkları yatırımın getirisini somut bir şekilde görememe kaygısı yaşadığını ortaya koyarken, sadece %10’unun kullandıkları görsel içeriğin satışlarına faydalı olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Pazarlamacıların yarısından fazlasının ise görsel içeriklerin online gelirlere nasıl katkı sağladığına dair şüpheleri var. Ancak 2016 yılında görsellerin öneminin daha da artmasıyla bu endişeler ortadan kalkacak.

 3. Nesnelerin interneti

  Günümüzde herhangi bir şekilde internetle bağlantısı olmayan bir cihaz bulmak çok zor. Dijital pazarlama, medya ve reklamcılık üzerine çalışan bağımsız pazar araştırma şirketi eMarketer’e göre nesnelerin interneti o kadar yaygınlaştı ki, seyahat ve konaklama şirketlerinin %70’inden fazlası müşterilerini izlemek ve onlarla ilgilenebilmek için android uygulamalar kullanıyor.

 4. Instagram’da reklam yapmak artık serbest

  Instagram, bir grup reklamcıyla deneme programı yaptıktan sonra, reklam platformunu 2015 yılı Eylül ayında 30 ülkede işletmelere açtı. Reklam platformunda, birçok işletme henüz yer almıyor. Ancak, 400 milyondan fazla kullanıcısıyla Instagram, müşterilerle iletişime geçmek için kullanılabilecek iyi bir kanal.

 5. Pazarlamada ünlülerin etkisi

  Bazen tek bir resim, milyonlarca kelimeden daha çok şey anlatır. Bazı ünlüler, bir markaya ya da ürüne ait yaptığı tek bir sosyal medya paylaşımından milyonlarca lira kazanabiliyor. Bu ünlülerin %89’unun Instagram hesabı var ancak bu parayı kazanabilmeleri için birden fazla sosyal medya kanalında paylaşım yapmaları gerekiyor. Teknoloji şirketi Zefr’in verilerine göre; Selena Gomez, Kendall Jenner, Taylor Swift, Kylie Jenner, ve Leo Messi gibi ünlüler, sosyal medyayı kullanarak pazarlama yapan ünlülerden sadece birkaçı. Pazarlamada ünlülerin etkisi büyük, çünkü belli bir takipçi kitlesi olan ünlüler, herkese hitap ediyor.

 6. Veri bilimcileri

  Veri bilimciliği, “21. Yüzyılın En Seksi İşi” seçildi bile. Şu anda çok yaygın olmayan bu meslek, daha da yayılacak ve hem küçük ölçekli hem de orta ölçekli şirketler veri bilimcisi çalıştıracak. Veri bilimcisi çalıştıran şirketlerin pazarlama verimliliği artacak ve dijital ortamları daha güvende olacak.

 7. Yeni nesil sosyal medyayla uyum

  Facebook, Twitter ve Instagram, hala en büyük sosyal medya kanalları olabilir; ancak pazarlamada odaklanılacak tek kanal bunlar değil. Yeni sosyal medya kanalları ortaya çıktıkça, işletmelere yeni pazarlama fırsatları doğuyor. İşletmelere ait uygulamalar, günümüzde müşteriyle iletişime geçmenin en iyi yolu ve bu uygulamalar, insanları sürekli rahatsız eden mesaj ve aramaların da önüne geçmiş oluyor.

  8-12 yaş arası çocuklara ve gençlere hitap eden iki uygulama Whisper ve Kik, popülarite kazanmaya başladı bile. Örneğin, hem çocuklara hem de ailelerine hitap eden Disney/Pixar’ın ‘İyi Bir Dinozor’ filmi potansiyel izleyicilerle iletişime geçmek için Whisper’da paylaşıldı. Mesajlaşma uygulaması Kik ise biraz daha riskli. Ancak önümüzdeki yıllarda pazarlamacılar, bu riskleri kabul ederek ve bunlara karşı çözümler üreterek yenilikçi kampanyalar için bu tarz uygulamaları kullanmaya başlayacak.

 8. Y jenerasyonundan Z jenerasyonuna

  Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim, vb. finansal servisler sunan, çok uluslu Amerika yatırım bankası Goldman Sachs’a göre önümüzdeki yıllarda pazarlamacılar dikkatlerini, Y jenerasyonundan dijital dünyayla doğar doğmaz tanışan nesil Z jenerasyonuna kaydıracak. Bu zamana kadar eğitimciler, araştırmacılar ve perakendeciler hep Y jenerasyonuna dikkat çekti ama şimdi başarılı olmak için Z jenerasyonuna yönelmek şart. Çünkü Z jenerasyonu dünyaya daha pragmatik açıdan bakıyor.

 9. Canlı akış

  Meerkat ve Periscope, 2015 yılı başlarında neredeyse aynı anda piyasaya sürüldü ve dolayısıyla ikisi arasında sayısız kıyaslama yapıldı. Hangisinin daha önde olduğu ise baktığınız kaynağa ve aya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; Adweek’e göre Haziran ayında Meerkat, Variety’e göre Temmuz ayında Periscope en çok kullanılan sosyal platform oldu. Markanız için hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, 2016 yılında herhangi bir uygulamadan canlı akış sağladığınızdan emin olun.

 10. Reklam engelleyici kullanımı

  Dünya genelinde yaklaşık 200 milyon kişi, internette gezinirken reklam engelleyici kullanıyor. Dolayısıyla pazarlamacılar, 2016 yılında reklam engelleyicileri teknolojisine ayak uydurmanın bir yolunu bulmalı. Örneğin; pazarlamacılar, tipik arama ve görüntüleme taktiklerini verimli bir şekilde kullanabilmek için yerli reklamcılarla birlikte çalışabilirler.

 11. Giyilebilir teknolojiye odaklanın

  İngiltere merkezli Juniper Research araştırma kuruluşuna göre, giyilebilir teknoloji ürünlerinden sağlanan kazanç, 2019 yılına kadar 53,2 milyar dolara ulaşacak. Fitbit, giyilebilir teknoloji sektörünün önde gelen ismi olurken, Apple ve Çinli Xiaomi kızışan rekabet ortamında Fitbit’i yakından takip ediyor. Sektördeki, hatta sektör dışındaki işletmelerin giyilebilir teknolojiye odaklanması ve ortak uygulama geliştirmesi, başarıya giden yolda önemli bir rol oynuyor.

 12. Pazarlama ve satış

  Gelişen teknoloji, pazarlamacıların müşterilere erişimini kolaylaştırdı. Günümüzde pazarlamacılar, müşterileriyle iletişime geçmek için müşteri ilişkileri yönetimi programlarını kullanıyor. Bu programlar, pazarlamacılara mevcut müşterilerini koruma, yeni müşteri kazanma ve müşteri sadakati oluşturabilmek için müşteri bilgilerini kayıt altında tutma fırsatı sunuyor. Dolayısıyla 2016 yılında pazarlamacıların, başarılı olabilmek için bu teknolojik avantajdan faydalanması gerekiyor.

 13. İçerik pazarlaması

  Yeni ekosistemde markaların pazarlama sürecinde önemli rol oynayacak içerik pazarlama, sosyal medya sürecinin de en önemli parçalarından biri. Müşteriler reklamlara bakmaz ya da okumaz. Sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ya da izlerler ve ilgilerini çeken şey bazen bir reklam olabilir. Dolayısıyla yapılan reklamlarda tüketicilerin ilgisini çekmek ve onlarla her daim etkileşim içinde olmak çok önemli.

 14. Yerli reklam

  2013-2015 yıllarında pazarlamada online yerli reklamlar, en önemli trendlerden biri oldu. 2016 yılında da bu trend devam edecek. Kendi kültürüne ait, müşteriye olması gerektiği gibi hitap eden yerli reklamlar; başka kültüre ait, farklı müşteri kitlesine hitap eden yabancı reklamların önüne geçecek.

 15. İlişki pazarlaması

  Birçok şirket, tesadüfen ilişki pazarlaması yapsa da, 2016 yılında bunu yapmak için özel bir çaba harcanacak. Çünkü önümüzdeki yıllarda müşterilerle etkileşim halinde olmak, daha da önem kazanacak. İlişki pazarlaması, tüm müşteri bağlarının yeniden oluşturulması anlamına geliyor. Bu pazarlama yönteminin temelinde, her bir müşteriye ayrı bir birey olarak seslenmek yatıyor. İlişki pazarlamasında, tüketiciden müşteri yaratma yöntemleri ön plana çıkarken, yaratılan bu müşterinin sadakatini kazanmaya da dikkat çekiliyor.

 16. Pazarlama denetimleri

  Müşterilerinin verilerine artık daha kolay ulaşabilmeleri, pazarlamacıları güçlendirdi. Bu sayede pazarlamacılar, müşterilerinin ilgi duydukları alanları kolaylıkla öğrenebiliyor. Önümüzdeki yıllarda, pazarlamacıların kendilerini test edebilecekleri denetleme yöntemleri geliştirilecek ve böylece pazarlamacılar, pazarlama verimliliklerini öğrenip kendilerini geliştirmek için yeni yöntemler belirleyebilecek.

  GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

09 Şub 2016 - 09:55 - Ekonomi

Muhabir   Arsiv


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.