Buğday ve arpa alım fiyatları açıklandı! Buğday alım fiyatı ne kadar?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Buğday ve arpa alım fiyatını açıkladı. Sert ekmeklik buğday için ton başına 6 bin 50 TL  ve 1000 TL prim, arpa için ise ton başına 5 bin 500 TL ve ek olarak 500 TL prim ödenecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Buğday ve arpa alım fiyatını açıkladı. Sert ekmeklik buğday için ton başına 6 bin 50 TL ve 1000 TL prim, arpa için ise ton başına 5 bin 500 TL ve ek olarak 500 TL prim ödenecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden, 2022 yılı hububat alım fiyat ve politikalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Ülkemizde hububat hasadına geçtiğimiz ay itibarıyla başlanıldığı hatırlatılan açıklamada, türkiye genelinde hasadın, bugün itibarıyla arpa, buğday ve kırmızı mercimekte yaklaşık yüzde 5 seviyesinde olduğu açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'un açıkladığı verilere göre, bu sene üretimin buğdayda geçtiğimiz sene'ye göre yüzde 10,4 artış ile 19,5 milyon ton, arpada ise geçen sene'ye göre yüzde 48 artışla 8,5 milyon ton olacağının beklenildiği açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hububat alım fiyatlarını duyurduğu anımsatıldı.

HUBUBAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

 • Makarnalık buğday: 6500 TL
 • Düşük vasıflı makarnalık buğday: 6250 TL
 • Sert ekmeklik buğday: 6050 TL
 • Diğer ekmeklik buğday: 6025 TL
 • Düşük vasıflı ekmeklik buğday: 5975 TL
 • Arpa-Çavdar-Yulaf-Tritikale: 5500 TL

BUĞDAY VE ARPAYA TON BAŞINA PRİM

Buğdayda 1000 TL, Arpa'da ise 500 TL ilave prim verilecek.

Prim için TMO'ya son satış tarihi: 1 Eylül 2022

Prim ödemeleri sonbahar hububat ekim döneminde yapılacak.

Primler ortalama verim ile ÇKS'de kayıtlı alana göre oluşan üretim miktarının 2 katına kadar verilecek.

TMO: HAFTANIN 6 GÜNÜ ALIM YAPILACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde;

"TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 190 nokta) alım faaliyeti gösterecek. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabilecekler. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak."

Ürününü lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO'ya satanlara ödemelerin peşin yapılacağının vurgulandığı açıklamada, "Lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75'ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı bulunuyor" ifadeleri aktarıldı.

HUBUBAT ALIMI NASIL YAPILACAK?

 1. Yaklaşık 390 noktadan alım yapılacak.
 2. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç alım yapılacak.
 3. Ödemeler ürün teslimi sonrası 10 gün içerisinde aktarılacak.

LİSANSLI DEPOLARA SATIŞ

 1. ELÜS üzerinden satışlarda ödemeler peşin yapılacak.
 2. Lisanslı depolara satışta çeşitli destekler verilecek.
 3. %2 stopaj ve %2 SGK prim kesintisi muafiyeti.
 4. Ton başına 25 TL nakliye desteği.
 5. Araç başına 25 TL analiz desteği.
 6. Depo kira ücreti desteği.
 7. Ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi imkanı.

Primden faydalanmak isteyen çiftçiler 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO'ya satmaları gerekiyor

Yapılan açıklamada ayriyetten bu sene buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale alımlarında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin, cins ve kota sınırlaması olmaksızın bu ürünlerini TMO’ya satabilecekleri belirtildi.

İşyerleri veya lisanslı depolar aracılığıyla TMO’ya buğday ve arpa satan üreticiler için ton başına buğdayda 1000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat alım primi verileceğinin belirtildiği açıklamada, üreticilerin uygulama'dan faydalanabilmeleri için 1 Eylül 2022 tarihine kadar ürünlerini TMO'ya satlamaları gerektiği belirtildi.

TMO'YA SATIŞLARDA DİĞER DESTEKLER

 1. Borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacak.
 2. Üreticiler fark ödemesi, mazot, gübre ve sertifikalı tohumluk desteklerinden de faydalanacak.
 3. Geçiçi alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacak.
 4. Boşaltma ücreti alınmayacak.

Yapılan açıklamada, hububat alım priminin, Tarım ve Orman Bakanlığı'nca belirlenmiş olan ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verileceği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklaması ise şöyle;

"TMO iş yerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır. Boşaltma ücreti alınmayacaktır. Önceki yıllardan farklı olarak geçici alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca üreticilerimiz her yıl Bakanlık tarafından verilen fark ödemesi, mazot, gübre ve sertifikalı tohumluk desteklerinden de faydalanacak. Dolayısıyla üreticilerimizin ürünlerini TMO’ya satmaları menfaatlerine olacaktır. TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan ürününü teslim ederek ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecektir."

2022 TMO ALIM FİYATLARI

 1. Makarnalık buğday (2.grup): 6 bin 500 TL
 2. Düşük vasıflı makarnalık buğday: 6 bin 250 TL
 3. Düşük vasıflı makarnalık buğday: 6 bin 250 TL
 4. Sert ekmeklik buğday (2.grup): 6 bin 50 TL
 5. Diğer ekmeklik buğday (2.grup): 6 bin 25 TL
 6. Düşük vasıflı ekmeklik buğday: 5 bin 975 TL
 7. Arpa-çavdar-yulaf-tritikale (2.grup): 5 bin 500 TL

Yapılan açıklamada, sert ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa fiyatlarının kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ek fiyat verileceği belirtilerek, bu şekilde sert ekmeklik buğday fiyatının ton başına 6 bin 150 TL, makarnalık buğday fiyatının ton başına 6 bin 600 TL, arpa fiyatının ise ton başına 5 bin 600 TL olacağı aktarıldı.

Diğer yandan yapılan açıklamada, TMO'ya ürün teslim edecek olan üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorluk ile karşılaşmamaları adına ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün içerisinde getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerektiği açıklandı.

Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin, bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası'na başvurarak üye olmaları gerektiği söylenen açıklamada, ürünün, iş yerlerine/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekalet verilerek getirilmesi gerektiği aktarıldı.

28 Haz 2022 - 11:28 - Ekonomi

Muhabir  Berkan Çay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.