BM Okyanus Konferansı: Okyanusumuzu Kurtarın, Geleceğimizi Koruyun!

BM Okyanus Konferansı Gençlik Oturumu’na katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası toplumu denizlerin korunması konusunda taahhütte bulunmaya ve birlik olmaya çağırdı. Guterres, “Okyanusumuzu Kurtarın” çağrısını yerine getirmeye yardımcı olacak önerilerini de açıkladı.

BM Okyanus Konferansı: Okyanusumuzu Kurtarın, Geleceğimizi Koruyun!
BM Okyanus Konferansı: Okyanusumuzu Kurtarın, Geleceğimizi Koruyun!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Okyanus Konferansı Gençlik Oturumu’na katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası toplumu denizlerin korunması konusunda taahhütte bulunmaya ve birlik olmaya çağırdı. Guterres, “Okyanusumuzu Kurtarın” çağrısını yerine getirmeye yardımcı olacak önerilerini de açıkladı.

İklimi düzenleyen ve milyarlarca insana geçim kaynağı sağlayan gezegenin en büyük ekosistemi olan okyanusların sağlığı tehlikede. Portekiz’in Başkenti Lizbon’da “Okyanusumuzu Kurtarın, Geleceğimizi Koruyun!” temasıyla düzenlenen BM Okyanus Konferansı, insanlığın deniz yaşamı ve geçim kaynaklarına vermeye devam ettiği zararı gidermek için önemli bir fırsat oluşturuyor.

Üye Devletlerden, sivil toplum kuruluşlarından ve üniversitelerden gelen delegelerin yanı sıra “Mavi Ekonomiyi” sürdürülebilir bir şekilde geliştirmenin yollarını arayan girişimcilerin katılımıyla 1 Temmuz’da sona erecek konferansta, okyanusların, denizlerin ve deniz kaynaklarının karşı karşıya bulunduğu sorunlar ele alınıyor.

Guterres’den okyanusları kurtarmak için dört öneri!

2022 BM Okyanus Konferansı Gençlik ve Yenilik Forumu’na katılan BM Genel Sekreteri António Guterres, uluslararası toplumu denizlerin korunması ve muhafaza edilmesi konusunda taahhütte bulunmaya ve birlik olmaya çağırdı.

Denize bağlı ekonomilere sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Guterres, okyanuslardaki gidişatın tersine dönmesini sağlayacak dört önerisini açıkladı.

Okyanus Acil Durumu

Okyanusların insanları birbirine bağladığının altını çizen Genel Sekreter, okyanuslara gerekli değerin gösterilmemesi sonucu bugün bir "Okyanus Acil Durumu" ile karşı karşıya olunduğunu ve bu gidişatın tersine döndürülmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, okyanuslara gerekli değerin gösterilmemesi halinde sonuçlarının 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini de olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Ortak geleceğimiz için sağlıklı denizler şart!

New York'ta beş yıl önce yapılan BM Okyanus Konferansı'nda delegeler okyanuslardaki gidişatı tersine çevirmek için çağrıda bulunmuşlardı.

BM Genel Sekreteri, okyanusları boğan küresel plastik atık krizini ele almak için yeni anlaşmaların müzakere edilmesiyle ve BM Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus Bilimi On Yılı ( 2021-2030) doğrultusunda bilimdeki buluşlarla bir miktar ilerleme kaydedildiğini söyledi. “Ancak hayale kapılmayalım. Hepimizin birlikte yapması gereken daha çok şey var” diyen Guterres, dört önerisini şöyle özetledi:

Sürdürülebilir okyanus ekonomilerine yatırım

Guterres, paydaşları uzun vadeli finansman yoluyla gıda, yenilenebilir enerji ve geçim kaynakları için sürdürülebilir okyanus ekonomilerine yatırım yapmaya çağırdı ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA) içinde “Sudaki Yaşam” başlıklı 14 numaralı Amacın en az desteği aldığını belirtti. Genel Sekreter, “Sürdürülebilir okyanus yönetimi, okyanusun şu anda olduğundan altı kat daha fazla gıda ve 40 kat daha fazla yenilenebilir enerji üretmesine yardımcı olabilir” dedi.

Okyanuslar konusunda elde edilen başarıları çoğaltalım

“Okyanuslar, insanlığın iyiliği için küresel ortak kaynakları nasıl yönetebileceğimiz konusunda bir model haline gelmeli ve hem karadan hem de denizden kaynaklanan her türlü deniz kirliliği önlenmeli ve azaltılmalı” diyen Guterres, bu amaçla etkili alan bazlı koruma önlemlerinin ve entegre kıyı bölgesi yönetiminin ölçeğinin büyütülmesi gerektiğini ifade etti.

İnsanları koruyalım!

BM Genel Sekreteri ayrıca, iklim değişikliğine karşı önlemler alınarak ve iklime dayanıklı kıyı altyapısına yatırım yapılarak okyanusların ve yaşamları ve geçim kaynakları onlara bağlı olan insanların daha fazla korunması çağrısı yaptı.

Guterres, “Denizcilik sektörü 2050 yılına kadar net sıfır emisyon taahhüt etmeli ve bu taahhütleri uygulamak için güvenilir planlar sunmalıdır. Mangrovlar, sulak alanlar ve mercan resifleri gibi kıyı ekosistemlerini restore etmeye ve korumaya daha fazla yatırım yapılmalı” dedi.

Daha fazla bilim ve yenilikçilik

Antonio Guterres, “Herkesi 2030 yılına kadar deniz tabanının yüzde 80'inin haritasını çıkarma hedefine katılmaya davet ediyorum. Özel sektörü okyanus araştırmalarını ve sürdürülebilir yönetimi destekleyen ortaklıklara katılmaya teşvik ediyorum. Ve hükümetleri okyanus sağlığının iyileştirilmesi konusundaki çabalarını arttırmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Okyanuslar için bilinmesi gereken 5 nokta

Gezegenin en büyük ekosistemi olan okyanusları kurtarmak için 5 önemli nokta şöyle:

1. Artık çözüme odaklanmanın zamanı geldi

İlki 2017 yılında yapılan Okyanus Konferansı okyanusların sorunlarına dünyanın dikkatini çekme konusunda büyük rol oynamıştı. BM Genel Sekreteri’nin Okyanus Özel Temsilcisi Peter Thomson’a göre ikinci Okyanus Konferansı bu sorunlara çözüm sağlayacak.

2. Okyanusların önemi büyük

Okyanuslar hepimize oksijen, yiyecek ve geçim kaynağı sağlıyor. Hayal edilemez çapta biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yaptığı gibi gıda ve enerji kaynakları aracılığıyla doğrudan insanlığın refahını destekliyor.

Okyanuslar, bir yaşam kaynağı olmanın yanı sıra, iklimi stabilize ediyor ve sera gazları için dev bir yutak görevi görerek karbonu depoluyor.

BM verilerine göre, alçak kıyı bölgelerinde yaşayan 680 milyon nüfusun, 2050 yılına kadar yaklaşık bir milyara ulaşması bekleniyor.

Ayrıca, son analizler, bu on yılın sonuna kadar okyanuslara dayalı endüstrilerde 40 milyon kişinin istihdam edileceğini tahmin ediyor.

3. Dikkatler Kenya ve Portekiz’de

Konferans Portekiz'de yapılıyor ancak konferansa kıyılarındaki nüfusun yüzde 65'inin kırsal alanlarda yaşadığı Kenya tarafından da ortak ev sahipliği yapılıyor.

4. Okyanuslar ve küresel iklim bağlantısı

Okyanuslar ve küresel iklim birçok yönden birbirini büyük ölçüde etkiliyor. İklim krizi varoluşsal bir tehdit oluşturmaya devam ederken, bilim adamlarının yakından izlediği bazı önemli ölçütler bulunuyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) son iklim değişikliği raporuna göre, artan oranda eriyen buz tabakaları nedeniyle küresel ortalama deniz seviyeleri 2013 ve 2021 yılları arasında yılda ortalama 4,5 mm arttı.

Okyanuslar, insan faaliyetleri tarafından üretilen karbondioksitin yaklaşık yüzde 23'ünü emiyor ve bunu yaptığında, deniz suyunu asitleştiren kimyasal reaksiyonlar meydana geliyor. Bu durum denizleri riske sokuyor ve su ne kadar asidik olursa, o kadar az karbondioksit emebiliyor.

5. Siz ne yapabilirsiniz?

Uzmanlar, karar vericilerin ve dünya liderlerinin harekete geçmesini beklerken vatandaşların sürdürülebilir bir mavi ekonomiyi desteklemek için neler yapabileceklerini anlattı. İşte günlük hayatınıza dahil edebileceğiniz bazı uygulamalar:

  • Balık yiyorsanız, beslenmenizi deniz ürünleri tüketimine göre çeşitlendirin, her zaman aynı türü yemeyin. Ayrıca yırtıcıları tüketmekten kaçının ve yediklerinizin güvenilir ve sorumluluk sahibi kaynaklardan geldiğinden emin olun.
  • Plastik kirliliğini önleyin: Deniz kirliliğinin yüzde 80'i karadan kaynaklanırken, kirliliğin denize ulaşmasını durdurmak için üzerinize düşeni yapın. Yeniden kullanılabilir ürünler kullanarak, tek kullanımlık ürünleri tüketmekten kaçınarak ve atıklarınızı uygun çöp kutularına attığınızdan emin olarak yardımcı olabilirsiniz.
  • Sahillere çöp atmayın, sahillerde gördüğünüz çöpleri toplayın. Çevresel ayak izinizi azaltmak için atacağınız her adımın okyanuslara dolaylı olarak yardımcı olacağını unutmayın.
  • İster sokaklarda olsun, ister karar vericilere mektup yazarak, dilekçeleri imzalayarak veya ulusal veya küresel düzeyde karar alıcıları etkilemeyi amaçlayan kampanyaları destekleyerek olsun, çözümleri savunmaya devam edin.

30 Haz 2022 - 12:18 - Çevre

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.