Küresel yemek zamanlarının değişen yüzü: Yemek yeme alışkanlığımız nasıl değişiyor?

Euromonitor International günümüz toplumunda yemek yeme zamanlarımız ve alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini gösteren yeni bir rapor yayınladı. Euromonitor International bağımsız stratejik pazar araştırması sunmada dünyanın önde gelen şirketlerinden birisidir. Rapora göre yemek yeme alışkanlıklarımız ve zamanlarımız giderek değişiyor.

Küresel yemek zamanlarının değişen yüzü: Yemek yeme alışkanlığımız nasıl değişiyor?
Küresel yemek zamanlarının değişen yüzü: Yemek yeme alışkanlığımız nasıl değişiyor?
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Euromonitor International günümüz toplumunda yemek yeme zamanlarımız ve alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini gösteren yeni bir rapor yayınladı. Euromonitor International bağımsız stratejik pazar araştırması sunmada dünyanın önde gelen şirketlerinden birisidir. Rapora göre yemek yeme alışkanlıklarımız ve zamanlarımız giderek değişiyor.

Alışkanlıklarımızda görünen temel değişimler

Öğünlerin parçalanması

Yemek yeme stilleri gelenek ve kültürden çok güçlü bir şekilde etkilenmeye devam ederken, birçok tüketici günde üç sabit öğün yeme biçiminden, gün boyunca daha esnek bir atıştırma düzenine ve uygun olan herhangi bir zamanda yeme biçimine doğru ilerlemektedir. Bu, şu anda bir beslenme amacına hizmet ettiği gibi, sadece öğünler arasındaki boşluğu doldurulmasına yol açmıştır. Ayrıca saate bakılmaksızın daha küçük öğünler yeme alışkanlığının artması nedeniyle, atıştırmalıkların öneminin artmasına yol açmıştır.

Küresel yemek zamanlarının değişen yüzü: Yemek yeme alışkanlığımız nasıl değişiyor?

Evden restorana ve paket yemeklere geçiş

Tüketicilerin yemek yediği yerler de ev yemeklerine göre restoranlarda veya paketlenmiş yemeklere daha fazla para harcanması nedeniyle değişmektedir. Yemek mekanları, resmi restoranlardan, hareket halindeyken ve sokak satıcıları gibi gündelik, atıştırma temelli ortamlarda yemeğe geçmiştir.

Evde yemek yemek hızlı olmalı

Evde yemek hazırlamak için harcanan zaman sınırlıdır. Gıda pazarındaki öğünlerin çoğu 30 dakikadan daha az sürede hazırlanmaktadır. Tüketiciler heyecan verici, sağlıklı yiyecekler arıyor, ancak çabucak masada olması gerekiyor.

Evde ya da restoranlarda yalnız yemek

Yemekler eskiden sosyal durumdaydı, fakat insanların seçimlerden veya zorunluluktan yalnız yemek yemeleri daha yaygın hale geliyor. Teknoloji bu boşluğu dolduruyor; tüketiciler evde, yemek yerken, ister yalnız olsun, ister aileleriyle olsun sosyal medyada zaman geçiriyor.

Kahvaltı en esnek öğün

Kahvaltı, genellikle atlanan, hareket halindeyken yenen veya diğer görevleri yerine getirirken tüketilen bir öğün halini aldı. Öğle yemeği, okul ve iş öğle saatlerine uygun olarak en sabit öğündür, akşam yemeği ise daha rahat hale gelirken, resmi aile akşam yemeği genellikle atıştırmalıklar ile yer değiştirmiş durumda.

Küresel beslenme düzenleri, atıştırmalıkların neredeyse öğünler kadar önemli ve yaygın hale geldiğini açıkça göstermektedir ki, atıştırma zamanları saat 11.00 ve 16.00-17.00 arasında gerçekleşmektedir. Çalışma kısıtlamaları nedeniyle, dünya genelinde 12.00 - 13.00 saatleri arasında alınan öğle yemeği dışında öğünler bölünmüş durumda.

Gün boyu atıştırma: Yemek sınırlarının yıkılması

Değişen yaşam tarzları, yemek zamanlarının yapısında bir bozulmaya yol açtı; gün içinde daha geleneksel üç öğün yerine, gün boyunca insanların daha fazla atıştırdığı bir düzen oluşmaya başladı. Bu durum ayrıca, atıştırmalıklar ve yemekler arasındaki sınırların bulanıklaşmasına yol açmıştır. Atıştırmalıklar artık şekerleme veya patates ürünleri ile sınırlı değildir. Atıştırmalar genişledikçe ve atıştırma / yemek zamanları bulanıklaştıkça, şekerleme şirketleri yeni alanlara geçiş yapmaktadır.

Masa başında atıştırma, öğleden sonradaki çöküşü hedefliyor

Öğle yemeği, zamanlama açısından çok daha resmi bir öğündür, çoğu katılımcı ülkede 12:00-13:00 arasındadır. Çoğunlukla sabit çalışma / okul öğle yemeği molaları nedeniyle küçük farklılıklar vardır ve ankete katılanların %80'inden fazlası öğlen yemeği yiyor. Hindistan, diğer ülkelere göre daha geç bir öğle yemeği yerken, katılımcıların çoğu 13:00-14: 00 arasında yemek yiyor. Gün ortası civarında atıştırmalık aktivitesi azdır. Çoğu ülke öğleden sonra ortasındaki atıştırma zirvesini görüyor (15:00-16:00). Fransa öğleden sonra atıştırmalıklarına en az ilgi gösterirken, %60'ından fazlası saat 12.00–13.00 arasında tam bir yemek yiyor.

Öğünlerin değişimi

Kahvaltı: Evde yemek için zaman yok

Hafta içi, kahvaltı giderek daha fazla geçiştirilen bir öğündür ve daha fazla insan iş yerinde yemek yiyor. Bununla birlikte, birçoğu bunun sağlıklı bir yemek olduğunu ve önemli olduğunu düşünüyor. Buna karşın, hafta sonları kahvaltı, modaya uygun bir boş zaman etkinliği haline geldi ve daha fazla insan uzun bir kahvaltı yapmayı ya da ev dışında brunch yapmayı seçiyor.

Öğle Yemeği: Hızlı, ucuz ve işlevsel olarak yemek yemek

Öğle yemeği, en çok ev dışında yemek yiyen, özellikle ofis çalışanları ile birlikte, masasında yemek yiyenlerin düzenli gerçekleştirdiği bir öğün konumunda.

Akşam yemeği: Dışarıda yemek yemek herkes tarafından erişilebilir

Birçok ülkede düşük gelirlere rağmen, akşam yemeği için dışarıda yemek yeme seçenekleri artmaktadır, çünkü mevcut seçenek çeşitleri yalnız akşam yemeklerinden ailelere, zengin gurmelere kadar artmaktadır. Sağlıklı beslenme uygun fiyatlı, erişilebilir, sağlıklı ve heyecan verici olmalıdır.

Sonuç

Yemeğin kuralları yıkılıyor

Anket yapılan çoğu pazarda, tüketicilerin günde üç geleneksel öğün düzeninden yaşam tarzlarına uyacak şekilde özelleştirilmiş yeme düzenlerine yöneldiği açıktır. Gün boyu atıştırma, evin dışında ve hareket halindeyken yemek yemek ve tek başına yemek yemek günümüzün ana eğilimlerdir.

Rahatlığın aranması

Hızlı ve rahat yemeklere yönelik eğilimler yeni bir şey değil. Şimdi, yeme seçeneklerinde ultra esnekliğe olan talep, tüketicilerin gıda kalitesi, heyecan, deneyim, etik, hoşgörü, paranın karşılığını ve sağlıkla ilgili artan beklentileriyle birleşiyor.

Her zaman yemek, aynı zamanda sağlıklı

Atıştırmanın rahatlığı tam öğünlerin yerini aldığından, tüketiciler de besinlerin besin değerlerini dikkate almalıdır.

Yoğurtlar ve etli atıştırmalıklar gibi sağlıklı protein bazlı atıştırmalıklar, özellikle bin yıllar arasında global olarak iyi bir performans sergilemiştir ve güçlü bir gelecek fırsatını temsil etmektedir.

#

07 Haz 2019 - 15:27 - Güncel

Mahreç  Murat Özkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.