Yeni Avrupa Birliği Sanayi Politikası neler içeriyor?

Avrupa Komisyonu'nun yayınladığı AB Sanayi Politikası raporu, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki dönemde odaklanacağı konulara açıklık getiriyor. "Geleceğ...

Yeni Avrupa Birliği Sanayi Politikası neler içeriyor?
Yeni Avrupa Birliği Sanayi Politikası neler içeriyor?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Komisyonu'nun yayınladığı AB Sanayi Politikası raporu, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki dönemde odaklanacağı konulara açıklık getiriyor.

"Geleceğe hazır AB sanayisi" sloganıyla açılan raporun başında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in şu sözlerine yer veriliyor:

"Bu bizim geleceğe hazırlığımızdır. Ekonomimiz gözlerimizin önünde dönüşmekte, çevremizdeki dünya her zamankinden daha hızlı değişmektedir. Avrupa başarılı olmak istiyorsa bu dönüşüme karşı çıkamaz. Aksine, bunu ilk benimseyen, ilk şekillendiren olmak zorundadır. İnanıyorum ki sanayimiz bize öncülük edecektir."

37 milyon kişiye iş sağlıyor

Rapora göre, Avrupa Birliği sanayii halihazırda yaklaşık 37 milyon kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. AB ihracatının üçte ikisinden fazlasını oluşturan sanayi, bölgenin brüt katma değerinin %25'ini getiriyor.

Avrupa Birliği, Juncker planı çerçevesinde 2015'ten beri 380 milyar Avro yatırıma kaynak sağlarken, üye ülkeler çapında 842 bin küçük ve orta işletmeye destek oldu. 2014-2020 bütçe döneminde yaklaşık 190 milyar Avronun araştırma, inovasyon ve KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılmasına ayrıldığı belirtilen rapora göre Komisyon 2021-2027 dönemi bütçesinde yatırım, araştırma ve inovasyon finansmanını artırmayı öneriyor.

AB Sanayi Politikası gündeminin başında Döngüsel Ekonomi

AB Sanayi Politikası raporunda Ortak Pazar anlayışına vurgu yapılarak bunun daha üst düzeye getirilmesi amacıyla Dijital Ortak Pazar oluşturulması, Enerji Birliği ve Döngüsel Ekonominin geliştirilmesi, AB destekli yeni uzay altyapısı ve hizmetlerinin kullanımının yaygınlaştırılması gibi konulara odaklanılacağı ifade edildi.

Yapay zeka ve robotik, yüksek performanslı bilgisayarlar, mikroelektronik ve batarya uygulamalarına da yatırımların destekleneceği belirtilen raporda, Avrupa'nın Ortak Çıkarlarına Yönelik Önemli Projeler olarak şunlara değinildi:

  • Temiz ve sürücüsüz araçlar
  • Hidrojen teknolojileri ve sistemleri
  • Akıllı sağlık uygulamaları
  • Sanayide Nesnelerin İnterneti
  • Düşük-karbonlu endüstri
  • Sibergüvenlik

Önümüzdeki AB bütçesinin %25'inin iklim değişikliği ile ilgili amaçlara odaklandığı, bu sayede AB'nin karbon salınımını azaltma sürecinde en öne geçeceği ifade edilen AB Sanayi Politikası raporunda sanayinin bu çerçevede ortaya koyulacak yeni ticari çözümler, teknolojiler ve iş fırsatlarından fayda göreceği ifade edildi.

Yabancı yatırımlar ince elenip sık dokunacak

Rapora göre yeni dönemde AB'nin dış yatırıma kapılarını açmaya devam edecek, ancak temel çıkarlarını savunacak. Bu amaçla yeni dönemde doğrudan yabancı yatırımlarda eleme yapılacak. Yatırımın yapılacağı ülke, Komisyon ya da diğer ülkeler tarafından talep edilmesi halinde yatırımla ilgili bilgileri paylaşacak. Komisyon ve diğer ülkeler söz konusu yatırım hakkında görüş belirtebilecek. Yatırımın yapılacağı ülke, karar hakkı kendisinde saklı kalmakla birlikte, bu görüşleri dikkate alarak değerlendirmek zorunluluğunda olacak.

AB Sanayi Politikası raporunun bir konusu da Ticari Savunma Araçları. Serbest ticaret her ne kadar şirketler için fırsatlar doğursa ve istihdamı desteklese de, iç ve dış üreticiler arasında adil rekabet şartlarının korunması büyük önem arz ediyor. Ticaret Savunma Araçları, Avrupa sanayiini damping veya teşvik gibi uygulamalara karşı koruyor. AB'de halihazırda 135 antidamping ve teşvik karşıtı önlem yürürlükte. Bunların doğrudan 320 bin istihdamı koruduğu ifade ediliyor. Yeni dönemde Avrupa'nın ticari savunmasının modernleştirilmesi düşünülüyor. Bu amaçla Haziran 2018'den beri uygulanan yeni kurallar sayesinde:

  • AB damping ve teşviki önlemek adına daha yüksek vergiler getirebiliyor,
  • Komisyon kendi inisiyatifiyle soruşturma başlatabiliyor,
  • vergi uygulamalarının yürürlüğe girmesi daha az zaman alıyor,
  • AB firmaları için şeffaflık ve öngörülebilirlik artıyor.

Kamu ihalelerinde karşılıklılık ilkesi benimsenecek

Yeni dönemde kamu ihaleleri ile ilgili düzenlemeler de gelecek. Dünyanın en büyük ve en açık kamu ihale pazarına sahip olduğu ifade edilen AB'de yeni dönemde karşılıklılık ilkesi daha etkili olacak. Buna göre, AB üyeleri dışındaki ülkeler kamu ihalelerine katıldıklarında Komisyon ikili ticari ilişkilerin durumunu değerlendirebilecek, bir dengesizlik tespit edilmesi durumunda söz konusu ülkeden dengesizliğin çözülmesi istenebilecek. Çözüme yönelik bir girişimde bulunulmaması halinde ise Komisyon söz konusu ülkeden firmaların, malların ve hizmetlerin AB'ye girişine kısıtlama getirebilecek.

17 Mar 2019 - 08:45 - Dünya

Muhabir  Kıvanç Yarangümeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.