Şeker ithalatı için başvurular açıldı

Nişasta bazlı şeker üretiminde kota artışı yüzde 25 ile sınırlı tutulurken, şeker pancarında düşük verimlilik dolayısıyla baş gösteren şeker sıkıntısı için yine ithalat kapısı açıldı. Şeker ihtiyacının karşılanması amacıyla açılan tarife kontenjanı kapsamında AB’den şeker ithalatı için başvurular 15 gün içinde alınacak.

Şeker ithalatı için başvurular açıldı
Şeker ithalatı için başvurular açıldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nişasta bazlı şeker üretiminde kota artışı yüzde 25 ile sınırlı tutulurken, şeker pancarında düşük verimlilik dolayısıyla baş gösteren şeker sıkıntısı için yine ithalat kapısı açıldı. Şeker ihtiyacının karşılanması amacıyla açılan tarife kontenjanı kapsamında AB’den şeker ithalatı için başvurular 15 gün içinde alınacak.

Ekonomi Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Menşeli Şeker İthalatında Açılan Tarife Kontenjanının Kalan Kısmının Dağıtımına İlişkin Tebliğ, 18 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ, Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ile 14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karara dayanılarak hazırlandı.

Tebliğ ile 22/12/2006 tarihli ve 2006/11439 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca Avrupa Birliği menşeli 1701.99 gümrük tarife pozisyonunda yer alan şeker ithalatında açılan tarife kontenjanının kalan kısmının dağıtımına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Öncelik Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’nün

Avrupa Birliği menşeli şeker ithalatında 2016 yılı için açılan tarife kontenjanının 21/5/2016 tarihli ve 29718 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ uyarınca dağıtımından kalan kısmı Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü öncelikli olmak üzere şeker pancarından şeker üreten firmalara tahsis edilecek.

Söz konusu Tebliğde 80 bin tonluk tarife kontenjanı açılmıştı.

Tarife kontenjanı tahsisatı için başvurular

Tarife kontenjanı tahsisat talebinde bulunabilecek nitelikteki firmaların, Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, tahsisatı talep edilen tarife kontenjanı kapsamı ürüne ilişkin Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu ile miktarı da belirtilmek suretiyle yazılı olarak Bakanlığa müracaat etmeleri gerekiyor.

Tebliğde yer almayan hususlarda 21/5/2016 tarihli ve 29718 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ hükümleri ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ, Ekonomi Bakanı tarafından yürütülecek.

NBŞ kotası yüzde 25 artırılmıştı

Ülkemizde şeker üretimi, Şeker Kanunu uyarınca belirlenen kotalar dahilinde yapılıyor. Şeker Kurulu 2015/2016 pazarlama yılında NBŞ kotasını 250 bin ton olarak belirlemişti. Bakanlar Kurulu’nun şeker üretiminin yüzde 10’u olarak belirlenen nişasta bazlı şeker kotasını yarıya kadar artırma yetkisi bulunuyor.

Şeker pancarı verimindeki düşüşe bağlı olarak yaşanan sıkıntıya karşın, 24 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan 2015-2016 Pazarlama Yılında Nişasta Kökenli Şekerler İçin Şeker Kurulu Tarafından Belirlenen Kotanın Artırılması Hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı ile NBŞ’de kota artışı yüzde 25 ile sınırlı tutuldu.

Nişasta ve glikoz üreticileri, ithalat ile ülkenin parasının yurt dışına aktarılması yerine Şeker Kanunu ile zorunlu kotaya bağlanmış nişasta bazlı şeker kotasının artırılması gerektiğini belirtiyorlar.

18 Ağu 2016 - 07:38 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.