DSÖ, insani ve sağlık acil durumlarına İstanbul’dan yanıt verecek!

Türkiye ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında, İstanbul'da, insani ve sağlık alanındaki acil durumlara hazırlık ve hızlı cevap konusunda faaliyet gösterecek bir ofis kurulması için anlaşma imzalandı. Anlaşmaya Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab imza koydu.

DSÖ, insani ve sağlık acil durumlarına İstanbul’dan yanıt verecek!
DSÖ, insani ve sağlık acil durumlarına İstanbul’dan yanıt verecek!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında, İstanbul'da, insani ve sağlık alanındaki acil durumlara hazırlık ve hızlı cevap konusunda faaliyet gösterecek bir ofis kurulması için anlaşma imzalandı. Anlaşmaya Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab imza koydu.

İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık ve Yanıt Dünya Sağlık Örgütü İstanbul Ofisi Anlaşması, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab, DSÖ Türkiye Ofisi Başkanı Dr. Pavel Ursu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, Sağlık Acil Durumları ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Nedret Emiroğlu’nun katıldığı törende imzalandı.

“Hızlı cevap için kullanılacak”

Törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, acil ve afetlerin sağlık yönetimi konusunda çok önemli bir boşluğu dolduracak olan İstanbul'daki ofisin, sadece hazırlık için değil, aynı zamanda hızlı cevap açısından da kullanılacak bir merkez olacağını bildirdi. Akdağ, “Özellikle son zamanda yanı başımızda Suriye'de çıkan savaş ve insanlık tarihinin gördüğü en vahşi devlet terörü, çocuklara, yaşlılara, hastalara bile acımayan tavır gösterince ve bu büyük göç akımıyla Türkiye'ye 3 milyon Suriyelinin gelmesiyle sonuçlanınca, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kere daha görmüş olduk.” dedi.

“Üç büyük tehdit; şişmanlık, hareketsizlik ve sigara”

Konuşmasında, bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar hakkında da bilgiler veren Bakan Akdağ, Türkiye'nin, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın birinci fazında hastalık yükünü yüzde 4 azalttığına ve bunu dünyada nadir ülkelerin yapabildiğine dikkati çekti.

Anne ve çocuk sağlığı, beslenme gibi konularda önemli mesafeler alındığını vurgulayan Akdağ, "Ama maalesef bulaşıcı olmayan hastalıkların risk faktörleri konusunda durumumuz hiç iç acıcı değil. Dünyanın birçok ülkesiyle benzeşiyoruz, özellikle zengin ülkelerle daha çok benzeşiyoruz. Şişmanlık, hareketsizlik ve sigara. Bu üçü, şu anda ülkemizin sağlık geleceğini tehdit eden çok önemli sebepler. Alkol kullanımını da buna ekleyebiliriz." diye konuştu.

“DSÖ iyi bir iş arkadaşı”

İnsanların zevk aldığı işlerden geri durmasının çok zor olduğunun altını çizen Akdağ, "Ancak eğer dünyanın bir sağlık geleceği olacaksa, bu risk faktörleriyle mücadele ederek olacaktır. Türkiye'nin bir sağlık geleceği olacaksa, yine bu risk faktörleriyle mücadele ederek olacaktır. Bunu da hep birlikte yapacağız." dedi.

Türkiye'nin DSÖ ile iyi bir yol arkadaşı olduğunu aktaran Akdağ, "DSÖ'yü, tecrübeli, çalışkan, birikimi olan iyi bir iş arkadaşı olarak görüyoruz. Özellikle zor durumdakiler başta olmak üzere sağlık ihtiyacı içindeki insanlara erişiminde, örgütü daha operasyonel ve aktif görmek istiyoruz. Bu hususta Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

"Problemleri çözen bir ofis olacak"

Türkiye'de kurulacak DSÖ İstanbul Ofisi'nin, bulaşıcı hastalıklar ve acil durumlar için hazırlık dönemi ve hızlı cevap verilmesi anlamında yapılacak çalışmaların merkezi olacağını vurgulayan Akdağ, “Özellikle, bütün ülkelerin afetlere, ani çıkan bulaşıcı hastalıklara karşı hazırlığının nasıl olması gerektiği burada tasarlanacak, burada konuşulacak, eğitimler ve çeşitli ülkelerle toplantılar yapılacak." dedi.

Hızlı cevap konusunda ülkelerin politik şartlarının da etkili olduğuna işaret eden Akdağ, "Örneğin, bir ülkede deprem oldu. Türkiye'de UMKE ekiplerimiz, 2 saat içinde bütün ihtiyaçları karşılayacak ekipmanlarla birlikte havaalanında olabiliyor ancak geçmişteki örnekler şunu gösterdi ki, o felaketin meydana geldiği ülkeye gitme iznini 24 saatte bile alamıyorduk. Çok hayati saatler kaybedilmiş oluyor. Hızlı cevap için sistem oluşturulmadığında geç kalınıyor. Bu ofis, buna benzer problemleri çözen bir ofis olacak." diye konuştu.

“Türkiye, örnek ülke”

Merkezin yakın zamanda faal hale geleceğini bildiren DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab da, İstanbul’daki merkezin diğer ofislerle farkına ilişkin şunları söyledi:

“Bu bir mükemmeliyet merkezi, iyi uygulama merkezi olacak. İnsani yardım ve acil durum hazırlıklılık görevi var. Avrupa bölgesinde toplam 53 üye devletimiz var. Bu merkez, bu 53 ülkenin olduğu Avrupa bölgesine hizmet verecek. Türkiye'de DSÖ ofisimiz var. O bizim, DSÖ ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmanın yürütülmesinden sorumlu, ana fark budur. Ofisin açılması, tam da zamanında oldu. Her zaman acil durumlar olacak. Çok iyi hazırlıklı olmamız lazım.”

Ofis için Türkiye'nin seçilmesinin çok yerinde olduğunun altını çizen Jakab, "Çünkü, Türkiye bu alanda çok tecrübeli. Türkiye'de geçmişte çok şiddetli depremler tecrübe edildi, acil durum kriz yönetimi yapıldı. Mültecilere ev sahipliği yapılıyor. Suriyeli hekim ve hemşirelerin eğitilmesi, merkezlerin kurulması konusunda Avrupa bölgesinde böyle çalışma yapan başka bir ülke yok. Bu kadar fazla mülteciye, göçmene ev sahipliği yapılıyor. Türkiye, çok insani bir yaklaşımla hizmetlerini de açtı bu kişilere. Siz örnek bir ülkesiniz. Başka Avrupa ülkelerinin kararlarına da örnek olmalı.” değerlendirmesini yaptı.

03 May 2017 - 07:16 - Haber

Muhabir  Mehmet Ali Çıtak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.